Visas ziņas

Kāda ir situācija ar kriptovalūtu licencēm Igaunijā pēc gada?

Igaunijā šis Likums kripto biznesam paredzēja divu veidu licences.

Pagājis gads kopš jaunā Likuma par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu (turpmāk Likums) ieviešanu. Igaunijā šis Likums kripto biznesam paredzēja divu veidu licences.

Igaunija kļuva par pirmo valsti Eiropas Savienībā, kas sāka regulēt kriptovalūtu operāciju īstenošanas biznesu. Savukārt – būt licencētam subjektam blockchain sfērā – tā ir klientu uzticības garantija. Tāpēc nepārsteidz, ka daudzi kripto maiņas biznesa operatori ienāk Igaunijā, lai saņemtu attiecīgās licences.

Atgādinām, ka Likums aizstāja kripto biznesam piemēroto iepriekšējo diezgan plašo definīciju (alternatīvu maksājumu veidu pakalpojumi) ar divām šādām kategorijām:

(i) virtuālās valūtas maiņas pret oficiālo valūtu pakalpojumi (kripto maiņa);

(ii) virtuālo valūtu maka pakalpojumi (kripto maka).

Tātad – kāda ir situācija ar “kripto” licencēm Igaunijā tagad?

Saskaņā ar Igaunijas Komercreģistru – Igaunijas Naudas atmazgāšanas datu birojs (turpmāk Birojs) ir izdevis aptuveni 500 licences kripto maiņas pakalpojumiem un aptuveni 410 licences kripto maka pakalpojumiem.

Licenču saņemšanas process ir relatīvi viegls un ātrs. Dokumentu kopums iesniegšanai ir minimāls. Saskaņā ar Likumu – Birojam 30 dienu laikā jāizskata pieteikums. Balstoties uz mūsu pieredzi – tādas licences tiek izsniegtas 1-2 nedēļu laikā, ja visi nepieciešamie dokumenti ir kārtībā un Birojam nav papildu jautājumu.

Kompānijai, kas saņēmusi licenci, ir jāizpilda Likumā paredzētās prasības. Piemēram, viena no tām – implementēt un ievērot procedūru “Zini savu klientu” (angļu valodā KYC/AML). Starp citām prasībām jāatzīmē, ka birojs ir sācis atcelt licences tādos gadījumos, ja kompānija nesāk piedāvāt pakalpojumus 6 mēnešu laikā pēc šo licenču stāšanās spēkā. Tai pašā laikā kompānija var norādīt konkrētu datumu, ar kādu tā vēlētos sākt sniegt kripto maiņas vai kripto maka pakalpojumus.

Pašlaik kompānijām, kuras darbojas kripto biznesā, vislielākā problēma ir bankas konta atvēršana. Igaunijas bankas vēl nav gatavas apkalpot klientus, kuri veic operācijas ar kriptovalūtu. Praksē kompānijām tomēr izdodas atvērt banku kontus citās valstīs, vai arī kontus dažādās maksājumu pakalpojumu iestādēs.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top