Tehnoloģijas

Pārkarsis tālrunis? 8 ieteikumi, kā to novērst

Pārkarsis tālrunis? 8 ieteikumi, kā to novērst

Karstums un tieši saules stari ir mobilā tālruņa lielākais ienaidnieks un visbiežākais iemesls, kādēļ tālrunis mēdz pārkarst. Taču ir vēl vairāki citi apstākļi, kas var veicināt pārkaršanu un potenciāli negatīvi ietekmēt tālruņa darbību ilgtermiņā. Par to, ko iesākt, ja telefons pārkarsis un kā to pasargāt no pārkaršanas riska, plašāk skaidro “Tele2” tehniskā servisa vadītājs Gints Peičs.

Pārkarst var ikviens tālrunis

“Jebkurš telefons – gan tā sauktais podziņtelefonu, gan premium klases viedtelefons – var dažkārt sakarst un pārkarst. Pārkarstot tālrunim var rasties neatgriezeniski bojājumi, bet, ja ierīces remontā ir izmantotas neorģinālās rezerves daļas un telefona akumulators ir uzkarsis, tad ir risks, ka tas var radīt draudus arī apkārtējiem, piemēram, uzsprāgstot. Par laimi, ir vienkārši padomi, ko var izmantot, lai novērstu tālruņa pārkaršanu, kā arī to atdzesētu. Taču atcerieties – nekādā gadījumā tālruni nevajadzētu likt ledusskapī vai saldētavā, jo pēkšņas temperatūras izmaiņas var veicināt ekrāna plaisāšanu vai kondensāta veidošanos, kas neatgriezeniski sabojās tālruni,” stāsta “Tele2” tehniskā servisa vadītājs Gints Peičs.

Kā pārbaudīt tālruņa temperatūru?

Neatkarīgi no tā, vai tālrunis tiek uzlādēts, atrodas dīkstāvē vai veicat tajā aktīvas darbības, tālrunim ir droša iekšējā temperatūra, kas tam jāuztur, lai tā darbība netiktu pārtraukta, tas neaizdegtos vai pat eksplodētu. Diemžēl nav vienkārša veida, kā pārbaudīt ierīces iekšējo temperatūru. Agrāk daži tālruņi šo informāciju rādīja iestatījumu izvēlnē, taču šāda iespēja vairāk nav pieejama. Šobrīd ir pieejamas dažādas lietotnes, ar kuru palīdzību var pārbaudīt tālruņa temperatūru, un tās iespējams lejupielādēt tāpat kā jebkuru citu lietotni. Lai būtu droši, ka tālrunim nepastāv pārkaršanas risks, ir vērts atcerēties, ka optimālā iekšējā temperatūra tālruņiem svārstās no 0°C līdz 35°C, taču arī temperatūra no 36° C līdz 43°C joprojām tiek uzskatīta par normālu. Savukārt, ja temperatūra pārsniedz 43°C, tālrunis ir nekavējoties jāatdzesē.

“Pat ja jūs nezināt precīzu tālruņa temperatūru, mūsdienu viedtālruņi jums palīdzēs, ekrānā parādoties brīdinājumam, ja ierīce kļūst pārāk karsta. Viedtālrunis var arī pats izslēgt noteiktas funkcijas, lai veicinātu atdzišanu. Ja tālrunī redzat brīdinājumu par karstumu, steidzami rīkojieties, piemēram, pārvietojiet telefonu ārpus tiešajiem saules stariem,” saka G. Peičs.

8 ieteikumi, kā rīkoties, ja telefons pārkarsis

  1. Pārvietojiet telefonu uz vēsāku vietu, ārpus tiešajiem saules stariem

Nereti mēs tālruni atstājam vai nu mājās uz palodzes, vai automašīnā, kur tālrunis tiek pakļauts tiešiem saules stariem. Pat tad, kad tālrunis saulē ir atstāts uz īsu brīdi, tālruņa akumulators izlādējas krietni ātrāk, kā arī ierīces veiktspēja var tikt neatgriezeniski bojāta, tāpēc visdrošāk tālruni ir turēt ēnā vai vietā, kur saule nespīd tieši virsū. Ja ierīce atrodas karstā vidē un ir pārkarsusi, nekavējoties pārvietojiet to – izņemiet no karstas automašīnas, neturiet tiešā saules gaismā vai turiet prom no siltuma avotiem, piemēram, elektriskās plīts, radiatora.

  1. Noņemiet tālruņa vāciņu un izslēdziet telefonu

Lai atdzesētu pārkarsušu tālruni, tas jānovieto ēnā un jānoņem vāciņš, ja tāds ir uzlikts, jo tas var kalpot kā siltuma izolators un papildus aizturēt siltumu. Lidmašīnas režīms var palīdzēt cīnīties pret pārkarsētu tālruni, jo tas izslēdz visas nebūtiskās programmas, kas varētu darboties fonā un var paātrināt dzesēšanas procesu. Jārēķinās, ka lidmašīnas režīmā netiks darbinātas arī tādas funkcijas kā GPS, Bluetooth un Wi-Fi, taču tiks saudzēts akumulators. Vēl viena iespēja ir pilnībā izslēgt tālruni, kas ir viens no ātrākajiem veidiem, kā atjaunot tālruņa temperatūru normālā stāvoklī.

