Tehnoloģijas

Kur šobrīd atrodas Marsa visurgājējs Perseverance

Perseverance

Foto: NASA

2020. gada jūlija beigās NASA aviācijas un kosmosa aģentūra veiksmīgi uzsāka misiju “Mars 2020”. Ar nesējraķetes “Atlas V” palīdzību Marsa visurgājējs “Perseverance” un helikopters “Ingeniity” tika nosūtīts no Kanaveralas kosmodroma uz Sarkano planētu. Tik lielu visurgājēju aģentūra ir izstrādājusi pirmo reizi, un tāpēc uz to liek lielas cerības. Paredzams, ka visurgājējs savu galamērķi sasniegs 2021. gada 18. februārī un nolaidīsies Jezero krāterī, kur agrāk bija upes un ezeri.  Kopumā mūs sagaida daudz interesantu lietu, un, lai cilvēkiem būtu vieglāk sekot misijas norisei, aģentūra ir izveidojusi vietni “Eyes on the Solar System”. Apmeklējot to, jūs varēsiet redzēt, kurā punktā atrodas kapsula ar virsurgājēju un helikopteru, kā arī uzzināt par visām maršruta izmaiņām.

Kur šobrīd atrodas visurgājējs “Perseverance”?

Par vietni, kurā var sekot līdzi “Mars-2020” atrašanās vietai, ir ziņots NASA oficiālajā mājaslapā. Apmeklējot vietni “Eyes on the Solar System”, jums būs iespēja redzēt kapsulu, kurā atrodas iepriekšminētie “Perseverance” un “Ingenuity”. Kapsula ir nepieciešama, lai abi varētu veiksmīgi nolaisties uz Marsa virsmas.

Pēc NASA pārstāvju teiktā, vietnē ir iespējams reāllaikā sekot līdzi misijai “Mars 2020”. Tātad līdz visurgājēja nolaišanās brīdim uz Sarkanās planētas, ikviens var uzzināt atlikušo attālumu, apskatīt kapsulu no visām pusēm un novērot tās atrašanās vietu attiecībā pret citām planētām un kosmosa kuģiem. Ja vēlaties, varat apskatīt visu Saules sistēmu. Lai to izdarītu, ekrāna apakšdaļā ir pogas “Saules sistēma”, “Iekšējā saules sistēma” un “Ārējā Saules sistēma”, uz kurām noklikšķinot tiek mainīts kosmosa kartes mērogs. Noklikšķinot uz iezīmētajiem objektiem, jūs varat uzzināt detalizētu informāciju par tiem.

 

NASA Marsa visurgājējs

Foto: NASA

Materiāli no kā ir izgatavots Marsa visurgājējs “Preserverance”?

Saskaņā ar “Perseverance” galveno sistēmu inženiera Džima Bella teiktā, visurgājējs 90% sastāv no “Curiosity” rezerves daļām. Bet tas nenozīmē, ka misija “Mars 2020” NASA ir izmaksu ziņā lēta. Šobrīd projektā ir ieguldīti aptuveni 2 miljardi dolāru, un nākotnē tam tiks tērēti vēl 2,7 miljardi. Papildus dažādām ierīcēm, kamerām un citiem standarta rīkiem visurgājējs ir aprīkots ar “Moxie” sistēmu oglekļa dioksīda pārvēršanai skābeklī. Paredzams, ka sākotnēji tas spēs saražot līdz sešiem gramiem skābekļa stundā, savukārt cilvēkiem izdzīvošanai ir nepieciešami apmēram 20 grami skābekļa stundā. Bet tas būs arī lielisks rezultāts, jo galvenais ir pārliecināties, ka sistēma darbojas. Un tad to var uzlabot.

Kas attiecas uz helikopteru, tad tā uzdevums joprojām ir ļoti vienkāršs. NASA darbiniekiem ir jāpārliecinās, vai šāda dizaina helikopters spēj darboties Marsa apstākļos. Par tā iespējām mēs varēsim uzzināt nākamgad. Nākotnē, ja helikopters pierādīs savu efektivitāti, pētnieki to varēs izmantot, lai pētītu grūti pieejamās vietas Sarkanajā planētā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top