Tehnoloģijas

Kā NASA nosūtīs Marsa virsmas paraugus uz Zemi 2031. gadā?

Perseverance uz Marsa

Krātera Ezero atrašanās vieta uz Marsa

20. gadsimta otrajā pusē cilvēcei pirmo reizi izdevās nogādāt Mēness augsnes paraugus uz Zemes. Pateicoties tam, zinātnieki izteica pieņēmumu, ka Mēness varētu būt izveidojies apmēram pirms 4 miljardiem gadu pēc mūsu planētas sadursmes ar milzīgu kosmosa objektu. Kopš tā laika ir pagājis diezgan ilgs laiks, un pētniekiem jau ir izdevies iegūt dažu asteroīdu paraugus, kas var atklāt Visuma rašanās noslēpumus. Nākamo 10 gadu laikā zinātnieki plāno šajā jautājumā virzīties uz priekšu un nogādāt uz Zemes Marsa virsmas fragmentus. Mēs jau zinām, ka paraugu savākšanai tiks izmantots visurgājējs Perserverance, taču līdz šim nebija pilnīgi skaidrs, kā tas viss notiks soli pa solim. NASA nesen dalījās ar savu redzējumu par šo procesu.

Marsa paraugu nogādāšana uz Zemes

Par to, kā kosmosa aģentūra NASA gatavojas nogādāt Marsa augsni uz Zemes, tika teikts zinātniskajā publikācijā Space.com. Augsnes paraugus savāks visurgājējs Perseverance, kas tagad atrodas Marsa krātera Jezero teritorijā, kura diametrs ir 49 metri. Tiek uzskatīts, ka savulaik šī vieta bija piepildīta ar ūdeni – tā bija milzīga ūdenstilpe, kurā vienlaikus ieplūda vairākas upes. Krāterī ūdens ietekmē veidojas māla nogulsnes, un zinātnieki uzskata, ka dzīvie organismi tajos varēja dzīvot pirms miljardiem gadu.

Pēc NASA pārstāves Dženiferas Trosperas (Jennifer Trosper) domām, seno organismu atliekas uz Zemes parasti atrodas bijušo upju un ezeru vietās. Tāpēc zinātniekiem ir iespēja atrast Jezero krāterī dzīvo organismu atliekas, kas kādreiz pastāvēja (vai varbūt joprojām pastāv). Visticamāk, visurgājējs Perseverance vispirms ņems augsnes paraugus no vietas, kur iepriekš atradās gultne. Pēc tam viņš pārvietosies uz krātera malām un no tā sienām paņems augsnes fragmentus.

Kā NASA nosūtīs Marsa virsmas paraugus uz Zemi 2031. gadā?

Visurgājēja iekšpusē ir 43 caurules augsnes paraugu uzglabāšanai. Līdz 2023. gadam pētnieki vēlas piepildīt vismaz 15-20 no tām, lai pēc tam konteineru atstātu uz Marsa virsmas. Ja viss notiks pēc plāna, 2026. gadā uz šo krātuvi ieradīsies aparāts, kas to pārvietos uz kosmosa kuģa, lai vērtīgo kravu nogādātu uz Zemes. Domājams, ka augsnes paraugus varētu nogādāt uz Zemes 2031. gadā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top