Visas ziņas

Mākslīgais intelekts izlasījis trīssimt gadus senas vēstules, tās neatverot

Amerikas un Eiropas zinātnieku grupa izstrādājusi mākslīgā intelekta algoritmu, lai izlasītu pirms trīssimt gadiem rakstītas, neatvērtas vēstules.

Aizzīmogoto vēstuļu teksta atšifrēšanai komanda noskenēja salocītos dokumentus, izmantojot rentgena iekārtu, kādu parasti lieto stomatoloģijā. Pēc tam mākslīgā intelekta algoritmi salīdzināja noskenētos attēlus un ģenerēja vēstuļu 2D un 3D rekonstrukcijas. Tika arī izveidoti virsmu attēli un dokumentu ieloču zīmējumi.

Vēstulēs ir noderīga informācija par pagātni, savukārt paši vīstokļi arī ir vērtīgi vēsturiski artefakti.

“Mūsu darbs ir vērsts uz kultūras mantojuma saglabāšanu. Tiklīdz tāds dokuments – kā neatvērta vēstule – tiek bojāts atvēršanas procesā, tā mēs zaudējam neskarta objekta efektu”, – savā darbā raksta pētnieki.

Atšifrētie dokumenti tika droši aizvērti, izmantojot procesu, kas zināms kā “vēstuļu aizslēgšana”. Sarežģīta ieloču un iegriezumu sistēma ļauj papīra lapu pārvērst atsevišķā aploksnē un pasargāt to no nesankcionētas piekļuves.

Viens no dokumentiem, kas izlasīts ar MI palīdzību, bija 1697. gada 31. jūlija vēstule, kuru jurists Žaks Senaks nosūtījis savam brālēnam Pjēram Le Persam – Hāgā dzīvojošam franču tirgotājam.

Tajā sūtītājs ar zināmu uzstājību pieprasa savam brālēnam informāciju par cita radinieka nāvi un atgādina par kādu pakalpojumu, kuru brālēnam sniedzis pagātnē.

Senaka vēstule pati par sevi neatklāja radikālus uzskatus par XVII gadsimtu. Bet, analizējot to kopā ar citiem dokumentiem, tā varētu paplašināt agrīnā Jaunā laika Eiropas kultūras, politikas un cilvēku izpratni.

Pētnieki saka, ka viņu metode var arī atvērt vairākus citus vēsturiskus tekstus – tādus kā vīstokļi un grāmatas.

Atgādinām – 2021. gada februārī kompānija MyHeritage prezentēja tiešsaistes servisu, izmantojot mākslīgo intelektu Deep Nostalgia, lai radītu statiskas portreta fotogrāfijas kustības efektu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top