Nvidia prezentējusi jaunos procesorus un MI izstrādes instrumentus (VIDEO)
Kompānija Nvidia konferencē Graphics Technology Conference (GTC) 2021 parādīja vairākus jaunus programmatūras un aparatūras jauninājumus, kas paredzēti, lai izstrādātu un palaistu mākslīgā intelekta algoritmus biznesa attīstībai.
- Nvidia ģenerāldirektors prezentēja Grace – kompānijas pirmo centrālo procesoru ar Arm arhitektūru, kas paredzēts superdatoriem un “MI”.
- Kompānija izziņoja paātrinātāja DPU BlueField-3 jaunāko paaudzi, kas paredzēts infrastruktūras servisu izolācijai no lietotnēm, kuras darbojas ar procesoriem x86.
- Kompānija pastāstīja par instrumentu komplektu cuQuantum SDK, kas paredzēts ar grafiskajiem procesoriem izpildāmo kvantu shēmu modelēšanas paātrināšanai.
- Prezentētas jaunas korporatīvās grafiskās kartes A10 un A30 plašam mākslīgā intelekta uzdevumu spektram.
- NGC platformas lietotājiem kļuvis pieejams MI framework Jarvis.
- Autonomo automašīnu Atlant vienkristāla sistēmas jaunā versija bezpilotniekos parādīsies ne agrāk kā 2025. gadā.
- Kompānija palielinājusi kriptovalūtu rūpnieciskā maininga čipu realizācijas ieņēmumu prognozi par pirmo ceturksni no 50 $ līdz 150 milj. $.
NVIDIA Grace Arm procesors
Konferences pirmās dienas atklāšanā kompānijas ģenerāldirektors Džensens Huans (Jen-Hsun “Jensen” Huang) prezentēja pirmo Grace Arm procesoru, kas paredzēts superdatoriem un “ giant MI”.
CPU atbalsta mūsdienīgu LPDDR5x atmiņas apakšsistēmu, kas ļauj nodrošināt uz pusi lielāku caurlaides spēju un desmit reizes labāku energoefektivitāti – salīdzinot ar DDR4.
Ceturtās paaudzes NVLink starpkomponentu savienojuma tehnoloģija nodrošinās savienojumu ar 900 GB/s ātrumu starp Grace procesoru un kompānijas grafiskajiem procesoriem.
NVIDIA apgalvo, ka sistēma uz Grace bāzes spēs iemācīt modelim apstrādāt dabisko valodu ar 1 trilj. parametru desmit reizes ātrāk nekā analoģiski datori, kas būvēti uz x 86 arhitektūras bāzes.
Pirmie CPU pasūtītāji bija Šveices Nacionālais superdatoru centrs un ASV Enerģētikas ministrijas Losalamosas Nacionālā laboratorija. Procesoru piegādes kompānija sola sākt 2023. gada sākumā.
NVIDIA datu apstrādes ierīce (DPU) BlueField-3
NVIDIA arī paziņojusi par datu apstrādes ierīces (DPU) BlueField-3 jauno paaudzi – paātrinātāju, kas paredzēts infrastruktūras servisu izolēšanai no lietotnēm, kas darbojas ar x86 procesoriem.
DPU BlueField-3 ir 16 kodolu Arm A78 un paātrina tīkla trafiku līdz 400 Gbit/s. Kompānija paziņoja, ka analogu datu apstrādes centra pakalpojumu sniegšanai būs nepieciešami līdz 300 CP kodoliem.
Čips izceļas ar 10 kārtīgu skaitļošanas jaudas palielinājumu, salīdzinot ar iepriekšējo paaudzi, kā arī četrkārtīgu paātrinājumu kriptogrāfijas uzdevumiem.
Bluefield-3 ir pirmais DPU, kas atbalsta piektās paaudzes PCIe. Jaunā DPU paaudze ir pilnībā savietojama ar BlueField-2. Bluefield-3 tirdzniecībā nonāks 2022. gada pirmajā ceturksnī.
NVIDIA demonstrēja arī komplektu cuQuantum SDK ar grafiskajiem procesoriem izpildāmo kvantu shēmu modelēšanas paātrināšanai.
Kompānija pastāstīja, ka Kalifornijas tehnoloģiju institūta pētnieki uzstādījuši pasaules rekordu kvantu procesora Google Sycamore modelēšanā un deviņas reizes palielinājuši katra grafiskā procesora veiktspēju.
