Tehnoloģijas

Mīts par kriptovalūtām kā Ponci shēmu

Mīts par kriptovalūtām kā Ponci shēmu

Kriptovalūtām ir milzīgs inovāciju potenciāls, un kā jauna aktīvu klase tās joprojām atrodas savas attīstības sākumstadijā. Ne visi to saprot, un ne visi to pieņem. Un tāpat kā ikvienu citu jaunu tehnoloģiju, arī kriptovalūtas apvij dažādi mīti un nepatiesi apgalvojumi, uzsver Binance pārstāve Latvijā Polina Brotjē.

Tostarp kriptovalūtas, līdzīgi kā citi augsta riska aktīvi, dažkārt tiek sauktas par Ponci shēmām.

Tā gan ir taisnība, ka  kripto nozarē, tāpat kā tradicionālajā finanšu jomā, ik pa laikam parādās kāds krāpniecisks projekts. Tomēr šādi gadījumi vienmēr ir atsevišķi izņēmumi, kas neraksturo nozari kopumā. Tie gan vienmēr izraisa skaļu rezonansi sabiedrībā un nodrošina ilgstošu negatīvu publicitāti, radot labvēlīgu augsni mītiem un aizspriedumiem.

Kas patiesībā ir Ponci shēma?

Ar Ponci shēmu tiek saprasta tāda finanšu krāpniecība, kas sākotnējiem ieguldītājiem ļauj gūt ienākumus, pateicoties arvien jaunu investoru līdzekļu piesaistīšanai. Jaunie shēmas dalībnieki nodrošina augstu “ienesīgumu” vecajiem dalībniekiem, radot viltus priekšstatu, ka projekts ir veiksmes stāsts. Shēma var darboties līdz brīdim, kamēr tai pievienojas arvien jauni dalībnieki.

Parasti pats projekts nekādu papildu vērtību ieguldītājiem nerada un notiek vienkārša līdzekļu pārdale shēmas dalībnieku starpā. Šis modelis ir ļoti līdzīgs dažādām Piramīdas shēmām”, tomēr Ponci shēmas ietvaros netiek prasīts, lai investori vēl papildus rekrutētu jaunus dalībniekus.

Sākotnējie Ponci  shēmas dalībnieki patiešām var gūt lielu peļņu, bet apstājoties jaunu noguldījumu plūsmai, shēma sabrūk un lielākā daļa dalībnieku vienmēr zaudē savus ieguldījumus.

Ponci shēmas šūpulis – tradicionālais finanšu sektors

Pati shēma ir nosaukta krāpnieka Čārlza Ponci ( Charles Ponzi) vārdā, kas šāda veida shēmu radīja ASV 1920. gados.

Lielākā daļa slavenāko Ponci shēmu nāk no tradicionālās finanšu pasaules. Miljardu dolāru shēmas, ko vadīja tādi slaveni personāži kā Bērnijs Medofs, Roberts Alens Stenfords, Toms Peters un daudzi citi, slēpās zem cienījamu ieguldījumu fondu vai brokeru izkārtnes.

Protams, atsevišķi Ponci shēmu piemēri ir bijuši arī kripto tehnoloģiju nozarē, piemēram “OneCoin” vai “Bitconnect”. Tomēr tāpat, kā visus ieguldījumu fondus mēs nesaucam par Ponci shēmām, arī jaunajā kripto nozarē atsevišķi krāpniecības gadījumi neraksturo nozari kopumā.

Digitālā ekonomika un jaunās tehnoloģijas

Kriptovalūtu pamatā ir jaunās blokķēdes tehnoloģijas, kas virzītas uz digitālās ekonomikas attīstību. Kripto tehnoloģijas nesatur nekādus elementus, kas šo aktīvu klasi padarītu vairāk atvērtu Ponci shēmām. Tie ir atsevišķi indivīdi, kas finanšu nozares un tehnoloģiju sniegtās priekšrocības izmanto noziedzīgiem mērķiem, lai apkrāptu nepietiekoši informētus ieguldītājus.

Līdzīgi kā citās aktīvu klasēs, arī kriptovalūtu jomā pirms ieguldījumu veikšanas ir jāveic katra projekta priekšizpēte. Finanšu ieguldīšanas lēmumiem ir jābūt pārdomātiem, nevis pieņemtiem mirkļa emociju ietekmē. Vieglprātība savu finanšu pārvaldīšanas jomā ir ātrs ceļš uz krāpnieku sagatavotām lamatām.

Liels risks – gan liela peļņa, gan lieli zaudējumi

Dažkārt nepareizi kā Ponci shēmas tiek raksturoti augsta riska ieguldījumi. Lielāks risks parasti nozīmē arī lielākas peļņas iespējas. Bet tas darbojas abos virzienos – lielāks risks nozīmē arī lielākas zaudējumu iespējas. Ieguldot vienos un tajos pašos augsta riska aktīvos, vieni investori var gūt fantastisku peļņu, bet citi var zaudēt lielu daļu savu iekrājumu.

Jāņem vērā, ka kopumā bankrotē lielākā daļa jaunizveidotu uzņēmumu, tostarp arī labi un perspektīvi projekti. Iemesls var būt gan slikta pārvaldība un nepareizi stratēģiski lēmumi, gan slikta uzņēmējdarbības prakse vai neatbilstošu tehnoloģiju izvēle utt.

Tāpēc automātiska Ponci birkas piekāršana jebkuram augsta riska aktīvam vai ieguldījumam nav pamatota. Vēl jo vairāk tas jāņem vērā, runājot par jauniem tehnoloģiju projektiem, kur ir ļoti daudz nezināmā un jaunatklājamā.

Tirgus svārstības kriptovalūtas ietekmē līdzīgi citiem aktīviem

Potenciālo risku ziņā kriptovalūtas tiek pielīdzinātas tehnoloģiju uzņēmumu un naftas nozares akcijām. Izņēmums ir stabilās monētas, kuru riska profils ir ievērojami zemāks. Arī Coinbase institūts 2022. gadā veiktajā pētījumā, analizējot pērnā gada kriptovalūtu vērtības kritumu, kā izšķirošo cēloni norādīja makroekonomiskos faktorus, nevis pašu kriptovalūtu perspektīvu vājināšanos. Ārējie faktori var būtiski ietekmēt jebkuru aktīvu vērtību.

Kriptovalūtu nepastāvīgums raksturo to straujo tehnoloģisko attīstību un mainību. Riski ir augsti, tāpat kā potenciālie ieguvumi vai zaudējumi. Sabiedrībā kopumā kriptovalūtas tiek atzītas par visai riskantu aktīvu, savukārt veiktie ieguldījumi ne vienmēr tiek atbilstoši uztverti.

Neveiksmīgi ieguldījumi kriptovalūtās dažkārt tiek raksturoti kā Ponci shēmas krāpniecība, savukārt zaudējumi līdzīga riska tradicionālos aktīvos vienkārši tiek uztverti kā neveiksmīgas investīcijas. Bieži vien tas ir tikai tāpēc, ka kriptovalūtas ir kaut kas jauns un cilvēki, kas par tām runā, nav pietiekoši iedziļinājušies kripto un blokķēdes tehnoloģijās.

Veicot ieguldījumus jebkurā jomā, ir jāuzmanās no iespējamas krāpniecības. Neviena nozare nav pret to imūna. Savukārt kriptovalūtu riska profils investīciju jomā ir salīdzināms ar citiem riskantiem aktīviem. Tāpēc, veicot jebkādus ieguldījumus, ir svarīgi pašam veikt priekšizpēti, lēmumus pieņemt pārdomāti un atbilstoši katra aktīva riska profilam.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top