Tehnoloģijas

Prakstiski visa modernākā Krievijas militārā tehnika sastāv no Eiropas un ASV komponentiem

Borta dators no Krievijas spārnotās raķetes Kh-101

Borta dators no Krievijas spārnotās raķetes Kh-101

Izmeklēšanas grupas pārstāvji apmeklēja Ukrainu un izpētīja Krievijas militāro tehniku, kuru iebrucēji ir pametuši vai arī Ukrainas armija ir ieguvusi cīņās.

Izmeklētāji demontēja visu moderno Krievijas aprīkojumu, kas viņiem bija pieejams, piemēram, mazos lāzera tālmērus un spārnotās raķešu vadības sekcijas. Rezultātā pētnieki, kurus Ukrainas Drošības dienests uzaicināja neatkarīgi analizēt progresīvās Krievijas tehnoloģijas, atklāja, ka gandrīz visās tajās bija ASV un Eiropas Savienības kompāniju daļas: mikroshēmas, iespiedshēmu plates, motori, antenas un cits aprīkojums.

“Uzlabotie Krievijas ieroči un sakaru sistēmas ir bāzētas uz Rietumu mikroshēmām,” sacīja Demjens Splēters, viens no izmeklētājiem kompānijā Conflict Armament Research, kas specializējas ieroču un munīcijas identificēšanā un izsekošanas jomā. Viņš piebilda, ka Krievijas uzņēmumiem ir bijusi piekļuve Rietumu tehnoloģiju “nepārtrauktām piegādēm” jau gadu desmitiem.

Iespiedshēmas plate no spārnotās raķetes iekšējā datora

Iespiedshēmas plate no spārnotās raķetes datora

Tātad Krievijas bezpilota lidaparātos “Orlan”, “Tachyon” un līdz šim nezināmā modelī, ko ukraiņi sauca par “kartogrāfu”, tika atrastas sešas atsevišķas detaļas no ASV uzņēmuma un pa vienai no Šveices un Japānas uzņēmumiem. Pārējos divos bezpilota lidaparātos bija daļas no ASV, Ķīnas, Vācijas, Nīderlandes, Dienvidkorejas, Zviedrijas un Taivānas uzņēmumiem. Un divās Krievijas Azart radiostacijās bija čipi ar dzēstiem marķējumiem (iespējams, lai slēptu izcelsmi), trešajā – amerikāņu uzņēmuma mikroshēma.

Savukārt, pateicoties sankcijām, kas tika noteiktas pret Krievijas Federāciju saistībā ar karadarbību Ukrainā, pusvadītāju eksports uz Krieviju samazinājās par 90%. Tajā pašā laikā Demjens Spleters uzskata, ka agresorvalsts varētu jau iepriekš uzkrāt Rietumu komponentus un mēģināt apiet sankcijas ar aizsegkompāniju, trešo valstu un civilo izplatītāju palīdzību.

Taču analītiķi joprojām ir vienisprātis, ka rudenī Krievijā sāks izjust plašu kritisko tehnoloģiju un pakalpojumu trūkumu. Džordža Vašingtona universitātes pētniece Marija Sņegovaja ir pārliecināta, ka sankcijas ietekmēs arī patēriņa preču ražošanu. “Mēs sagaidām, ka nejauši pārtraukumi ražošanas ķēdēs Krievijā notiks biežāk. Jautājums ir, vai Krievijas uzņēmumi spēs atrast aizstājējus? viņa atzīmē.

Avots: NYT

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top