“Es ceru, ka cuQuantum kvantu aprēķiniem izdarīs to pašu, ko cuDNN izdarīja dziļai apmācībai”, – teica Huans.
Kompānija parādīja jaunus Nvidia sertificētus serverus ar korporatīviem grafiskajiem procesoriem A30 un A10. A30 – Nvidia A100 jaunākā versija. Tas atbalsta plašu mākslīgā intelekta, apmācību un tradicionālo skaitļošanas darba slodžu uzdevumu klāstu. GPU var atbalstīt tādus MI izmantošanas variantus – kā ieteikumu sistēmas, runas apstrāde un datorredze. Grafiskais procesors ar A10 tenzora kodolu atbalsta paātrinātu grafiku, renderingu, mākslīgo intelektu un klasiskās skaitļošanas slodzes. A10 un A30 būvēti uz NVIDIA Ampere arhitektūras, aprīkoti ar 24 GB atmiņu un PCIe Gen 4 interfeisu.
Platformas NGC lietotājiem Nvidia atvēra pieeju arī MI framvork Jarvis. Jarvis modeļi piedāvā augstas precizitātes automātisko runas atpazīšanu, tulkojumus reāllaikā vairākās valodās un jaunas teksta pārvēršanas runā iespējas MI sarunu aģentiem. Izmantojot grafiskā procesora paātrinājumu, vienlaidus runas konveijeru (klausīšanos, sapratni un atbildes veidošanu) var veikt mazāk nekā 100 milisekundēs.
Automobiļu DRIVE platformas paaudze ar nosaukumu Atlant
NVIDIA izziņojusi nākamo bezpilota automobiļu DRIVE platformas paaudzi ar nosaukumu Atlant. Tas ir pirmais automobiļu procesors ar 1 000 TOPS veiktspēju, kas nodrošina tās četrkārtīgu palielinājumu, salīdzinot ar iepriekšējo paaudzi Orin.
Vienkristāla sistēmai (SoC) Atlant ir jaunās paaudzes grafiskā procesora arhitektūra, jauni Arm kodoli, jauni dziļās apmācības un datorredzes paātrinātāji. Tas aprīkots arī ar DPU BlueField ar pilnu programmējamību, kas nepieciešama, lai novērstu datu noplūdi un kiberuzbrukumus. Nvidia paredz, ka autoražotājiem Atlant sāks piegādāt 2025. gadā – vienlaikus netraucējot tirgot iepriekšējās paaudzes platformu, kas bezpilota automašīnās debitēs nākamgad.
Kompānija dalījās ar 2022. finanšu gada pirmā ceturkšņa rezultātiem. Nvidia viceprezidente un finanšu direktore Colette Kress paziņoja, ka nepilna ceturkšņa ieņēmumi jau pārsniedz iepriekš prognozētos 5,3 mljrd. $. Viņa atzīmēja, ka galvenais izaugsmes faktors bija palielinātais pieprasījums pēc pakalpojumiem MI jomā.
“Mēs ceram, ka tas izraisīs mākoņu pakalpojumu sniedzēju mūsu platformas patēriņa palielināšanos un pirkumu skaita palielināšanos gada laikā”, – piebilda Kress.
Viņa paziņoja, ka kompānijas produkcijas pieprasījums ievērojami pārsniedz piedāvājumu. Nvidia prognozē, ka grafisko procesoru deficīts šogad saglabāsies.
Kompānija arī palielinājusi profesionālā maininga CMP čipu realizācijas ieņēmumu prognozi par pirmo ceturksni līdz 150 milj. $, salīdzinot ar iepriekš prognozētajiem 50 milj. $.
Atgādinām – 2021. gada martā insaiders paziņoja, ka Nvidia apsver iespēju ražot maininga paātrinātājus CMP HX uz grafiskā procesora GA100 bāzes.
Februārī Nvidia paziņoja, ka ierobežos videokaršu GeForce RTX 3060 hashrate, “lai grafiskie procesori GeForce nonāktu geimeru rokās”, – uzsvēra kompānijā.
Tomēr martā GeForce RTX 3060 veiktspējas ierobežojumus kriptovalūtu mainingam izdevās apiet, izmantojot paša programmatūras ražotāja klajā laisto eksperimentālo draiveri.