Visas ziņas

Maduro ģenerālplāns Venecuēlas finanšu sektora glābšanai: nosūtīt uz AAE 29 tonnas zelta apmaiņai pret eiro

Maduro ģenerālplāns Venecuēlas finanšu sektora glābšanai

Venecuēlas valdība plāno nosūtīt uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem 29 tonnas zelta, kura vērtība ir aptuveni 1 miljards eiro jeb 1,2 miljardi dolāru, apmaiņai pret eiro. AAE par šo nosūtīto zeltu maksās eiro valūtā. Šobrīd tas ir sadusmojis ASV valsts amatpersonas, kuras plāno panākt prezidenta Nikolasa Maduro atkāpšanos no amata. Saskaņā ar Reuters ziņu avotu, jau 26. janvārī uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem tika nosūtītas 3 tonnas zelta.

Eiro likviditātes panākšanai

Pēc rekordlielās finanšu krīzes Dienvidamerikas valstī, kuru pastiprināja naftas ieguves samazinājums, Venecuēlas valdība plāno iegādāties eiro, lai starptautiskajai tirdzniecībai nodrošinātu  likviditāti. Starptautiskā tirdzniecība ir kļuvusi sarežģītāka, pateicoties ieviestajām ASV sankcijām. Iespējams, ka šobrīd ierobežojošas sankcijas varētu tikt piemērotas arī AAE vai jebkurai citai valstij, kura veiks darījumus ar Venecuēlas zeltu. Floridas senators Marko Rubio tviterī ir norādījis: “Mēs esam saņēmuši ziņas, ka kāds Francijas pilsonis, kas strādā @ noor_capital, ir Karakasā, lai organizētu zelta ieguvi no #Venecuēlas. Es ceru, ka jūs esat informējuši viņus, ka tie var tikt pakļauti Valsts kases sankcijām”.

ASV pašlaik atbalsta alternatīvu Venecuēlas valsts vadītājam. ASV arvien vairāk spiež uz to, lai prezidents Maduro atkāpjas no amata, taču viņš ir atteicies to darīt.

Šis solis ir atbalss bijušā prezidenta Hugo Čaveza nostājai, ka Venecuēlai vajadzētu kontrolēt savas fiziskās valsts rezerves. Reuters ziņo, ka 2011. gadā Čavezs repatriēja 160 tonnas zelta no ārvalstu īpašuma.

Kā ziņots, Venecuēla bija piedāvājusi nomaksāt Krievijas parādus zeltā. CCN ziņu dienesta pārstāve ir norādījusi:

Venecuēlas politiķis Hosē Gverra otrdien sociālajā tīklā “Twitter” ierakstīja, ka Karakasā nolaidusies Krievijas lidmašīna “Boeing 777”, ar kuru bija paredzēts aizvest 20 tonnas zelta no valsts Centrālās bankas krātuvēm.

Vai 6 gadus ilgie satraukumi venecuēliešiem varētu beigties?

Venecuēlā naftas cenas ir pakāpeniski samazinājušās kopš 2013. gadā Maduro stājās amatā. Viņa vadībā tika tik lielos apjomos drukāta nauda, ka šobrīd Venecuēlai ir 1 miljona inflācija. Šī situācija savukārt bija izdevīga kriptovalūtas entuziastiem, kuri palīdzēja tirgotājiem un valsts iedzīvotājiem ar naudas transakcijām. Venecuēla ir viena no vairākām valstīm, kas ir izveidojusi savu valsts atbalstītu kriptovalūtu. Petro kriptovalūta gan vēl nav paveikusi nekādus ekonomiskus brīnumus Venecuēlai. Arī Irāna ir izdevusi savu kriptovalūtu, lai garantētu likviditāti un atvieglotu starptautisko tirdzniecību. Citas valstis, piemēram, Krievija, Apvienotie Arābu Emirāti un Saūda Arābija, ir apsvērušas vai ieviesušas līdzīgus plānus. Esošajām decentralizētajām blokķēdēm būtu grūti atvieglot pat mazas valsts transakcijas, to kapacitāte un “mērogošanas” plāni vēl tiek izstrādāti.

Lai atdzīvinātu ekonomiku, Venecuēlas valdība plāno samazināt subisdēto pamatpreču rīsu un tualetes papīra pārdošanu. Šis solis pavērs jaunu iespēju tirgum tiem pārdevējiem, kuriem ir nepieciešami stabili ienākuma avoti. Paredzams, ka eiro valūta tiks nodrošināta komersantiem un importētājiem. Ziņu avots norāda:

“Eiro valūta ir nepieciešama, lai izvairītos no valstij uzliktajiem ierobežojumiem. Centrālā banka ir norādījusi privātajām bankām, kā tām ir jānodrošina eiro valūta privātajiem importētājiem.”

Pēc Maduro prezidentūras ir plānojams, ka uzņēmumiem varētu būt palielinātas ekonomiskās sankcijas, taču būs mazāk valdības ierobežojumu.  Iespējams, ka uzlabosies nodarbinātības sfēra un Venecuēla piedzīvos ekonomikas stabilizēšanos. Venecuēlas kriptovalūtas Petro liktenis gan pašlaik nav zināms. Valstij, iespējams, būs jāpārstrukturizē visa ekonimiskā sistēma un jāsāk viss no sākuma.

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top