Monero

Decentralizācijas nozīme: Monero tīkla izstrādātāji neatbalstīs ASIC ierīces

Monero tīkla izstrādātāji neatbalstīs ASIC integrālās shēmas

9. martā tika veikts Monero (XMR) tīkla atjauninājums (hardfork). Jaunais kods ierobežos ASIC integrālo shēmu darbību ar jaunu darba pierādījuma algoritmu. Papildus tika ieviests jauns, dinamiska izmēra bloku algoritms, tāpat tika uzlabots datu privātums – kas tiek uzskatīts par Monero tīkla galveno priekšrocību.
Kad ASIC integrālo shēmu darbība tika ierobežota, tīkla heša koeficients nokritās līdz 80 procentiem — kas pēc būtības ilgtermiņā varētu būt pozitīvs rādītājs.

Galvenā ir anonimitāte: Monero galvenais princips

Monero ir datu privātuma koins, kas nozīmē, ka tas ir anonīms un neizsekojams. Sākotnēji tas tika izveidots 2014. gada aprīlī un tam tika dots nosaukums BitMonero. Vēlāk BitMonero tika forkots un tas tika izveidots par atklāta avota projektu ar nosaukumu ‘Monero’ (kas Esperanto valodā nozīmē ‘koins’).
Monero ir balstīts uz CryptoNight darba pierādījuma (PoW) heša algoritmu, kuram ir trīs nozīmīgas priekšrocības:

  1.  Gredzena paraksti, kas tiek izmantoti, lai jauktu viena naudas pārsūtītāja adresi ar citu sūtītāju adresēm, lai padarītu daudz grūtāku transakciju izsekojamību;
  2.  Slēptās adreses, kuras tiek ģenerētas katrai transakcijai atsevišķi un līdz ar to nav iespējams izsekot nosūtītās naudas gala saņēmēju, to vien zina divas iesaistītās puses;
  3. Konfidenciālās transakcijas, kas tiek izmantotas, lai noslēptu nosūtīto naudas daudzumu.

XMR Monero būtisks ir datu privātums, tas koinam palīdz izcelties starp tradicionālajām kriptovalūtām, un līdz ar to Monero ir kļuvis par samērā populāru maksājuma līdzekli ēnu ekonomikā, proti, dārkneta tīklos tādos kā Alphabay un Oasis. 2016. gadā daļēji saistībā ar to, ka Monero bija integrēts vairākās kriptovalūtas tirdzniecības platformās, XMR pieredzēja lielāku izaugsmi tirgus kapitalizācijas un transakciju apjoma ziņā salīdzinājumā ar citām kriptovalūtām, pieaugums bija gandrīz par 2800 procentiem. Pašreiz XMR Monero atrodas 13. vietā, vadoties pēc tirgus kapitalizācijas rādītāja, kas ir ekvivalents 845 miljoniem ASV dolāriem.

Tomēr attiecībā uz Monero konfidencionalitāti ir bijuši zināmas nesaskaņas, daži pieņēma šo koinu, savukārt citi to neatbalstīja. Monero nav atbalstījuši tādi liela mēroga spēlētāji, kā Japānas Coincheck, kas izvēlējās no sava saraksta izslēgt šo koinu un trīs citus uz anonimitāti fokusētus altkoinus saistībā ar Pretterorisma finansēšanas (CTF) un nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas novēršanas (AML) procedūrām, ko veica lokālais finanšu regulators. Tāpat arī pavisam nesen Francijas Nacionālās Asamblejas Finanšu Komiteja ierosināja aizliegt uz anonimitāti balstītas kriptovalūtas, ieskaitot Monero.
Jāatzīmē, ka ASV Narkotiku apkarošanas administrācija (DEA) ir norādījusi, ka, lai gan uz privātumu un anonimitāti balstītie koini ir ar mazāku likviditāti un vairāk anonīmi nekā bitkoini, administrācijai tomēr ir savi altkoinu izekošanas veidi, ieskaitot Monero koinus.

Atjauninājums: par katru cenu pret ASIC

9. martā pēc iepriekš izveidotā grafika tika veikts Boron Butterfly 0.14.0 versijas atjauninājums. Ņemot vērā to, ka tas ir stabils forks, nebija blokķēdes dalījums netika veikts. Monero hārdforku atjauninājumi parasti tiek plānoti ik pa šešiem mēnešiem, lai nodrošinātu to ilgtspēju.
Tika uzlabots Monero privātums, veicot izmaiņas ID maksājumos, un tika ieviests jauns dinamisku bloku izmēra algoritms, lai nodrošinātu blokķēdes drošību.

