Kriptovalūtu lietotāja profils – izglītoti, finansiāli nodrošināti un ieinteresēti jaunajās tehnoloģijās
Tipiskais kriptovalūtu lietotājs parasti ir salīdzinoši jauns, finansiāli nodrošināts, tehnoloģiski lietpratīgs entuziasts ar lielu interesi par internetu un mobilajām tehnoloģijām. Lielākais kriptovalūtu lietotāju skaits šobrīd ir Āzijā un Ziemeļamerikā, savukārt procentuāli lielākais iedzīvotāju skaits, kas lieto kriptovalūtas, ir Apvienotajos Arābu Emirātos (AAE), Singapūrā un Turcijā, liecina starptautiskais Triple-A pētījums.
Kopējais kriptovalūtu lietotāju skaits 2024. gadā ir sasniedzis 562 miljonus, kas ir aptuveni 6,8 % no pasaules iedzīvotājiem. Tostarp pasaulē lielākās kriptovalūtu biržas Binance platformā šobrīd ir 213 miljoni reģistrēto lietotāju, veidojot gandrīz 38 % no visiem kriptovalūtu lietotājiem.
Lielākā kriptovalūtu lietotāju grupa ir vecumā no 25 līdz 34 gadiem (34 %), kam seko vecuma grupa no 35 līdz 44 gadiem (31 %). 20 % kriptovalūtu lietotāji ir vecumā no 18 līdz 24 gadiem, savukārt lietotāji, kas vecāki par 45 gadiem, veido atlikušos 15 %. Aptuveni 61 % digitālo līdzekļu īpašnieku ir vīrieši, savukārt 39 % ir sievietes.
Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā Polina Brotjē: “Pētījuma parāda, ka kriptovalūtu īpašnieki salīdzinoši biežāk ir ar augstāko izglītību tehnoloģiju sektorā, finansēs vai inženierzinātnēs. Kriptovalūtu lietotāji bieži strādā nozarēs, kas vienas no pirmajām mēdz ieviest jaunas tehnoloģijas, tostarp informāciju tehnoloģiju vai finanšu sektoros, kur profesionālās prasmes pārklājas ar tehnoloģiskajām zināšanām un izpratni par finansēm un kriptovalūtām. Viņu interese par kriptovalūtām bieži ir saistīta ar vēlmi gan piedalīties finanšu tehnoloģiju “revolūcijā”, gan arī gūt finansiālu atdevi. Šīs demogrāfiskās grupas ienākumi ļauj viņiem eksperimentēt ar augsta riska un augstas atdeves aktīviem, neapdraudot pašu finansiālo stabilitāti.”
Salīdzinājumā ar 2023. gadu kriptovalūtu lietotāju skaits ir palielinājies par 34 %, kas liecina par iespaidīgu intereses pieaugumu visā pasaulē attiecībā uz digitālo aktīvu izmantošanu.
Arī kompānija Crypto.com 2024. gada kriptovalūtu tirgus pārskatā lēš, ka kriptovalūtu lietotāju skaits šogad visā pasaulē palielināsies līdz pat 580 miljoniem. Tādejādi kriptovalūtas no nišas tehnoloģijas pakāpeniski kļūst par vienu no galvenajiem finanšu instrumentiem.
Ievērojamas reģionālās un valstu atšķirības
Saskaņā ar Triple-A pētījumu, Āzijā kriptovalūtas ir vispopulārākās – kriptovalūtu lietotāju skaits no 268,2 miljoniem 2023. gadā ir palielinājies līdz 326,8 miljoniem 2024. gadā, sasniedzot 21,8 % pieaugumu. Otrajā vietā ir Ziemeļamerika ar 72,2 miljoniem kriptovalūtu lietotāju (38,6 % pieaugums pret 2023. gadu).
Visaugstākais pieauguma temps ir bijis Dienvidamerikā – kriptovalūtu lietotāju skaits gada laikā ir palielinājies par 116,5 %, sasniedzot 55,2 miljonus. Eiropā kriptovalūtu lietotāju skaits ir sasniedzis 49,2 miljonus, kas ir bijis pieaugums par 60,3 %. Salīdzinoši mazāks pieaugums ir bijis Āfrikā – 8,5 %, sasniedzot 43,5 miljonus lietotāju.
Valstu starpā līderpozīcijas ieņem Apvienotie Arābu Emirāti, kur digitālie aktīvi pieder vairāk nekā 30 % iedzīvotāju. Otrajā vietā ar 24,4 % ierindojas Singapūra, kam seko Turcija (19,3 %), Argentīna (18,9 %) un Taizeme (17,6 %). ASV kriptovalūtu lietotāju skaits ir sasniedzis 15,5 %, savukārt Eiropā visaktīvākie kriptovalūtu lietotāji ir Šveices iedzīvotāji – 11,5 %. Āfrikā vislielākā interese par kriptovalūtām ir Dienvidāfrikā, kur to izmanto 12,4 % iedzīvotāju.
Kriptovalūtu izmantošanas mērķis – investīcijas, maksājumi un vērtības saglabāšana
Kriptovalūtas visplašāk tiek izmantotas kā ieguldījumu instrumenti – vieni iesaistās ikdienas tirdzniecībā, izmantojot tirgus nestabilitāti peļņas gūšanai, savukārt citi izmanto ilgtermiņa pieeju un iegādātos digitālos aktīvus tur ilgāku laika periodu, gaidot vērtības pieaugumu nākotnē.
Tāpat pieaugoša tendence ir kriptovalūtu izmantošana ikdienas darījumos. Aptaujas liecina, ka patērētāji ir ļoti ieinteresēti norēķiniem izmantot digitālās valūtas, ko veicina zemākas darījumu maksas, ātrāks apstrādes laiks un uzlabota drošība. Populārākās kriptomaksājumu kategorijas ir ikdienas mazumtirdzniecības preces, ceļojumi, viesmīlība un luksusa preces.
Reģionos, kuriem raksturīga ekonomiskā nestabilitāte, kriptovalūtas arvien vairāk tiek uzskatītas par vērtības glabātāju. Piemēram, Argentīnā, kur vietējā valūta cieš no hiperinflācijas, Bitcoin pilda “digitālā zelta” funkciju, kalpojot par vērtību saglabājošu alternatīvu.