Visas ziņas

Kriptovalūtu industrija gatavojas Google “kvantu pārākumam”

Kriptovalūtu industrija gatavojas Google kvantu pārākumam

Ilustratīvs foto

Varbūt Google kvantu datora draudi pagaidām nav tik akūti, bet kripto kopienā katram gadījumam jau sāk runāt par kvantnoturīgām blokķēdēm. Iepriekš rakstījām, ka tīklā nejauši ir nonācis  Google dokuments par kvantu skaitļošanas progresu. Saskaņā ar provizoriskiem datiem – sākotnēji tas tika gatavots Nasa. Pēc tam kripto kopienā sarosījās.

Atgādinām – kā apgalvo Google – viņu datoram nepieciešamas aptuveni 200 sekundes operācijām, kuru veikšanai vismodernākajam superdatoram vajadzētu apmēram 10 tūkstošus gadu. Bet nākamo desmit gadu laikā kvantu procesori ļaus aprēķināt vienvirziena funkcijas. Un tas apdraud blokķēdi un šifrēšanas drošumu.

Ko domā kriptogrāfijas “tēvi-dibinātāji”?

Zinātnieks, kriptogrāfs un pirmās anonīmās kriptovalūtas e-cash, bet pēc tam  DigiCash izveidotājs Davids Čaums uzstājās ar paziņojumu par Google inovācijām. Viņš kārtējo reizi pauda savu pozīciju par to, ka “kripto nozarei tieši tagad jāsāk izstrādāt kvantnoturīgas tehnoloģijas”.

Mēs nezinām, pēc cik ilga laika valstis radīs kvantu datorus. Agrāk valdības ik pa laikam uzlauza kodus un to rīcībā bija nebijušas kriptogrāfiskas jaudas, bet par to nevienam pat nebija aizdomu. Ziņa par to, ka Google ir panākusi kvantu pārākumu, tikai nostiprina manu ticību. Es uzskatu, ka mums visiem ir jāstrādā pie kvantnoturīgiem mehānismiem un tehnoloģijām.

Kaut gan pat bitkoinam vēl ir diezgan daudz laika līdz tam, kad kvantu datori reāli apdraudēs tā kriptogrāfisko veselumu, Čaums cenšas piesaistīt uzmanību Praxxis –  blokķedei ar kvantnoturīgiem parakstiem. Tas ļauj aizstāvēt  lietotājus no jebkādas metadatu noplūdes. Kā paziņojis kriptogrāfs – jau līdz gada beigām visiem būs pieejams Praxxis whitepaper.

Jāpiebilst, ka viņš nav vienīgais, kurš uztraucas par konsensa algoritmiem, kas ir noturīgi pret kvantu skaitļošanu. Pašreiz tiek strādāts pie vēl viena projekta ar nosaukumu QAN. Aiz protokola esošā grupa apgalvo, ka jau beta testēšanas stadijā ir panākusi samērā labu noturības rādītāju. QAN tehniskais direktors Johans Polecaks intervijā ziņu portālam Forbes pastāstīja, ka “kriptogrāfijā vienmēr ir labāk sagatavoties sliktākajam variantam”.

Un – saskaņā ar pēdējo informāciju – tagad dauzi, kas agrāk skeptiski izturējās pret kvantu skaitļošanu, gatavo protokolus it kā pēckvantu ērai. Katram gadījumam. Lietotājiem tagad nav par ko uztraukties, bet zinātniekiem ir jābūt soli priekšā, lai galarezultātā nebūtu pārāk vēlu.

Tamlīdzīgām tēzēm piekrīt pat kriptovalūtām draudzīgais demokrātu kandidāts ASV prezidenta amatam Endrjū Jangs. Viņa vietnē ir vesela sadaļa, kas veltīta kvantu skaitļošanai un potenciālajiem draudiem šifrēšanai.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top