Visas ziņas

Mākslīgais intelekts pret cilvēku (Video)

Artificial Intelligence

Programmētāji no visas pasaules cenšas radīt mākslīgo intelektu, kas varētu pārspēt cilvēka spējas. Desmit gadu laikā datoru algoritmi ir spējuši pārspēt cilvēkus galda spēlēs un datorspēlēs, taču tas viss ir tikai sākums. Amerikāņu kompānijas “Heron Systems” nesen izveidotais mākslīgais intelekts sakāva cilvēku arī gaisa kaujā. Kauja notika virtuālajā realitātē ar lidmašīnas simulatoru “FlightGear”. Kopumā tika sarīkotas piecas virtuālās kaujas, un mākslīgais intelekts uzvarēja tās visas. Pēc pilota, kurš cīnījās pret datoru, teiktā, viņa pretiniekam bija viena būtiska priekšrocība.

Mākslīgais intelekts salīdzinājumā ar cilvēku

AlphaDogfight Trials sacensības rīkoja ASV Aizsardzības ministrija kā daļu no gaisa kauju attīstības programmas. Projekts paredz mākslīgā intelekta izveidi, kas spēj pārņemt kontroli pār kaujiniekiem un efektīvi vadīt tuvcīņu. Ideālā gadījumā šāda sistēma novērstu vajadzību pēc pilotiem, kas atrodas uz gaisa kuģa, un ļautu viņiem koncentrēties uz kaujas stratēģijas izstrādi. Turklāt šo sistēmu varētu izmantot bezpilota lidaparātos, lai varētu veikt ienaidnieka teritorijas izlūkošanu.

Iznīcinātājs General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Iznīcinātājs F-16 Fighting Falcon – Foto: JetDr757/flickr.com

AlphaDogfight izmēģinājumu pirmā kārta notika 2019. gadā. Tās ietvaros astoņi uzņēmumi izstrādāja gaisa kaujas sistēmas. Tā kā grūtības pakāpe bija zema, visas sistēmas sekmīgi izturēja testu. Otrajā posmā grūtību līmenis tika palielināts, bet arī šoreoz visi astoņi uzņēmumi pārgāja uz trešo posmu. Jūs, iespējams, jau esat dzirdējuši dažu dalībnieku vārdus – viņu vidū bija “Lockheed Martin” un “Heron Systems”. Trešajā posmā tie savstarpēji cīnījās “FlightGear” simulatorā, kas imitē F-16 “Fighting Falcon” iznīcinātāju.

Pārbaudes trešajā posmā uzvaru izcīnīja mākslīgais intelekts, kuru izveidoja “Heron Systems”. Pēc tam tas tika nosūtīts cīņai pret reālu personu – ASV gaisa spēku instruktoru. Kā minēts iepriekš, kopumā notika piecas gaisa kaujas, kuru laikā “Heron Systems” izrādījās prasmīgāks par cilvēku. Pēc pilota teiktā, mākslīgā intelekta priekšrocība bija tā, ka tas nedomāja standartizēti un pieņēma lēmumus, kas ienaidniekam bija pilnīgi negaidīti. Jūs varat noskatīties kaujas ierakstu YouTube kanālā DARPA.

Mākslīgā intelekta apmācība

Pēc “Defense One” datiem, “Heron Systems” varētu apmācīt savu sistēmu divos veidos. Pirmkārt, viņi datorā varētu vienkārši lejupielādēt noteikumu kopumu, kas visiem pilotiem ir jāzin. Otrkārt, viņi varētu iemācīt sistēmai vadīt virtuālo iznīcinātāju. Tas varēs miljonien reižu  būt notriekts, bet galu galā iemācīsies pareizo kaujas stratēģiju. Pēc tam tas varēs attīstīt savas kaujas metodes cīņai pret ienaidnieku.

Acīmredzot, “Heron Systems” izvēlējās otro ceļu. Mākslīgais intelekts tika ievietots sarežģīta mehānisma vadības panelī un tam deva iespēju to patstāvīgi izpētīt. Pateicoties jaudīgajiem datoriem, mākslīgais intelekts spēja pats pieņemt lēmumus un pieļaut kļūdas, līdz tas sasniedza nevainojamus rezultātus. Pēc vecākā mašīnmācīšanās inženiera Bena Bella teiktā, viņu sistēma ir izgājusi vismaz 4 miljardus simulāciju un ieguvusi vismaz 12 gadu pieredzi.

Šodien mēs esam liecinieki cilvēka un mašīnas simbiozes sākumam. Iedomājieties cilvēku, kurš sēž iznīcinātājā, kas ir aprīkots ar mākslīgo intelektu. Cilvēks varēs koncentrēties uz to, ko spēj darīt vislabāk, piemēram, uz stratēģisko domāšanu. Un mākslīgais intelekts koncentrēsies uz to, kas tam vislabāk izdodas, proti, piedalīsies tiešā kaujas norisē, – sacīja Timotijs Greisons, ASV Aizsardzības departamenta stratēģisko tehnoloģiju direktors.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top