Visas ziņas

Latvijā lietota auto iegādei aizņemas aizvien mazākas summas, Lietuvā un Igaunijā – lielākas

Latvijā lietota auto iegādei aizņemas aizvien mazākas summas

Foto: Pixabay

Kopš pandēmija izmainīja cilvēku ikdienu gandrīz visā pasaulē, Latvijas un abu pārējo Baltijas valstu lietoto automašīnu pircēju paradumus raksturojošās līknes attīstījušās pretējos virzienos. Kamēr Latvijā vidējā aizņēmuma summa spēkrata iegādei sarūk, Lietuvā un Igaunijā pircēji automašīnu iegādei atvēl aizvien vairāk naudas, liecina finanšu salīdzināšanas platformas Altero.lv apkopotie dati.

Auto iegādei piemīt sezonāls raksturs. Pat klientu vēlme noskaidrot kredīta piedāvājumus auto iegādei pieaug laika periodā no marta līdz septembrim, kad Altero platformā vidēji 17% pieteikumi ir tieši par auto kredītu. 2020.gads gan bija atšķirīgs, jo aizvadītajā vasarā vidējais auto kredīta pieteikumu īpatsvars bija 13%, izteikti samazinoties martā – līdz 9%. Līdzīga tendence bija novērojama arī Lietuvā.

Pirms ārkārtas situācijas izsludināšanas Latvijas iedzīvotāji automašīnas iegādei aizņēmās vairāk nekā lietuvieši – vidēji 5078 eiro, kamēr dienvidu kaimiņi 4835 eiro. Taču gada gaitā mūsu tirgū kredīta summa viļņveidīgi samazinājās un augustā jau bija nokritusies līdz 4140 eiro.

Lietuvā scenārijs mazliet atšķīrās – 2020.gada martā līdz ar ierobežojumu stāšanos spēkā tika piedzīvots spējš kritums līdz 3289 eiro par vienu auto. Kopš tā brīža līkne vedusi pārsvarā augšup un augustā dienvidu kaimiņi aizņēmās jau 3983 eiro auto iegādei, bet decembrī – pat 4729 eiro. Latvijā gada pēdējā mēnesī aizdevuma vidējā summa bija 4292 eiro, kas ir par 437 eiro mazāk.

“Lai arī auto iegādei piemīt sezonāls raksturs, dati par aizņēmumu apjomu atklāj gan to, kā katra Baltijas valsts cīnījusies ar pandēmiju, gan arī patērētāju noskaņojumu dažādos gada periodos. jūtas par darbu un ienākumiem pārskatāmā nākotnē. Kopumā vidējās aizņēmuma summas tendence Latvijā ir stabila, iespējams uz gada nogali vidējo summu ietekmē sezonalitāte – cilvēki izvēlas iegādāties lētāku auto vai tieši otrādi – lietoto auto īpašnieki piedāvā zemākas cenas,” rezultātus analizē Altero operacionālā direktore Evija Simanoviča.

Igaunijā Altero platformā auto iegādes finansējuma salīdzināšana pieejama tikai kopš 2020.gada vasaras, taču visu laiku novērots stabils aizņēmuma apjoma pieaugums – no 3125 eiro augustā līdz 8200 eiro decembrī. Šo vidējo rādītāju atšķirības ir iespējams izskaidrot ar to, ka Altero tik tikko ir uzsākusi savu darbību Igaunijā un pieteikumu skaits katru mēnesi tiek pārdomāti palielināts.

Par Altero:

Altero finanšu salīdzināšanas platforma ir strauji augošs startup uzņēmums Latvijā, kas dibināts 2016.gadā, Lietuvā 2019.gadā un Igaunijā uzsākot darbību 2020.gada pavasarī. Altero platformā ir vairāk nekā 150 000 klientu, un partneru skaits Baltijas valstīs sastāda vairāk nekā 60 aizdevējus, un 6 apdrošināšanas kompānijas Latvijā.

Informāciju sagatavoja Oskars Skarnelis, Altero mārketinga un komunikāciju vadītājs Baltijas valstīs.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top