MMD veiksmīgi pabeidzis pilotprojektu monitoru radīto atkritumu ilgtspējīgai samazināšanai
Vācijas Federālās ekonomiskās sadarbības un attīstības ministrijas (BMZ) iniciatīvas PREVENT Waste Alliance pilotprojekta ietvaros vadošais tehnoloģiju uzņēmums un Philips monitoru zīmolu licences partneris MMD Nigērijā parāda, kā videi draudzīgā un ekonomiskā veidā pārstrādāt bojātus monitorus.
Citi projektā būtiski iesaistītie partneri ir: Closing the Loop, pasaules mēroga zaļo iepirkumu pakalpojumu nodrošinātājs, TCO Development, kas nodrošina pasaulē vadošo IT ilgtspējības sertifikāciju TCO Certified, kā arī citi partneri. MMD kopā ar partneriem izstrādājis veiksmīgu uzņēmējdarbības modeli, kā sertificētu neitrālas elektronikas atkritumu risinājumu attiecināt arī uz monitoriem, nosakot jaunus standartus zaļiem iepirkumiem.
E-atkritumu izaicinājums
50 miljoni tonnu gadā: elektropreču atkritumi (e-atkritumi) ir viena no aktuālākajām problēmām, kas mūsdienās skar sabiedrību. Saskaņā ar Aprites ekonomikas veicināšanas platformas (PACE) un AN E-atkritumu koalīcijas ziņojumu1 no šī atkritumu kalna parasti atbrīvojas, nosūtot to uz Āfrikas vai citām jaunattīstības valstīm.
Tomēr, lai arī gandrīz visi jaunie Philips monitori nesatur dzīvsudrabu vai svinu, datoru monitorus ar to pavisam mazajām iebūvētajām iespiedshēmu platēm un tādām iekausētajām ķimikālijām kā svins un dzīvsudrabs principā uzskata par otrreizējās pārstrādes un aprites ekonomikas problēmu. Vismaz Āfrikā lielu daļu no tiem nevar pienācīgi pārstrādāt piemērotu telpu un resursu trūkuma dēļ. Tas ir tāpēc, ka līdz šim no pareizas pārstrādes un savākšanas nav bijis iespējams nopelnīt.
Veiksmīga atkritumu kompensācijas modeļa paplašināšana
Pierādīta un veiksmīga pieeja šīs milzīgās problēmas mazināšanā un risināšanā ir e-atkritumu kompensācijas koncepcija, kas publiskajos iepirkumos jau ir atzīta par zaļo risinājumu mobilajiem tālruņiem, klēpjdatoriem un planšetdatoriem, un noslēdz elektronisko iekārtu dzīves cikla cilpu. Jaunu elektronisko iekārtu iegādes cenai pievienotā maksa finansē veco iekārtu savākšanu drošai otrreizējai pārstrādei. Šādā veidā atgūtās izejvielas tad tiek atkārtoti izmantotas jauno produktu ražošanā, padarot tos kā neitrālus atkritumus.
Apņemoties nodrošināt ilgtspējīgākas monitoru tehnoloģijas, Philips monitori ir atbalstījuši Closing the Loop un tādu starptautisku partneru koalīciju kā Öko-Institut e. V. pētījumu institūts un vietējie Nigērijas partneri Verde Impacto, Hinckley Recycling un SRADev Nigeria, pusotru gadu veidoja uzņēmējdarbības modeli, kas parāda, kā atkritumu kompensācijas programmu var attiecināt uz monitoru atkritumiem un TCO Certified Edge, E-waste Compensated sertifikāciju. Projekta partneri savāca vairāk nekā 5500 monitorus, kuri vairs nebija lietojami.
“Esam gandarīti, ka ar šo pilotprojektu varējām izstrādāt uzņēmējdarbības modeli, kas pierāda, ka veiksmīgas atkritumu kompensācijas koncepcija lieliski darbojas ne tikai attiecībā uz mobilajiem tālruņiem, bet arī var padarīt daudz sarežģītāko monitoru pārstrādi finansiāli ienesīgu, vienlaikus veicinot vietējo pārstrādes jaudu attīstību,” stāsta Stefans Vansabens (Stefan van Sabben), MMD, Philips Monitors globālās korporatīvās sociālās atbildības un ilgtspējības vecākais vadītājs.
Pirmie panākumi ceļā uz aprites ekonomiku
Projekta sākumā Nigērijā nebija gandrīz nekādas pieredzes ar plakano ekrānu pārstrādi. Izmestie monitori krājās poligonos, radot ievērojamu risku cilvēkiem un videi. Tāpēc pārstrādes partneris vispirms tika apmācīts plakano ekrānu manuālā demontāžā. Tas ietvēra drošu dzīvsudrabu saturošo melno gaismas spuldžu noņemšanu, visu citu komponenšu drošu noņemšanu, kā arī dažāda veida plastmasas elementu identificēšanu un atdalīšanu, tostarp to, kas satur bīstamus bromētus liesmas slāpētājus.
Projekta nobeigumā pārstrādātājs spēja izjaukt plakano paneļu displejus ļoti drošā un efektīvā veidā, vairāk nekā uz pusi samazinot šī procesa izmaksas un atgriežot izejmateriālus ciklā. Lai arī vēl ejams tāls ceļš, šie ir iedrošinoši pirmie soļi ceļā uz patiesi ilgtspējīgu nākotni.
Pilotprojekta tīmekļa vietne.
Šo projektu finansē Vācijas Federālās ekonomiskās sadarbības un attīstības ministrijas (BMZ) iniciatīva PREVENT Waste Alliance. Plašāka informācija.
Uzziniet vairāk par Philips monitoru zaļajiem monitoriem.
Nīderlandē reģistrētā uzņēmuma MMD-Monitors & Displays Holding BV (“MMD”) galvenais birojs atrodas Amsterdamā, un tas pilnībā pieder TPV Technology Limited (“TPV”), kas ir viens no pasaules vadošajiem monitoriem un LCD televizoru ražotājiem.
MMD-Monitors & Displays Holding BV (“MMD”) tur ekskluzīvas tiesības uz Philips firmas LCD displeju tirgošanu un pārdošanu visā pasaulē zem Koninklijke Philips N.V. zīmola licences. Apvienojot Philips zīmola vēstījumu ar TPV kompetenci displeju ražošanā, MMD izmanto ātru un mērķētu pieeju inovatīvu produktu ienākšanai tirgū.
