Microsoft izziņo jaunas tehnoloģijas, kas uzlabo pieejamību cilvēkiem ar invaliditāti
Microsoft izziņojis vairākus būtiskus tehnoloģiju jaunumus, kas ievērojami uzlabo dažādu produktu pieejamību un lietošanu cilvēkiem arī īpašām vajadzībām. Pagājušajā nedēļā aizvadītais pieejamības jautājumiem veltītais samits (13th Ability Summit) pulcēja kopumā 20 000 dalībniekus no 137 pasaules valstīm – gan nevalstisko organizāciju pārstāvjus, gan cilvēkus ar invaliditāti, lai apspriestu un demonstrētu jaunākās pieejamību veicinošās tehnoloģiju inovācijas.
Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas datiem, visā pasaulē ir aptuveni viens miljards cilvēku ar invaliditāti. Pieejamības nodrošināšana tiek uzskatīta par vienu no cilvēka pamattiesībām, tai pašā laikā tikai vienam no 10 cilvēkiem, kuriem ir kāda veida invaliditāte, ir piekļuve viņiem nepieciešamajām palīgtehnoloģijām. Tas nozīmē, ka liela daļa šo cilvēku ir izstumti gan no ekonomiskās dzīves, gan sabiedrības kopumā.
Šī gada pieejamības samitā ar savu redzējumu un idejām uzstājās kopumā 70 lektori, tostarp Microsoft galvenais izpilddirektors Satya Nadella un Microsoft galvenā pieejamības specialiste Jenny Lay-Flurrie.
Pieejamība ir viens no Microsoft galvenajiem mērķiem, kas caurstrāvo jebkuru produktu un pakalpojumu, sākot no programmatūras, līdz tehnoloģijām un aprīkojumam, tostarp izmantojot mākslīgā intelekta (MI) sniegtās iespējas. Šajā gadā Microsoft prezentēja virkni pieejamību veicinošu tehnoloģiju, šo jaunumu vidū ir:
- Jauni adaptīvi piederumi: pielāgojamie 3D printēti piederumi, kas šobrīd pieejami Microsoft Business Pen un Microsoft Classroom Pen 2, šogad kļūs pieejami arī Surface Pen. Satvērienu uzlabojošie piederumi tiek printēti 3D, izmantojot Shapeways, un tie lietotājiem ar kustību traucējumiem palīdz satvert un lietot pildspalvu gan radošām izpausmēm, gan uzlabotai produktivitātei savās Surface ierīcēs.
- Pieejamības palīgs (Accessibility Assistant) programmā M365: satura pieejamības uzlabošana var būt tik pat vienkārša kā pareizrakstības pārbaude – satura veidotājiem to palīdz paveikt jaunais Microsoft 365 programmas Accessibility Assistant. Šis rīks piedāvā labākus noklusējuma iestatījumus, reāllaika labošanu un skaidrus norādījumus, kā novērst un labot dažādas pieejamības problēmas. Savukārt līdz ar pieejamības testētāja (accessibility checker) funkcijas pievienošanu programmai Visual Studio, iekļaujoša satura izveide tagad ir vienkāršāka arī programmu izstrādātājiem un attīstītājiem.
- Microsoft Translator: Microsoft tulkošanas rīkā iekļautas 13 jaunas afrikāņu valodas, tostarp jorubu, hausu un igbo. Microsoft Translator šobrīd atbalsta runas pārvēršanu tekstā jau 125 valodās un ļauj tā lietotājiem reāllaikā sarunāties vairākās valodās, kā arī tulkot izvēlnes, ielu uzrakstus, interneta vietnes, dokumentus un daudz ko citu, padarot tehnoloģiju iekļaujošāku arī nedzirdīgiem vai vājdzirdīgiem cilvēkiem.
- Jauns iekļaujoša dizaina ceļvedis Cognition Guidebook: ir izveidota jauna iekļaujoša dizaina rokasgrāmata, lai palīdzētu izstrādāt produktus cilvēkiem ar dažādām izziņas spējām.
