Mainings

Maineri pret paša gribu

Hacked

Triki un viltības kriptovalūtu ieguvei

Arvien biežāk ziņu kopsavilkumos parādās trauksmes zvani par to, ka tā vai cita kompānija ir organizējusi “nelikumīgu” mainingu.

Vai tā ir kriptovalūtas ieguve ar darba iekārtām, valdības pagrabā vai arī Starbucks viesu datoru izmantošana mainingam bez viņu ziņas.  Nemaz nerunājot par vietņu ar lielu trafiku “tumšajiem darījumiem” vai hakeru darbībām, kas pieslēdz mainingam uzlauztus viedtālruņus, kuru īpašnieki to pat nenojauš.

Krievijas kompānijā “Transneft” pamanīja, ka ar darba iekārtām kāds iegūst kriptovalūtu. Ja šis fakts paliktu neatklāts, saka viceprezidents drošības jautājumos Vladimirs Rušaili, tas varētu radīt traucējumus kompānijas tehnoloģiskajos procesos.

Pret kompāniju savus uzbrukumus ir vērsuši arī kibernoziedznieki. Par pārtraukšanu, kā jau tas pieņemts, prasīja atkāpšanās naudu. Tāpēc “Transneft” izveidoja īpašu darba grupu, lai cīnītos pret kiberuzbrukumiem un uzlabotu drošību kompānijā.

Rudens sākumā atlaišanu izpelnījās Krimas Ministru padomes IT speciālisti. Viņi nodarbojās ar mainingu valdības ēkas pagrabā. Programmētāji iebūvēja ļaundabīgo PN serveros, turklāt varēja notikt konfidenciālas informācijas noplūde, ja darbību laikus nepārtrauktu. Uzņēmīgie IT speciālisti paspēja nopelnīt mazāk par vienu bitkoinu, un arī to pašu nepaspēja noņemt.

Tādu intrigu negaidīja arī Starbucks apmeklētāji Buenosairesā. Kā konstatēja viens no tīkla klientiem, pēc klēpjdatora pieslēgšanas kafejnīcas Wi-Fi viņa ierīce pievienojās digitālo valūtu ieguves procesam.

“Sveiks, Starbucks. Jūs zināt, ka Wi-Fi vienā no jūsu punktiem izraisa 10 sekunžu aizturi, pieslēdzoties pirmoreiz, kas ļauj tam mainingot bitkoinus klientu klēpjdatoros? Šķiet, kas tas nepavisam nav jūsu stilā”, – raksta cietušais savā Twiterī.

Visdrīzāk, tiesa, tika veikta nevis bitkoina, bet Monero ieguve. Lai gan ar viena datora skaitļošanas jaudu pietiks, lai iegūtu tikai mazu daļu kriptovalūtas, ja procesam pieslēdz tūkstošiem klēpjdatoru, rezultātā var sanākt diezgan laba summa.

Atklāta dažu ļaundabīgu programmu darbība, kuras kriptovalūtas mainingam izmanto ierīces bez to īpašnieku ziņas. To skaitā: maineris CoinHive, kas iebūvēts kodā The Pirate Bay, ir arī ziņas, ka cryptojacking tagad ir ļoti populārs video straumēšanas vietnēs, tādās, kā openload, Streamango, Rapidvideo un OnlineVideoConverter. Ar 900 milj. apmeklētājiem mēnesī šie servisi var mainingot vairāk kā 320 000 dolāru ik mēnesi.

Bieži inficējas viedtālruņi platformā Android, lejupielādējot nepārbaudītas lietojumprogrammas. “Kaspersky laboratorijas” eksperts Andrejs Malonovs stāsta, ka izstrādātāji bieži iebūvē programmā kodu nepavisam ne pašas populārākās kriptovalūtas Magi (XMG) ieguvei. Tamlīdzīgas lietojumprogrammu-maineru autoru, kuri parasti maskējas zem izklaides programmām, viltības izraisa ierīces nolietošanos un samazina baterijas kalpošanas laiku.

Tāpēc  esiet modri, kad kārtējo reizi vēlēsieties pasēdēt ar klēpjdatoru kafejnīcā, paspēlēties ar jaunu rotaļlietu no Google Play vai pasērfot internetā. Ļaunprāši izmantos jebkādus trikus, lai ar jūsu ierīces jaudas palīdzību iegūtu vērtīgo kriptovalūtu!

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top