FX

Neparastas Jaunā gada sagaidīšanas tradīcijas populāro seriālu varoņu dzimtenēs

Neparastas Jaunā gada sagaidīšanas tradīcijas populāro seriālu varoņu dzimtenēs

Pateicoties populārajiem seriāliem, televīzijas skatītāji var ne tikai labi pavadīt laiku un izklaidēties iemīļoto varoņu kompānijā, bet arī iepazīties ar dažādu valstu svētku svinēšanas tradīcijām un Jaunā gada sagaidīšanas rituāliem, vēsta kanāli FOX un “Fox Life”. 

Mums tik ierasto 1. janvāri par Jaunā gada sākumu padarīja Romas imperators Jūlijs Cēzars (100. g. p.m.ē. – 44. g. p.m.ē.) 46. gadā p.m.ē.  Jāpiebilst, ka sākotnēji romieši Jauno gadu svinēja 1. martā, bet citas tautas ziemas vai vasaras saulgriežos. Ir zināms, ka cilvēce Jaunā gada atnākšanu svin vismaz 4000 gadu, jo tieši tik veci ir ieraksti par Jaungada svinībām senajā Babilonā.

1752. gadā Anglija un tās Amerikas kolonijas oficiāli pieņēma 1. janvāri kā Jaunā gada iestāšanās datumu. Ļoti daudz cilvēku visā pasaulē Jauno gadu svin 1. janvārī, taču Ķīnā un citās Āzijas valstīs Jaunais gads sākas teju pusotru mēnesi vēlāk, piemēram, 2024. gads pēc ķīniešu tradīcijas un Mēness kalendāra tiks sagaidīts 10. februārī.

Kanāli FOX un “Fox Life” novēl laimīgu un priekpilnu 2024. gadu un aicina iepazīties ar Jaunā gada sagaidīšanas tradīcijām Amerikas Savienotājās Valstīs, Francijā un Turcijā, kur norisinās populāro seriālu varoņu dzīvesstāsti!

Turcija: sarkanas drēbes, granātāboli un loterijas biļetes

Saulainajā Turcijā, kur norisinās romantiskā seriāla “Gaisā virmo mīlestība” notikumi, Jauno gadu 1. janvārī svin no 1935. gada, kad šis datums kļuva par oficiāliem svētkiem. Svētkus parasti atzīmē atbilstoši eiropiešu tradīcijām: ar izrotātu eglīti, dāvanām un bagātīgi klātu galdu, tomēr ir arī īpašas, tikai šiem valsts iedzīvotājiem raksturīgas tradīcijas.

Turcijā granātābols vienmēr ir bijis labklājības un pārpilnības simbols, un daudzās mājās var redzēt rotājumus ar šiem augļiem. Jāpiebilst, ka vienlaikus granātābols (vai dekors ar to) ir arī ideāla svētku dāvana turkiem.

Viena no interesantākajām tradīcijām, kas saistīta ar Jaungada vakaru Turcijā, ir granātābola sadauzīšana mājas priekšā, lai nākamajā gadā būtu veiksme. Jāatzīmē, ka veiksmes pievilināšanai Turcijas iedzīvotāji arī kaisa sāli uz mājas sliekšņa.

Vēl viens rituāls Turcijā, kad pulkstenis sit pusnakti,  ir atvērt durvis un ūdens krānus. Tas simbolizē gan atvēršanos pārpilnībai, gan sola veiksmi Jaunajā gadā.

Tikmēr meitenes, kas Jaunajā gadā vēlas sastapt otru pusīti, ģērbjas sarkanas krāsas tērpos vai vismaz izmanto sava svētku tēla radīšanai kādu sarkanu aksesuāru.

Īsi pirms Jaunā gada iestāšanās Turcijā notiek nacionālās loterijas jeb “Milli Piyango” izloze, kurā piedalās teju katrs valsts iedzīvotājs, kas var atļauties biļeti. Katrs cer vinnēt miljonus un dažiem tas arī izdodas!

Francija: Šampanietis, fuagrā un skūpsti pusnaktī

Francija, kur “dzīvo” šarmantā izmeklētāja Kendisa Renuāra no viņas vārdā nosauktā seriāla, ir slavena ar savām kulinārijas tradīcijām un, protams, vīniem. Parasti “la fête de Saint Sylvestre” jeb Svētā Silvestra svētki sākas ar glāzi šampanieša un fuagrā jeb zoss aknu pastēti.

