Visas ziņas

Kur dzīvos pirmie Marsa kolonisti?

Mars Kolonisti

Foto: Nicolas Lobos/Unsplash.com

Kamēr visurgājēji pārvietojas pa Sarkano planētu, pētnieki apsver kādi būvniecības materiāli būs nepieciešami nākamajiem Marsa kolonistiem mājvietu būvniecībai.

Pētnieki iesaka izmantot visizplatītāko materiālu, kas ir arī pieejams šeit uz Zemes – organisko polimēru, lai būvētu mājvietas uz Marsa. Šo materiālu dēvē par hitīnu un to metabolizē lielākā daļa bioloģisko organismu, kā arī tas ir sastāvā lielākajai daļai sēņu, zivju un abinieku zvīņu un vēžveidīgo šūnu sieniņās.

Pētnieku komanda, kuru vada galvenais pētnieks Havjērs Fernandezs no Singapūras Tehnoloģiju un dizaina universitātes, mēģināja eskperimentāli izveidot materiālu, apvienojot hitīna šķiedras ar minerālu materiālu, kas līdzinās Marsa augsnei. Pašreizējais pētījums ir būtisks turpmākajām kosmosa misijām uz Mēnesi un Marsu, kas varētu ietvert ilgāku uzturēšanos kosmosā.

Ceļā uz Sarkano planētu

Pēc žurnālā “Plos One” publicētā raksta autoru domām, hitīns ir viens no materiāliem, ko var izmantot, lai būvētu mājvietas uz Marsa. Pētnieki strādāja pie hitīna izveides, kas palīdzētu mākslīgās ekosistēmas izveidē Marsa vidē. Būvniecībai paredzētajiem materiāliem uz Sarkanās planētas ir jābūt rentabliem, un šo materiālu ilgtspējīgai ražošanai jābūt kontekstualizētai Marsa ekosistēmā.

Hitīna materiālu var izmantot arī instrumentu izgatavošanai. Piemēram, ir iespējams ražot uzgriežņu atslēgas, savienojot hitozānu, kas iegūts no hitīna, ar minerāliem, kas atdarina augsni uz Marsa. Jaunais materiāls ļauj ātri ražot pamata darba rīkus, kas būs nepieciešami mājvietu būvniecībai uz Marsa. Havjērs Fernandezs pavēstīja raidkanālam “CNN’, ka bioloģiski ražoti materiāli nespēj aizstāt sintētisko polimēru.

Hitīna dažādās formas

Tātad hitīna materiāli ir svarīgi ne tikai šeit uz Zemes, bet arī vienam no nākamajiem lielākajiem cilvēces sasniegumiem – dzīvei uz citas planētas.

Zinātniekiem laboratorijā izdevās izveidot Marsa biolītu, izmantojot hitozānu, kas iegūts no posmkāju kutikulas, apstrādājot ar nātrija hidroksīdu – komponentu, kas iegūts uz Marsa elektrolītiskās hidrolīzes rezultātā. Iegūtais materiāls ir “līdzīgs betonam, bet daudz vieglāks”.

Vai hitīns ir nākotnes būvniecības materiāls?

Hitīna uz mūsu planētas ir tik daudz, ka to var izmantot arī pārtikas un dzīvības uzturēšanas sistēmu ražošanai. Pētnieki atzīmē, ka šo gandrīz universālo materiālu var izmantot lauksaimniecībā un bioloģisko atkritumu pārstrādē. Hitīnu var izmantot arī bioplastmasas ražošanā. Turklāt pētījumā atzīmēts, ka hitīna iegūšana nekonkurēs ar standarta pārtikas ražošanu, bet gan būs kā blakusprodukts.

Tehnoloģija, kurā ir izmantots hitīns, sākotnēji tika izstrādāta, lai izveidotu ekosistēmu pilsētas apstākļos, tomēr pētnieki saprata, ka izstrādātā tehnoloģija ir piemērota arī slēgtām mākslīgajām ekosistēmām, piemēram, citām planētām. Kaut arī ierobežotie resursi ārpuszemes vidē rada zināmas problēmas pilnvērtīgas ekoksistēmas izveidē, konceptuāli šī problēma ir līdzīga ilgtspējīgas vides saglabāšanas problēmai uz Zemes,” secināja zinātniskā darba autori.

Neskatoties uz to, ka no hitīna var būvēt mājvietas dzīvošanai uz Marsa, šis materiāls neglābs Marsa iedzīvotājus no kosmiskā starojuma ietekmes.

Atgādinām, ka pēdējo gadu laikā vairākas valstis ir izteikušas savu nodomu nosūtīt savus iedzīvotājus dzīvošanai uz Marsu. Tomēr daudzi zinātnieki regulāri izsaka šaubas par šo projektu, atgādinot par kosmisko starojumu – vienu no galvenajām problēmām cilvēka iespējamai ilglaicīgai uzturēšanās iespējai uz Marsa. Kā liecina daudzu zinātnisku pētījumu rezultāti, kosmiskais starojums var negatīvi ietekmēt ne tikai cilvēka ķermeni, bet arī smadzenes.

Tomēr nedraudzīgā vide uz Marsa nebūt nenozīmē, ka cilvēce uz visiem laikiem paliks uz Zemes. Īlona Maska kompānija “SpaceX” un NASA ir iecerējuši sūtīt pirmos cilvēkus uz Marsu trīs gadu laikā, tāpēc mājvietu būvniecības jautājums uz Sarkanās planētas ir aktuālāks nekā jebkad agrāk.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top