Turklāt atjauninājumā tika izveidots jauns PoW algoritms, CryptoNightR, arī zināms kā Cryptonight 4 variants (CNv4). Šis algoritms neatbalsta ASIC integrālo shēmas, nodrošinot tīkla decentralizāciju. Monero jau kopš sākuma nav atbalstījis ASIC mainingu XMR tīklā, taču šis kods ir regulāri jāatjaunina, lai to nodrošinātu.

Monero izstrādātājs, kas ir plašāk zināms kā Binaryfate, apstiprināja Cointelegraph, ka jaunais algoritms neakceptē ASIC. Tāpat arī jaunais algoritms neapstriprinās jaunās ASIC integrālās shēmas:

“Monero ir padarīts “imūns” pret ASIC integrālajām shēmām, lai nodrošinātu pietiekošu tīkla decentralizāciju, tā kā ASIC ir tālu no komoditācijas.
CryptoNightR algoritms būtībā ir vēl viens algoritms, kura mērķis ir samazināt ASIC integrālo shēmu efektivitāti. Viena no tā opcijām ir izlases koda ģenerēšana, kas ASIC integrālo shēmu ražotājiem neļaus tik viegli izveidot algoritmam piemērotu integrālo shēmu.”

Savukārt Marks Darija, Bitpro dibinātājs un ģenerāldirektors norādīja, ka ASIC integrālās shēmas ne vienmēr atbalsta izstrādātāji to peļņas dēļ, it īpaši, ja runa ir par kriptovalūtām ar mazākiem tirgus ierobežojumiem:

“Tā kā ASIC integrālās shēmas sacenšas par labākām bloku izmēra atlīdzībām, ražotāji vēlas saglabāt savu ražojuma noslēpumu, lai aizsargātos no konkurences. Atšķirībā no GPU (videokartes), kas ir paradzētas vispārējam lietojumam, ASIC mērķa pamatā ir naudas iegūšana. ASIC ražotāja mērķis ir acīmredzot iegūt pēc iespējas lielāku naudas daudzumu – un vairākumā gadījumu par mazāka tirgus ierobežojuma koiniem.”

Kopš tika aktivizēts Boron Butterfly hārdforks, Monero tīkla heša koeficients nokritās līdz 80 procentiem, kas vēlreiz norāda, ka tīklam tika lielākoties pievienotas ASIC iekārtas.

Monero tīkla heša koeficients

Binaryfate gan norāda, ka hešu koeficienta kritums nerada risku tīklam, piebilstot, ka heša koeficients parasti dienu vai divas dienas pielāgojas situācijai un izskatās, ka šobrīd tas ir samērā stabils:

“PoW algoritms ir mainīts un jūs nevarat salīdzināt heša koeficientu pirms un pēc forkošanas absolūto skaitļu ziņā. Enerģijas patēriņa izmaksas no kriptovalūtas iegūšanas ir piemērota metrika tīkla drošības noteikšanai (pieņemot, ka tas ir arī decentralizēts) un nav indikācijas, ka ir patērēts mazāks enerģijas daudzums kā pirms jaunā forka.”

Heša koeficients bija aptuveni 350 – 400 mega heši sekundē pirms tīklā tika pievienotas ASIC integrālās shēmas un ir prognozēts, ka koefiecients atgriezīsies šajā līmenī. Pašlaik heša koeficients ir aptuveni 269 mega heši sekundē.

ASIC ierīces varētu tomēr gūt pārsvaru pār GPU

Vislielākā problēma attiecībā uz Monero Cryptonight PoW, neatkarīgi no tā, cik atjauninājumi tiek veikti katrus sešus mēnešus – ir tas, ka cryptonight ASIC ir daudz efektīvāks nekā GPU.
Kad ASIC integrālās shēmas tika pievienotas tīklam, to efektivitāte bija tik liela, kādu ar GPU nekad nevarētu panākt. ASIC pārsvars tomēŗ varētu ietekmēt tokena integritāti.
Monero mērķis ir palikt decentralizētam un atvērta atvota projektam. Šobrīd saistībā ar jauno hārdforku ir apturēta Coinhive pakalpojuma darbība, kas ir balstīts uz JavaScript kodu un, kura instalācija ir pieejama mājaslapā.
Kaut arī Coinhive sākotnēji nebija ļaunprātīgā nolūkā radīts kods, tas kļuva populārs starp kibernoziedziniekiem nelegālai kriptovalūtas ieguvei.
26 februārī tika paziņots, ka kriptovalūtas pakalpojuma darbība tiks pārtraukta 8. martā. Projekta komanda norādīja, ka paziņojums par hārdforku un algoritma atjauninājumu Monero tīklā 9. martā lika mums pieņemt lēmumu atteikties no Coinhive pakalpojuma.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top