Tehnoloģiju ziņas

Neredzamais palīgs: ikdienas situācijas, kurās mākslīgo intelektu jau izmantojam

Neredzamais palīgs: ikdienas situācijas, kurās mākslīgo intelektu jau izmantojam

Pēdējo gadu laikā ir novērojama strauja mākslīgā intelekta (MI) attīstība, tas jau sen ir klātesošs dažādās jomās, padarot ikdienu efektīvāku un ērtāku. Mūsu dzīvē ir ienākuši MI risinājumi, kurus, iespējams, nemaz neapzinoties jau izmantojam. Katrs piektais Latvijas jaunietis atzīst, ka par MI ir dzirdējis, taču ikdienā to neizmantojot, liecina Samsung “Solve for Tomorrow” veiktā aptauja.* Eksperti skaidro, vai tā tiešām ir, vai vienkārši ne vienmēr atpazīstam MI un protam to jēgpilni izmantot.

Mākslīgā intelekta klātbūtne mūsu viedtālruņos jau tiek uzskatīta par neatņemamu sastāvdaļu, proti, telefons vairs nav tikai saziņas līdzeklis, bet gan virtuālais asistents, kas nepārtraukti atpazīst lietotāja paradumus, veicot zvanus, iestatot atgādinājumus un atbildot uz jautājumiem. Piemēram, sociālo mediju un internetveikala platformas izmanto MI, lai personalizētu saturu, analizētu lietotāju uzvedību un lai piedāvātu līdzīgus ierakstus.

Tikmēr izglītībā mākslīgais intelekts arvien vairāk atvieglo mācību procesu, padarot to vienkāršāku. Skolēni var efektīvāk veikt dažādus ar skolu saistītus uzdevumus. Piemēram, jaunieši MI izmanto ideju meklēšanai dažādiem projektiem, prezentācijām, tekstu tulkošanai, labošanai, ir daudz un dažādu aktivitāšu, ko var veikt ar MI palīdzību.

“Pieredze rāda, ka daļa skolēnu izmanto MI risinājumus, taču ne vienmēr tos lieto pilnvērtīgi. Skolu un augstskolu atbildība ir palīdzēt skolēniem veidot izpratni par MI, apgūt rīkus un iemācīt, kā ar tiem efektīvi mijiedarboties. Tāpat ir svarīgi ar jauniešiem apspriest ētikas un drošības jautājumus, kas saistīti ar MI izmantošanu. Šādi izglītojot skolēnus, mēs varam būt pārliecināti, ka jaunā paaudze izaugs, izprotot tehnoloģijas, un prasmīgi tās pielietos atbildīgiem risinājumiem sabiedrības izaicinājumu risināšanā un inovatīvu ideju radīšanā,” saka Linda Sinka, Riga Business School Pre-Univerisity programmas vadītāja. 

Gandrīz visi ikdienā izmanto e-pastu, bet reti kurš apzinās, ka tā sakārtošanā palīdz mākslīgais intelekts, piemēram, MI automātiski filtrē “spamu” un piedāvā “viedās atbildes”, analizējot ienākošos e-pastus un veidojot piemērotas atbildes. Straumēšanas pakalpojumi, kā Netflix, Spotify un YouTube, izmanto MI, lai analizētu mūsu skatīšanās un klausīšanās paradumus, piedāvājot personalizētus ieteikumus. Viedpulksteņi un veselības monitorēšanas lietotnes, kā Samsung Health, izmanto MI, lai analizētu fizisko aktivitāti, miegu un sniegtu padomus dzīvesveida uzlabošanai. Kā arī MI tehnoloģijas ir mainījušas tulkošanas pakalpojumus. Live Translate un citas līdzīgas lietotnes ļauj ātri tulkot tekstu starp dažādām valodām, veidojot precīzākus tulkojumus. Tas ir īpaši noderīgi ceļojot vai komunicējot starptautiski.

MI ir būtisks atbalsts ceļošanā, lietojot Google Maps vai Waze, MI analizē reāllaika satiksmes plūsmu, piedāvājot ātrākos maršrutus un brīdinot par sastrēgumiem. Tas izmanto lielu datu apjomu, lai precīzi prognozētu ceļošanas laiku un kustību. Kā arī, kad sazinies ar klientu apkalpošanas servisu, bieži vien MI darbināts čatbots sniedz pirmās atbildes vai pat atrisina problēmu bez cilvēka palīdzības. Tas notiek interneta veikalos, bankās un citos uzņēmumos. Interesanti, ka jaunākajās automašīnās MI tiek izmantots, lai automātiski monitorētu transportlīdzekļa stāvokli un paziņotu par iespējamiem tehniskiem bojājumiem vēl pirms tie notikuši. Tas palīdz vadītājiem izvairīties no dārgām un pēkšņām problēmām.

Par “Solve for Tomorrow”

Konkursu “Solve for Tomorrow” sociālās iniciatīvas ietvaros rīko “Samsung Electronic Baltics”. Samsung “Solve for Tomorrow” ir globāla iniciatīva, kas tiek īstenota vairāk nekā 30 valstīs visā pasaulē un veicina skolēnu pašizglītošanos STEM nozarēs (dabaszinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātnes un matemātika), kā arī motivē bērnus un jauniešus risināt sev un apkārtējai sabiedrībai aktuālus jautājumus. Iniciatīvas partneri Latvijā ir Latvijas Drošāka interneta centrs, Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācija, Latvijas Informācijas tehnoloģiju klasteris, Rīgas Biznesa skola, AI Studio, Viedās administrācijas un reģionālās attīstības ministrija, Valsts izglītības un satura centrs, Jaunatnes starptautisko programmu aģentūra, portāls “Labs Of Latvia” un  Eiropas Parlamenta birojs Latvijā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top