Pasākumi

LU un Radio NABA festivālā “Lampa” piedalīsies ar “Zinātnes kafejnīcas” diskusijām

LU un Radio NABA festivālā “Lampa” piedalīsies ar “Zinātnes kafejnīcas” diskusijām

5. un 6. jūlijā arī Latvijas Universitāte (LU) būs Cēsīs, sarunu festivālā “Lampa 2024”. Radio NABA raidīs īpašo programmu “Alma Mater FM”. “Zinātnes kafejnīcas” sarunu tiešraides no “Alma Mater FM / Radio NABA” studijas būs skatāmas LU sociālajos tīklos Facebook, LinkedIn un Youtube, un klausāmas Radio NABA tiešajā ēterā. 

5. jūlijā jau no plkst. 12.00 raidījuma “Studentu pietura” vadītāji Elīna Krēme, Alens Aleksandrs Čerņa un Krista Kīna viedos īpašo reportāžu – festivāla apskatu. Studijā viesosies pasākuma organizatori, vadītāji un apmeklētāji. Plānota intensīva un izteikti informatīva programma.

Plkst. 18.00 notiks diskusija “Diena, kad pazudīs internets” / #DigitālāsBrokastis. Sarunas dalībnieki centīsies rast atbildes uz tādiem jautājumiem kā: “kas notiktu dienā, ja pazustu internets”, “vai tam ir gatava Latvija, Eiropa un pasaule” un citiem karstas sarunas veicinošiem jautājumiem. Diskusiju vadīs radio raidījuma “Digitālās brokastis” veidotāji Artis Ozoliņš un Rihards Blese, tajā piedalīsies VAS ES, 5G Techritory ekosistēmas vadītājs Neils Kalniņš, LU asociētais profesors Leo Trukšāns un LVRTC valdes priekšsēdētājs Ģirts Ozols.

Nākamajā dienā, 6. jūlijā plkst. 11.00 tiks skaidrotas latvieša attiecības ar sēnēm, bet, iespējams, tiks atklāta arī kāda laba sēņošanas vieta. Diskusijā “Latvietis kokā ēd sēnes” tiksies literatūrpētnieks, Rakstniecības un mūzikas muzeja mākslas eksperts Ingus Barovskis un sociālantropoloģe, Latvijas Mikologu biedrības valdes locekle Evita Veinberga, kas folkloristes un valodnieces Janīnas Kursītes-Pakules vadībā vētīs, no kurienes varētu būt radies apgalvojums, ka “Latvieši ir tautiņa pie Baltijas jūras, kas dzīvo kokos un ēd sēnes”. Minētais citāts ir interpretēts dažādos vārdu salikumos, un, lai gan teiciens mums visiem ir zināms un dzirdēts, diemžēl, pētot dažādus rakstītos avotus, nav izdevies noskaidrot tā izcelsmi.

Plkst. 13.00 diskusijā “Vai latvietim būt kosmosā?” ar zinātniekiem – vadošo pētnieku Artūru Brēķi, pētnieku Kalvi Salmiņu un IT profesionāli, žurnāla “Zvaigžņotā debess” redkolēģijas locekli Raiti Misu – būs iespēja izprast, kāds ir Latvijas ieguldījums kosmosa izpētē, kādas ir iespējas un cik daudz nezināmā vēl ir zvaigžņotajās debesīs. Diskusiju vadīs biznesa tehnoloģiju eksperts Reinis Zitmanis.

Dienas turpinājumā, plkst. 15.00 notiks saruna “Pētījumi vai “pētījumi”? Kas un kāpēc dominē Latvijas medijos?”. Medijos bieži tiek runāts par pētījumiem, zinātniskiem pētījumiem. Pētījumus reizēm veic paši žurnālisti. Reizēm pasūta pie citiem. Visos gadījumos vārds “pētījums” tiek lietots kā kaut kas, kas norāda uz viedokļa pamatotību. Bet vai vienmēr “pētījums” ir pētījums, kā to saprot zinātnieki? Mēdz nebūt. Par šo (ne)atbilstību starp to, kā ir un to, kā vajadzētu būt, sarunā tiksies LU profesors Ivars Austers, sociālantropologs, Rīgas Stradiņa universitātes asociētais profesors Klāvs Sedlenieks, Latvijas Televīzijas žurnālists Guntis Bojārs un žurnāliste un producente Paula Gulbinska.

Plkst. 17.00 uz “Alma Mater FM/ Radio NABA” skatuves vaicās: “Skriet. Kāpēc? Kur? Kā?”. Daudziem cilvēkiem skriešana ir personības izpausmes un sevis atklāšanas veids. Bet ko par to domā zinātnieki, gan paši skrējēji un skrējienu organizētāji? Atrast nepareizības un pārspīlējumus viedokļos par skriešanu centīsies LU profesors Ivars Austers, Pilsētplānotājs un izpilddirektors atvērto inovāciju kustībā VEFRESH Rīgā Viesturs Celmiņš, Rimi Riga Maratons direktors, Nords Event Communication līdzīpašnieks Aigars Nords un LU asociētā profesore Līga Plakane.

Plkst. 19.00 sarunā “Kā izaugt bez Dziesmusvētkiem?” Linards Kalniņš un Jānis Daugavietis iztaujās diriģentu un pedagogu Oskaru Jeski, horeogrāfi, deju pedagoģi Līgu Indriksoni, LU asociēto profesori un vadošo pētnieci Aivitu Putniņu un Pusaudžu un jauniešu psihoterapijas centra vadītāju un LU zinātnisko asistentu Nilu Saksu Konstantinovu. Dziesmu un deju svētki ir neatņemama latviešu identitātes priekšnosacījums daudziem, bet tikpat daudzi ir “izdzīvojuši un dzīvojuši” bez šiem svētkiem. Vai cilvēks var izaugt bez kultūras? Vai var izaugt bez Dziesmusvētkiem?

Arī citās sarunu festivāla “Lampa” norises vietās apmeklētāji aicināti piedalīties vairāk nekā 350 diskusijās, sarunās, darbnīcās un citās aizraujošās aktivitātēs, un lielā daļā to piedalīsies arī LU pārstāvji. Vairāk par citām sarunām, kurās piedalīsies LU mācībspēki un studējošie, lasāms LU portālā.

Par Latvijas Universitāti

Latvijas Universitāte nemainīgi bijusi Latvijas nacionālā, vadošā un ietekmīgākā augstskola. Tā ir lielākā plaša profila universitāte Latvijā, kurai ir nozīmīga vieta ne tikai visas izglītības sistēmas attīstībā, bet arī kopējā valsts ekonomikas izaugsmē. Pašlaik Torņakalnā tiek attīstīts LU Akadēmiskais centrs, kas kļūs par vienu no Ziemeļeiropā modernākajiem studentu un pētniecības centriem. Šobrīd tur atrodas Dabas māja un Zinātņu māja, drīzumā durvis vērs Rakstu māja.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top