Visas ziņas

Kādi noderīgi resursi ir asteroīdos un kā tos iegūt?

Kādi noderīgi resursi ir asteroīdos

Goto: Frantisek Krejci / Pixabay.com

Mūsu Saules sistēmas teritorijā pārvietojas simtiem tūkstošu dažādu asteroīdu. Tā sauc relatīvi mazus, neregulāras formas Saules sistēmas objektus, kas riņķo orbītā ap Sauli. Asa sižeta filmās bieži vien parāda, kas var notikt, ja kāds no asteroīdiem nokrīt uz Zemes. Bet patiesībā tie dod arī savu labumu. Tos galvenokārt veido dzelzs vai akmens ieži, taču tie satur arī retzemju elementus. Uz mūsu planētas tos ir ļoti grūti iegūt, taču tie ir ļoti nepieciešami elektronikas ražošanai. Nesen Starptautiskās kosmosa stacijas apkalpes locekļi pierādīja, ka baktērijas var izmantot noderīgu resursu iegūšanai no asteroīdiem. Bet kā tas darbojas, un vai mēs tiešām nolaidīsimies uz asteroīdiem un meklēsim tur derīgos izrakteņus?

Retzemju elementi – tie ir 18 elementu grupa, piemēram, cerijs un neodīms. Tie visi ir sudraba krāsas metāli un praktiski nekaitē cilvēka veselībai. Uz Zemes tos ir grūti iegūt, bet tie pastāv uz asteroīdiem.

No kā sastāv asteorīdi?

Kā minēts iepriekš, asteroīdus galvenokārt veido dzelzs, niķelis un akmens ieži. Tiek uzskatīts, ka tie ir atliekas no starpķermeņiem, no kuriem izveidojās Saules sistēmas planētas. Tie nevarēja pārvērsties par pilnvērtīgām planētām lielākās planētas Jupitera ietekmes dēļ. Jupiters palielināja asteroīdu kustības ātrumu, un tiem vienkārši nebija iespējas “pielipt” viens otram. Tieši pretēji – ar katru sadursmi asteroīdi tika izkaisīti sīkās daļiņās. Tā uzskata lielākā daļa zinātnieku.

Ieguvums no asteroīdiem

Liela asteroīda nokrišana uz Zemes var iznīcināt visu civilizāciju. Bet tas notiek ļoti reti, reizi tūkstošos vai pat miljonos gadu.

No asteroīdiem var iegūt arī zināmu labumu. Nākotnē cilvēce vēlas uzbūvēt uz Mēness bāzi, kas būs starppunkts lidojumu laikā uz tālām planētām. Nogādāt uz satelīta materiālus, piemēram, retzemju elementus, būs ļoti dārgi, tāpēc noderīgo resursu ieguve no asteroīdiem nav tik slikta ideja.

Visticamāk, nākotnē kravu nosūtīšanu no Zemes uz citām planētām tiks veikta izmantojot līdzīgu raķeti, kā “Falcon Heavy” un tas varētu izmaksāt aptuveni 1500 ASV dolārus par kilogramu. Tas ir dārgi, un runa nav par kravas nogādāšanu uz Mēnesi, bet gan tikai pa Zemes orbītu.

Pēc zinātnieku domām, baktērijas var palīdzēt iegūt noderīgus resursus no asteroīdiem. 2019. gadā uz Starptautisko Kosmosa staciju tika nosūtītas 19 sērkociņu kastītes izmēra ierīces, kas varētu kļūt par galvenajiem instrumentiem šajā gadījumā. Šīs ierīces sauc par “biomaininga reaktoriem” un satur šķīdumu ar baktērijām. Daži baktēriju veidi spēj piesaistīt retzemju elementus. Lai noskaidrotu, tieši kuras baktērijas vislabāk tiek galā ar šo uzdevumu, Starptautiskās Kosmosa stacijas apkalpes locekļi veica eksperimentu.

Baktērijas kosmosā

Viņi ievietoja katru ierīci KUBIK reaktorā, kurā var uzturēt noteiktu temperatūru. Tā veido arī Marsa, Mēness, zemes un citu planētu gravitāciju ar centrifūgas palīdzību. Katrā ierīcē bija šķīdums ar vienu no trim baktērijām: Sphingomonas desiccabilis, Bacillus subtilis un Cupriavidus metallidurans. Zinātniskā darba gaitā izrādījās, ka baktērijas Sphingomonas desiccabilis vislabāk tiek galā ar noderīgo resursu iegūšanu. Tās varēja iegūt no bazalta apmēram 70% cerija un neodīma.

Pētnieki uzskata, ka baktērijas Sphingomonas desiccabilis ir labākas par pārējām, jo tās spēj izdalīt vairāk vielu, lai piesaistītu retzemju resursus. Varbūt to var iemācīt arī citām baktērijām?

Tomēr tas, kā topošie Mēness un citu planētu iedzīvotāji noķers asteroīdus, jau ir nākamais jautājums. Lai arī kā būtu, taču tas, ka baktērijas var palīdzēt cilvēkiem iegūt noderīgus resursus, ir ļoti iepriecinoši. Turklāt dažas baktērijas spēj izdzīvot pat atklātā kosmosā ilgāku laiku.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top