Visas ziņas

Mobilā interneta pakalpojumu kvalitāte Latvijā uzlabojusies

Mobilā interneta pakalpojumu kvalitāte Latvijā uzlabojusies

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) dati liecina, ka pērn Latvijā 4G tīkls bijis pieejams 97% vietās, kur SPRK veikusi mērījumus. Palielinājies arī vidējais lejupielādes ātrums.

Kāda bijusi interneta pakalpojumu kvalitāte 2020.gadā?

4G tīkla pārklājuma pieejamība pērn Latvijā bijusi stabila Visos mobilo sakaru operatora tīklos 4G tīkls bija pieejams 97% vietu, kur veikti mērījumi. Tikai retos gadījumos interneta pakalpojums nebija pieejams nestabila vai neesoša pārklājuma dēļ. Šādu vietu skaits bija mazāk nekā 1% no visiem 2020.gadā veiktajiem mērījumiem.

Vidējais lejupielādes ātrums mobilā tīklā aug

Visu operatoru mobilajos tīklos vidējais lejupielādes ātrums pērn sasniedza augstāku rādītāju – 38,16 Mbiti/s salīdzinājumā ar 2019.gadu – 36,36 Mbiti/s. Atbilstoši citu valstu regulatoru publicētajai informācijai Eiropas valstīs vidējais lejupielādes ātrums svārstās no 19,7 Mbiti/s līdz 69,1 Mbiti/s.

“Piemēram, lai straumētu augstas kvalitātes HD video, nepieciešams 5-10 Mbiti/s liels ātrums, bet ļoti augstas kvalitātes (UHD/4K) video – ap 25 Mbiti/s. Redzam, ka šādus lejupielādes vidējos ātrumus un bieži vien pat augstākus rādītājus operatori Latvijā nodrošina saviem mobilo sakaru lietotājiem. Tomēr mērījumu rezultāti dažādās diennakts stundās un vietās var atšķirties pat tad, ja tas ir netālu dažu metru attālumā,” skaidro SPRK Pakalpojumu kvalitātes nodaļas vadītājs Elmārs Lipenbergs.

Lejupielādes ātrums virs 30Mbiti/s novērots 60% mērījumu vietu

Pagājušajā gadā lejupielādes ātrums 30 Mbiti/s – 100 Mbiti/s ir bijis nodrošināts plašākā teritorijā salīdzinājumā ar 2019.gadu, kad šis rādītājs bijis novērots 50% gadījumu. SPRK ieskatā, atbilstošs lejupielādes ātrums pakalpojumu lietošanai internetā ir vismaz 6 Mbiti/s. 2020.gadā vidējais lejupielādes ātrums, kas ir zemāks par 6Mbiti/s novērots vien 2%-5% mērījumu vietu.

Ārkārtējās situācijas laikā saglabājies stabils interneta ātrums

Lejupielādes ātruma kritums bija novērots tikai īslaicīgi uz brīdi, kad valstī pirmo reizi tika izsludināta ārkārtējā situācija. Atsevišķu mobilo operatoru tīklos vidējais interneta ātrums 2020.gada martā samazinājās ap 30%, salīdzinot ar janvāri, bet jau aprīlī situācija normalizējās. Vietās ar īpaši augstu lietotāju skaitu, kas vienlaicīgi izmanto internetu, pieslēguma ātrums var būtiski samazināties.

Aiztures laiks mobilā tīklā samazinās

Lai atvērtu apjomīga satura mājaslapu bez traucējumiem, pieļaujamā laika aizture (latentums) no brīža, kad lietotājs veic darbību mājaslapā līdz atbildes saņemšanai, ir 50 – 400 milisekundes (ms). Jo mazāka laika aizture, jo ātrāk bez gaidīšanas var atvērt izvēlēto mājaslapu. Tādiem reāllaika pakalpojumiem, kā tiešsaistes spēlēm, ir svarīgi saņemt informāciju tūlītēji – ar pēc iespējas mazāku laika aizturi. Pērn mobilo sakaru operatoru tīklā aizture vidēji bijusi 15 līdz 23 ms ilga, kas ir būtiski mazāk par maksimālām pieļaujamām vērtībām.

Kā rīkoties, ja internets manā dzīvesvietā ir nestabils?

Ja mobilā tīkla pārklājums tavā dzīvesvietā ir nestabils, SPRK aicina vērsties pie sava operatora, kurš var rast dažādus risinājumus, piemēram, piedāvāt uzstādīt signāla pastiprinātāju. Tāpat vari izvērtēt iespēju izmantot cita operatora pakalpojumus, kurš konkrētā vietā spēj nodrošināt stabilāku interneta pakalpojumu. Ja interneta kvalitāte neatbilst līgumā noteiktajam, lietotājam ir tiesības lauzt līgumu bezmaksas un saņemt kompensāciju.

Kopumā pērn SPRK veica vairāk nekā 421 tūkst. izlases veida mērījumu, kas atspoguļo mērījumu dinamiku 24 h garumā vienā konkrētā vietā, kā arī 16 tūkst. mērījumu, kas veikti noteiktā vietā un laikā.

Plašāk ar SPRK kvalitātes pārskatu aicinām iepazīties interaktīvajā infografikā.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) ir institucionāli un funkcionāli neatkarīgs, pilntiesīgs, autonoms publisko tiesību subjekts, kas realizē sabiedrisko pakalpojumu regulēšanu enerģētikas, elektronisko sakaru, pasta, sadzīves atkritumu apsaimniekošanas un ūdenssaimniecības nozarēs saskaņā ar likumu “Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem” un regulējamo nozaru normatīvajiem aktiem. SPRK patstāvīgi pilda tam ar likumu nodotās funkcijas un savas kompetences ietvaros patstāvīgi pieņem lēmumus un izdod administratīvos aktus, kas ir saistoši konkrētiem sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem un lietotājiem.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top