Tradicionāli francūžu svētku galdā jābūt 15 svētku ēdieniem, bet daudziem pietiek arī ar astoņiem. Svētku ēdienkartē bieži ir delikateses, tādas kā gliemeži, austeres, kūpināts lasis, dažādi sieri, medījumu gaļa, omāri un kaviārs.

Atšķirībā no Ziemassvētkiem, kurus francūži sagaida ģimenes lokā, Jaunā gada atnākšanu viņi bieži svin restorānos, kur skan dzīvā mūzika. Pusnaktī ir obligāti jānoskūpsta pēc iespējas vairāk cilvēku un jānovēl “a Bonne Année” jeb Laimīgu Jauno gadu.

Jaungada tradīcija Francijā ir pasniegt dāvanas vai dzeramnaudu cilvēkiem, kuru pakalpojumus regulāri izmanto gada laikā, piemēram, apkopējām, auklītēm un daudzdzīvokļu māju konsjeržiem.

Jaungada vakaru un Jaungada pirmo dienu dažāda vecuma cilvēki Francijā atzīmē arī ar peldēm stindzinoši aukstā ūdenī.  Viena no populārākajām pludmalēm, kur ik gadu pulcējās “roņi” ir Malo-les-Bains Denkerkā.

Katru Vecgada vakaru valsts televīzijā tiek pārraidīta prezidenta uzruna franču tautai, kas pazīstama kā “les voeux présidentiels” jeb prezidenta novēlējumi. Prezidents izmanto šo runu, lai atskatītos uz iepriekšējo gadu un paustu cerības par nākamo.

To pārraida no Francijas prezidenta oficiālās rezidences Elizejas pils. Šo tradīciju 1960. gadā aizsāka Šarls de Golls (1890-1970), un arī šogad valsts vadītājs Emanuels Makrons uzrunās savus tautiešus pirms Jaunā gada iestāšanās.

Amerika: Uguņošana, pupiņas uz galda un durvju atvēršana

Ričarda Kāsla, Mereditas Grejas un daudzu citu iemīļoto seriālu varoņu dzimtenē, Amerikas Savienotajās Valstīs, Jauno gadu sagaida skaļi – ar uguņošanu pilsētu centrālajos laukumos. Slavenākais no tiem, protams, ir Taimskvērs Ņujorkā.

Pirmo reizi plašas Jaunā gada sagaidīšanas svinības šeit norisinājās 1907. gadā un kopš tā laika katru gadu miljoniem amerikāņu un tūristu no visas pasaules sagaida nākamo gadu tieši tur.

Vakara kulminācija ir milzīgās un teju 5,5 tonnas smagās kristāla bumbas nolaišanās. To pavada laika atskaite līdz iestājas pusnakts. Pirms un pēc šā notikuma laukumā var vērot populāru dziedātāju uzstāšanās un jautrība sit augstu vilni.

No Vecās pasaules kopā ar imigrantiem Amerikā ienākusi tradīcija skūpstīties pusnaktī, lai nākamo gadu nepavadītu vientulībā. Vēl viena tradīcija Jaungada naktī ir likt galdā īpaši pagatavotas pupiņas. Lai nākamais gads būtu finansiāli veiksmīgs, jāpagatavo arī kāpostus.

Tāpat tiek uzskatīts, ka pirmajā gada dienā nekādā gadījumā nedrīkst strādāt, jo tas atnesīs neveiksmi. Jaungada naktī ir jāatver durvis, lai izlaistu “veco” gadu un ielaistu jauno.

Kanāli FOX un “Fox Life” novēl panākumiem bagātu Jauno gadu un aicina pavadīt vakarus pie ekrāniem ar iemīļotiem varoņiem – Kendisu Renuāru, Ričardu Kāslu, Serkanu Bolatu, kā arī labajiem dakteriem no medicīnas seriāliem “Grejas anatomija” un “Rezidents” un, protams, drošsirdīgajiem glābējiem no “19. ugunsdzēsēju depo” un “Čikāga liesmās”!

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top