Tehnoloģijas

NASA ir izsludinājusi kosmosa tualetes ideju konkursu lidojumam uz Mēness

Nasa tualete

Foto: Herox

Kosmosa aģentūra NASA ir izsludinājusi Lunar Loo Challenge konkursu, par labākajām idejām kosmosa tualetes izveidošanai.

2024. gadā, programmas Atermida ietvaros, NASA plāno nosūtīt divus astronautus uz Mēness. Tas būs vīrietis un sieviete. Līdz tam vēl ir jāatrisina daudzi sadzīves jautājumi, viens no tiem ir tualete.

Kosmosa tualetes jau pastāv (piemēram, ISS), taču NASA vēlas izmantot jauno tehnoloģiju priekšrocības un problēmas risināšanai piesaistīt “ svaigus prātus ” .

Starptautiskā kosmosa stacijas (ISS) tualetes apskats.

Tualete tiks uzstādīta uz nosēšanās moduļa, kas varēs veikt patstāvīgu lidojuma programmu. Tāpēc tam vajadzētu darboties gan nulles gravitācijas apstākļos, gan uz Mēness, kur gravitācijas spēks ir apmēram sešas reizes vājāks nekā uz Zemes. Tualetei jātiek galā ar dažāda veida atkritumiem, ieskaitot vemšanu un higiēnas līdzekļus.  Vismaz 6 reizes dienā – izmantoša, un to būtu viegli tīrīt. Ja kāds izdomās, kā astronauts var vemt, nenolaižot galvu tualetē, viņam tiks piešķirti papildu punkti.

Bez tam, ir citas prasības: svars ne vairāk kā 15 kg, apjoms ne vairāk kā 0,12 m ³, strāvas patēriņš ir ne vairāk kā 70 W, trokšņu līmenis zem 60 dB, ērta izmantošana sievietēm un vīriešiem ar augstumu no 147 līdz 195 cm.

Papildus slavai, konkursa uzvarētājus sagaida naudas balvas: 20 000 USD par pirmo vietu, 10 000 USD par otro un 5000 USD par trešo.
Papildus pamatkonkursam ir izsludināts papildus konkurss jauniešiem, kas jaunāki par 18 gadiem. Uzvarētāji saņems sertifikātu, aksesuārus ar NASA logotipu un, iespējams, citas balvas.

Pieteikumus pieņem līdz 17. augustam.

Avots: Herox

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Lasītākas ziņas

To Top