- Azure uzlabojumi:
- Mākslīgais intelekts (MI) redzes ierobežojumu pārvarēšanai: Microsoft lietotne Seeing AI izmanto Azure un MI sniegtās iespējas, lai sniegtu iespēju neredzīgiem un vājredzīgiem cilvēkiem orientēties apkārtējā pasaulē. Microsoft uzsācis jaunu Seeing AI sadarbību ar Haleon, pievienojot aplikācijas kodu bibliotēkai vairāk nekā 1500 dažādu produktu. Tāpat Seeing AI pievienota jauna iekštelpu navigācijas funkcija, kas ļauj neredzīgam vai vājredzīgam cilvēkam neatkarīgi pārvietoties pa ēku, sekojot telpiskām audio norādēm.
- LinkedIn iespējas: vairāk nekā 40% LinkedIn ierakstu satur vismaz vienu attēlu. Liekot lietā Azure Cognitive Services, LinkedIn savai platformai pievieno arī automatizētus pievienoto attēlu aprakstus.
- Windows 11: nesen publiskotie uzlabojumi operētājsistēmas Windows 11 iebūvētajā ekrāna lasītājā Narrator sniedz atbalstu Braila displeja ierīcēm, tostarp trīs Surface jaunumiem no HumanWare. Narrator tagad var nemanāmi mijiedarboties ar dažādiem piederumiem, bet uzlabota balss piekļuves funkcionalitāte ļauj lietot runas navigāciju, lai piekļūtu Microsoft lietotnēm Windows 11.
- martā no plkst.10-12 pēc Latvijas laika attālinātā formātā notiks Microsoft Innovation Accessibility forums Baltijas valstīs. Foruma programma un reģistrācijas anketa atrodama šeit.
Mākslīgā intelekta (MI) atbildīga izmantošana
Microsoft koncentrējas uz atbildīgu mākslīgo intelektu, un tā attīstības pamatprincipi ir īpaši vērsti uz pieejamības nodrošināšanu un iekļaušanu — paturot prātā pieejamību, radot ikvienu produktu, izmantojot cilvēku ar invaliditāti iekļaujošus datus un radot inovācijas. Šie principi un atbildīgs MI darbojas saskaņotā procesā, lai veicinātu pieejamību.
Šajā procesā izšķiroša nozīme ir arī reprezentatīvu datu izmantošanai. Pagājušajā gadā Microsoft izziņoja Speech Accessibility Project, kas ir starpnozaru partnerība starp Ilinoisas Universitāti, Amazon, Apple, Google, Meta un Microsoft, lai apkopotu daudzveidīgus datus, kas nepieciešami, lai padarītu balss atpazīšanas tehnoloģiju iekļaujošāku un noderīgāku cilvēkiem ar dažādām runas spējām.
Ability Summit ietvaros tika prezentētas arī jaunais mākslīgā intelekta darbinātais Microsoft Bing. Sākot ar ceļojumu plānošanu, paturot prātā pieejamības jautājumus, līdz programmēšanas kodu rakstīšanas atvieglošanai, – šis ir tikai sākums MI potenciāli sniegtajām iespējām, un galvenais uzdevums šajā procesā ir klausīties un mācīties.
Šie ir tikai daži piemēri, kā, strādājot ciešā sadarbībā it visās jomās, varam palielināt informētību par pieejamības tehnoloģijām un to izmantošanu, uzlabot prasmes un nodarbinātības iespējas, kā arī iestāties par politiku, kas veicina pieejamību kā cilvēka pamattiesības.
Vairāk lasiet šeit:
Ability Summit | Home (microsoft.com)
Accessibility as a priority and responsibility – CEE Multi-Country News Center (microsoft.com)
Accessibility Technology & Tools | Microsoft Accessibility
Par Microsoft
Microsoft (Nasdaq “MSFT” @microsoft) nodrošina digitālo transformāciju viedo mākoņu un jaunāko viedo tehnoloģiju laikmetā. Uzņēmuma misija ir dot iespēju ikvienam cilvēkam un katrai organizācijai uz planētas sasniegt vairāk.