Valūtas

Kuras valstis var mūs pārsteigt, laižot apgrozībā savas kriptovalūtas jau 2020. gadā

Nacionalā kriptovalūta

Pēdējā laikā daudz tiek runāts par CBDC, centrālo banku digitālajām valūtām, kuras 2020. gadā var tikt emitētas masveidā.

Kādēļ vajadzīgas nacionālās kriptovalūtas? Vienas valdības nevēlas, lai pilsoņi izmantotu decentralizētas kriptovalūtas, kas nav pakļautas valdībām. Citas valstis tādas kriptomonētas uzskata par draudiem fiat valūtu stabilitātei. Bet daži uzskata, ka fiat nauda digitālā formātā ļautu samazināt naudas drukāšanas un to uzskaites izmaksas.

Valstis, kuras jau 2020. gadā var emitēt savas digitālās valūtas.

Japāna 🇯🇵

Japānai saistībā ar kriptovalūtām ir ļoti atvērta politika. Jau 2017. gadā valsts ieplānoja savu digitālo monētu emisiju. Tā ir valsts, kura pirmoreiz pasaulē atļāva izmantot bitkoinu kā maksājumu līdzekli.

Japānas iespējamā nacionālā digitālā aktīva nosaukums būs J-Coin, un tā palaišana tiek plānota līdz Olimpisko spēļu atklāšanai Tokijā 2020. gadā. Digitālā monēta būs piesaistīta Japānas jenas vērtībai (JPY) attiecībā 1:1, kas ļaus cilvēkiem ar to pirkt gan preces, gan arī pakalpojumus. Tai pašā laikā, Japānas Centrālās bankas vadītāja vietnieka, Masaješi Amamija paziņojums, 2019. gada vasarā bija pārliecinošs: “Nē – Centrālā banka to nedarīs, jo skaidras naudas likvidācija padarīs esošo infrastruktūru iedzīvotājiem neērtu.” Laiks rādīs.

Kambodža 🇰🇭

Tā ir valsts Dienvidaustrumāzijā, kuras centrālā banka 2020. gada I ceturkšņa beigās plāno aktivizēt blokķēdes platformas ar nosaukumu Project Bakong ar CBDC atbalstu.

Kambodžas Nacionālās bankas (NBC) vadītājs Čī Serejs paziņoja, ka nacionālo kriptovalūtu atbalstīs 11 no 43 valsts komercbankām. Paredzams, ka pēc projekta uzsākšanas tādu finanšu iestāžu skaits pieaugs.

Serejs teica, ka projekts apvienos maksājumu industriju valstī, bet lietotāji varēs veikt norēķinus neatkarīgi no tā – kādā bankā viņiem ir rēķins. Turklāt valdība plāno turpmāk atļaut arī pārrobežu maksājumus, izmantojot Bakong.

NBC būs vienīgā institūcija, kas pārvaldīs CBDC. Kopumā kriptovalūtas Kambodžā tiek uzskatītas par nelikumīgām, un centrālā banka pastāvīgi brīdina par to izmantošanu.

Ķīna 🇨🇳

Arī Ķīna ir piesaistījusi lielu mediju uzmanību gaidāmajai nacionālās digitālās valūtas palaišanai, sākot darbu pie elektronisko maksājumu projekta (DCEP) jau pirms pieciem gadiem.

Tiek pieņemts, ka DCEP galvenokārt gatavo valstī ienākošās un izejošās naudas plūsmas kontroles pastiprināšanai.

Digitālās juaņas koncepcija daļēji ir aizgūta no kompānijas Facebook nākamās digitālās valūtas Libra, kā arī no bitkoina. Ķīnas nacionālā kriptovalūta tiks uzglabāta digitālajā makā – kā jebkuras citas virtuālās monētas, un tās attiecība ar Ķīnas juaņu būs 1:1.

Ķīnas Centrālā banka (PBoC) varēs izsekot piedāvātās kriptovalūtas kustībai, stingri kontrolējot naudas plūsmas caur maksājumu sistēmām.

  1. gadā Ķīna paziņoja, ka projekts Libra apdraud valsts un citu attīstošos ekonomiku naudas suverenitāti, un tā uzskata, ka tikai centrālajām bankām vajadzētu emitēt digitālās valūtas.

PBoC Digitālo valūtu pētījumu centra vadītājs Mu Čančuņs paziņoja, ka digitālās juaņas emitēšanas galvenais mērķis ir ierobežot nelikumīgu finanšu darbību – tā, lai “datu analīze ļautu atrast vainīgos noteikumu pārkāpšanas gadījumā”.

Turcija 🇹🇷

Arī Turcija ir paziņojusi par digitālās liras emitēšanas plāniem 2020. gadā, lai gan priekšlikums par CBDC izskanēja jau pirms diviem gadiem.

Lēmumu, iespējams, ietekmēja daži pēdējie mēneši, kuru laikā fiat lira turpināja zaudēt savu vērtību, piedzīvojot visaugstāko inflācijas līmeni kopš 2015. gada.

Gaidāms, ka digitālā lira var uzlabot Turcijas ekonomiku. Oficiālais izdevums Resmi Gazette nākamās nacionālās kriptovalūtas lomu izskaidro šādi:

“Galvenais mērķis ir izveidot finanšu sektoru ar spēcīgu institucionālo struktūru, kas atbilst reālā sektora finansēšanas vajadzībām ar zemām izmaksām, piedāvājot plašai investoru bāzei dažādus finanšu instrumentus ar uzticamu institūtu starpniecību”.

Izdevums arī atzīmē, ka Stambula tādējādi tiecas kļūt par pievilcīgu pasaules finanšu centru.

Iespējams, ka iepriekš minētās valstis drīzumā patiešām mūs pārsteigs, emitējot savas digitālās valūtas, lai arī galīgie datumi var mainīties – tas būs atkarīgas no pašām centrālajām bankām.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top