Maineriem vairs nav tik liela ietekme uz bitcoin cenu
Glassnode analītiķi ir publicējuši vēl vienu plašu ziņojumu par situāciju galvenās kriptovalūtas tīklā. Eksperti secinājuši, ka tagad daudz lielāka ietekme uz tirgu ir investoriem ar lieliem BTC uzkrājumiem nekā maineriem. Viņi arī atzīmēja Vācijas valdības konfiscēto BTC monētu pārdošanas sekas un norādīja uz izredzēm turpināt buļļu skrējienu kripto nozarē.
Ir daudz iemeslu, kāpēc šobrīd gaidīt izaugsmi kriptovalūtu tirgū. Pirmkārt, Donalds Tramps, kurš ir atbalstījis digitālo aktīvu nišu, turpina nostiprināt savas pozīcijas gaidāmajās ASV prezidenta vēlēšanās. Šobrīd viņa uzvaras izredzes tiek lēstas 64% apmērā, kas ir ievērojami vairāk nekā viņa konkurentiem.
Arī situācija pasaules ekonomikā turpina liecināt par turpmāku bāzes procentu likmes samazinājumu. Šī iemesla dēļ ieguldītājiem būs papildu iemesls pievērsties digitālajiem aktīviem, jo tradicionālo instrumentu ienesīgums samazināsies.
No kā ir atkarīga Bitcoin cena?
Vēsturiski lielie institucionālie BTC īpašnieki, t.i., profesionāli investori ar lielu kapitālu, ir palikuši ēnā. Valdības periodiski rīkoja monētu izsoles, un bankrotējušās Mt.Gox biržas naudas makos esošie bitkoini ilgi gaidīja, kad tiks uzsākts biržas sanācijas plāns.
2024. gada 1. jūlijā oficiāli tika uzsākts tirdzniecības platformas kompensācijas plāns bijušajiem klientiem. Tas ilgs līdz 31. oktobrim, un dažas tirdzniecības platformas jau ir saņēmušas monētas no bankrotējušās biržas. Kraken pārstāvji bija pirmie, kas ziņoja par šādu transakciju, un viņi apņēmās sadalīt kriptovalūtu starp konkrētiem lietotājiem 1-2 nedēļu laikā.
Nedaudz vēstures
Šī gada sākumā situācija krasi mainījās, jo ASV tika uzsākti pirmie uz BTC balstītie ETF. Kopš 2024. gada 11. janvāra šādu fondu pārvaldībā ir uzkrāti 887 tūkstoši BTC, kas skaidri norāda uz nopietnu pieprasījumu pēc ieguldījumu instrumentiem, kuru pamatā ir pirmā kriptovalūta.
Tādējādi tie kļuva par otru lielāko BTC turētāju kategoriju, ko izseko Glassnode pārstāvji. Citas kategorijas ietver centralizētās biržas ar nedaudz mazāk nekā 3 miljoniem bitcoin monētu, BTC maineri, valdības un Mt.Gox.
Saskaņā ar Cointelegraph datiem maineru monētu plūsmas, kas kādreiz bija viens no svarīgākajiem bitcoin cenas noteicošajiem faktoriem, tagad aizņem tikai nelielu tirgus daļu.
No diagrammas eksperti ir izdarījuši trīs secinājumus.
- Pastiprināts BTC pārdošanas spiediens no maineru puses parasti rodas lielu cenu svārstību, t. i., pēkšņu pārmaiņu, periodos;
- ETF aizplūšana kļuva izplatīta pēc tam, kad tirgus martā sasniedza jaunu visu laiku augstāko līmeni. Runa ir par 14. datumā sasniegto bitcoin līmeni 73 777 ASV dolāru apmērā;
- Pēdējo nedēļu laikā vērojama pārdošanas aktivitāte no Vācijas valdības puses. Tomēr lielāks aizplūžu apjoms tika realizēts jau pēc tam, kad BTC cena sabruka līdz pat 54 000 ASV dolāru. Tas nozīmē, ka monētas tika veiksmīgi “absorbētas” tirgū, pēc kā tas pārgāja uz aktīvu izaugsmi.
Citā grafikā ir salīdzināts relatīvais spiediens uz tirgu no dažādu institucionalizētu uzņēmumu, t. i., lielo investoru puses. Ja neņem vērā centralizētās biržas, tad vislielāko ietekmi uz tirgu radīja Vācijas valdības veiktā BTC pārdošana. Vācijas valdības konfiscētās monētas tika pārdotas salīdzinoši īsā laika periodā.
Lūk, analītiķu komentārs: “Ja pievēršam uzmanību Vācijas valdības veiktajām pārdošanām, redzam, ka 48,8 tūkstoši BTC tika izsmelts tikai dažu nedēļu laikā. Lielākā daļa no tā tika izpārdota ļoti īsā laika posmā no 7. līdz 10. jūlijam – tad no makiem tika izņemti 39,8 tūkstoši BTC”.
Līdz 2024. gada jūlija vidum sāka pieaugt neto ieplūžu apjoms tūlītējo Bitcoin-ETF. Tikai pagājušajā nedēļā vien biržā tirgotajos fondos ieplūda vairāk nekā 1 miljards ASV dolāru kapitāla.
Pēdējo 24 stundu laikā kopējā neto ieplūde tūlītējo Bitcoin-ETF bija 85 miljoni ASV dolāru. Svarīgākais ir tas, ka šī ir desmitā rādītāja diena plusā, proti, šajā laikā investori biržā tirgotajos fondos ir stabili ieguldījuši vairāk naudas, nekā no tiem izņem.
Analītiķi arī atzīmēja, ka pēc martā reģistrētā rekordaugstā tirgus pieauguma ir jūtami samazinājies līdzekļu aizplūdes un ieplūdes apjoms centralizētajās biržās. Tas liecina par mazāku likviditāti un mazo tirgotāju aktivitāti.
Spekulatīvā interese šogad joprojām ir salīdzinoši vāja un atbilst kopumā gausajiem ETH rādītājiem attiecībā pret BTC kopš 2022. gada cikla zemākajiem līmeņiem.
Pretēji nozares kritumam šā mēneša sākumā, ievērojama daļa BTC apjoma joprojām ir pozitīvā teritorijā. Mēs runājam par atzīmi, kas pārsniedz 75 procentus.
Kopumā visas iepriekš minētās pazīmes liecina, ka tirgus apakšējā daļa ilgtermiņā, visticamāk, ir sasniegta.