Visas ziņas

Lielbritānijas finanšu regulators: online krāpšana ir sasniegusi epidēmijas mērogus

Lielbritānijas finanšu regulators: online krāpšana ir sasniegusi epidēmijas mērogus

Finanšu noziegumi, tostarp kriptovalūtu jomā, ir sasnieguši milzīgus mērogus, kas salīdzināmi ar epidēmijas izplatību. Attiecīgus brīdinājumus izteicis Lielbritānijas Finanšu regulēšanas un uzraudzības pārvaldes (FCA) priekšsēdētājs Čārlzs Randels.

Saskaņā ar Randela teikto – īpašu satraukumu rada individuālo investoru apkrāpšanas shēmas. Konkrētus skaitļus viņš neminēja, taču Pārskatā par noziedzību Anglijā un Velsā 2018/19 nodokļu gadā tiek runāts par 3,8 milj. tādu gadījumu. Tā ir apmēram viena trešdaļa visu izdarīto noziegumu (11,2 milj.).

“Investīciju krāpšana – kad cilvēkiem viltus ceļā atņem viņu uzkrājumus – ir viens no vislielākajiem finanšu noziegumu veidiem pēc nodarītā zaudējuma apmēriem”, – viņš sacīja iepriekš šajā nedēļā Cambridge Economic Crime Symposium laikā.

FCA maijā paziņoja, ka 2018. gadā krāpšanu skaits kriptovalūtu sfērā un Forex tirgos pieaudzis trīs reizes – no 530 līdz 1834, bet investoru kopējā zaudējumu summa, kaut arī ir samazinājusies, tomēr bija iespaidīgā 27 milj. £ (34 milj. $) apmērā. Turklāt lielākajā daļā krāpšanas shēmu (81%)  figurēja kriptovalūtas.

Čarlzs Randels pavēstīja, ka regulatora stratēģiju finanšu noziegumu apkarošanā var iedalīt trīs daļās: uzņēmumu darbības monitorings, patērētāju informēšana par krāpšanas riskiem un neautorizētu investīciju projektu slēgšana.

“Pagājušajā gadā mēs vairāk nekā 500 reizes brīdinājām patērētājus par neautorizētām firmām, un šobrīd tiesībaizsardzības institūcijas veic vairāk nekā 40 izmeklēšanas šajā jomā, – viņš teica.

Neraugoties uz ierobežojumiem, ar kādiem FCA saskaras savā darbībā, resors veic pasākumus saistībā ar konkrētiem paaugstināta riska investīciju piedāvājumiem. Starp tiem Čārlzs Randels nosauca ierosinātās noteikumu izmaiņas, kas regulē p2p kreditēšanas sfēru, kā arī plānoto kriptovalūtu derivatīvu tirdzniecības aizliegumu privātiem investoriem.

Turklāt FCA priekšsēdētājs aicināja lielās interneta kompānijas pastiprināt pasākumus lietotāju datu noplūdes novēršanā, kā arī nekavējoties apturēt aizdomīgo darbību pēc varas iestāžu pieprasījuma.

“Nedomāju, ka šie pasākumi ierobežos vārda brīvību. Es arī nedomāju, ka demokrātija mūsu sabiedrībā kļūs vājāka, ja mēs izdarīsim precīzi pārbaudītus triecienus online krāpniekiem”, – viņš piebilda.

Atgādinām – septembrī FCA plāno pabeigt rekomendāciju sagatavošanu kriptovalūtu kompānijām saistībā ar ES piekto direktīvu par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanu (5AMLD). Paredzams, ka to galīgā versija tiks publicēta 2019. gada decembrī.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top