Visas ziņas

Kriptovalūta Ukrainā: zaudējumi, ieguvumi un perspektīvas

Kriptovalūtas Ukrainā: zaudējumi, ieguvumi un perspektīvas

Kamēr Ukrainas Nacionālā banka un Augstākās radas deputāti lemj – vai vajadzētu legalizēt elektronisko naudu, rīko apaļos galdus un gatavo pārskatus – saskaņā ar starptautiskās kompānijas Citi datiem, ko sniedz izdevums “Obozrevatel”, – aptuveni 100 tūkstoši ukraiņu jau ir investējuši kriptovalūtās.

Saskaņā ar USAID pārskatu – kriptovalūtu tirgus gada apjoms valstī sasniedz vairāk nekā divus miljonus grivnu (aptuveni 150 milj. $), tomēr precīzi skaitļi nav zināmi, jo viss tirgus ir ēnā: operatori nemaksā nodokļus, biržas un treideri nesaņem licences. Turklāt pat no kriptovalūtu miljoniem lielajiem ienākumu netiek iekasēts ienākuma nodoklis.

Lai gan pēc IKP līmeņa Ukraina ir viena no nabadzīgākajām Eiropas valstīm – pēc iekšzemes kopprodukta līmeņa bitkoinos tā ieņem vienu no pirmajām vietām. Tas nozīmē, ka virtuālo valūtu pieprasījums ukraiņu vidū ir pietiekami augts. Valstī strādā vismaz piecas kriptovalūtu biržas. Pirmā no tām – BTC-Trade – radās jau 2014. gadā Dņeprā. Biržas vietnē nav nekādas informācijas par juridisko personu, kas sniedz finanšu pakalpojumus: ne līguma, ne juridiskās adreses. Visas operācijas tiek īstenotas ārpus tiesiskā lauka. Pat ja īpašnieki vēlētos savu darbību legalizēt – tad nevarētu: nav atbilstošu likumu.

Tīklā visbiežāk pērk bitkoinus par summu līdz 15 tūkst. grivnu. Finanšu monitoringa dienesti uz tādiem maksājumiem piever acis. Banka redz pārskaitījumu no viena klienta otram, tomēr patiesībā notiek tokenu vai koinu pirkšanas darījums. Ja cilvēks vēlas pirkt lielāku summu (piemēram, 1 bitkoinu 3,7 tūkst. vērtībā), tad biržā var vienoties par personisku tikšanos un nodot skaidrā naudā. Odesietis Deniss stāsta:

“Es pirku pusotru bitkoinu 2017. gada novembrī. Tad iztērēju nedaudz vairāk kā 9 tūkst. $. Odesā bija birojs (šķiet, ka viņi līdz šim tur strādā). Atradu viņus caur draugiem, bet vispār viņiem ir sludinājums OLX. Pārliecinājos, ka tas nav uzmetiens. Atdevu skaidrā naudā. Patīkama meitene pārskaitīja, manā klātbūtnē man pārskaitīja manus bitkoinus, naudu noslēpa kastē. Tā arī šķīrāmies”.

Gandrīz neiespējami ir novērtēt – cik naudas nesaņem valsts budžets, pieverot acis uz šo sektoru. Cita problēma – nespēja aizsargāt kriptovalūtu investoru tiesības.

Bez UNB galīgā lēmuma par kriptovalūtu statusu šie aktīvi paliek puslegāli.  Ja kurss atjaunosies vismaz līdz 2017. gada beigu rādītājiem, tad arī šis fakts var ietekmēt dažādu valstu regulatoru lēmumu par kriptovalūtu atzīšanu.

Protams, ideālais risinājums – tas, uz ko norādījuši USAID pārskata “Finanšu tirgus transformācija” autori:

“Kriptovalūtām Ukrainā vajadzētu piešķirt oficiālu “valūtas vērtības” statusu un regulēt analogi kā ārvalstu fiat valūtas”.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top