  1. Aizveriet visas lietotnes

Ja tālruņa centrālais procesors (CPU) ir pārslogots, tas uzkarsē tālruni no iekšpuses. CPU var salīdzināt ar tālruņa smadzenēm, jo to izmanto tālruņa programmatūras un lietotņu iedarbināšanai. Ja centrālais procesors ir pārslogots, liekot darbināt vairākas lietotnes vienlaikus, tālrunis var ātri pārkarst. Svarīgi ir paturēt prātā, ka CPU aktīvi strādā pat tad, ja kāda no lietotnēm tiek darbināta fonā un konkrētajā brīdī netiek aktīvi izmantota. Šī iemesla dēļ ieteicams pilnībā aizvērt visas lietotnes, kas attiecīgajā mirklī nav nepieciešamas.

  1. Pārtrauciet tālruņa uzlādi

Ļoti iespējams, ka esi kādreiz nodomājis, kādēļ tālrunis uzkarst tieši uzlādes laikā. Ir normāli, ja tālrunis uzlādes laikā nedaudz uzsilst, tomēr, ja tas strauji kļūst tik karsts, ka tālrunim pat grūti pieskarties, problēma, visticamāk, jāmeklē bojātā akumulatorā vai lādētāja vadā. Ja novēro šādu problēmu, nekavējoties pārtrauc tālruņa uzlādi.

  1. Karstā laikā mainiet tālruņa iestatījumus, piemēram, ekrāna spilgtumu

Iestatījumi, ko esi pielāgojis savam mobilajam tālrunim, ietekmē tā noslodzi un līdz ar to arī veiktspēju. Piemēram, ekrāna spilgtums un 3D ekrānsaudzētāji apgrūtina tālruņa veiktspēju. Ja tālrunis regulāri uzkarst, ikdienā ieteicams samazināt ekrāna spilgtumu un izvēlēties statisku fona attēlu. Tāpat arī ieteicams izvērtēt, kuras funkcijas ikdienā ir patiesi nepieciešamas un noderīgas un kuras var nelietot.

  1. Ieturiet pauzes starp spēļu spēlēšanu

Ir zināms, ka datorspēles noslogo datora procesoru, bet ne vienmēr aizdomājamies, ka tāpat notiek arī ar mobilo tālruni. Protams, nekas slikts nenotiks, ja ik pa laikam tiks uzspēlēta kāda spēle, tomēr nepārtraukta spēlēšana vairāku stundu garumā var uzkarsēt tālruni, tādējādi radot bojājumus. Jo īpaši tā var atgadīties tad, ja spēlē jaunākās spēles, kurās iekļautas iespaidīgas grafikas.

  1. Nelietojiet telefonu bez pārtraukuma

Videoklipu straumēšana tādās lietotnēs kā “Netflix”, “YouTube” vai raidījumu skatīšanās tiešsaistē vairāku stundu garumā ir tikpat kaitīga mobilā tālruņa veiktspējai kā spēļu maratons. Jebkas, kas ilgstoši uztur ekrānu apgaismotu un pārmērīgi izmanto tālruņa grafisko procesoru (GPU), izraisīs ierīces uzkaršanu, tāpēc ir ļoti vēlams piedomāt pie tā, cik ilgi bez pārtraukuma tiek lietots tālrunis.

  1. Neveiciet programmatūras atjauninājumus, ja tālrunim ir sakaršanas risks

Mobilie tālruņi mēdz uzkarst arī programmatūras atjaunināšanas laikā vai tūlīt pēc tam. Ja atjaunināšanas laikā ir kāda kļūda, kas jānovērš, tas īslaicīgi patērēs vēl vairāk enerģijas, tāpēc programmatūras atjaunināšanu nevajadzētu veikt, ja uzturaties ārā karstā laikā vai tiešos saules staros. Veicot to tad, kad atradīsieties, piemēram iekštelpās.

Kad atjaunināšana ir pabeigta un ierīce ir restartēta, tālrunim vajadzētu sākt pamazām atdzist. Ja tā tomēr nenotiek, jāpārliecinās, vai tālrunim nav kāda cita problēma. Vienlaikus nevajadzētu izvairīties no regulāras programmatūru un lietotņu atjaunināšanas, jo tādējādi tiek novērstas un  izlabotas programmatūras kļūdas, kuras potenciāli varētu ietekmēt tālruņa veiktspēju un drošību.

Par “Tele2”

“Tele2” ir multipakalpojumu uzņēmums cilvēkiem, kas nodrošina ātrāko mobilo internetu Latvijā, augstākā līmeņa apkalpošanu un plašu pakalpojumu klāstu – mobilos sakarus, mājas internetu, viedierīces, televīziju un apdrošināšanas pakalpojumus. “Tele2” ir viens no mīlētākajiem zīmoliem Latvijā un privātpersonu izvēle numur viens mobilo sakaru tirgū. Pieslēgumu skaits “Tele2” tīklā ir vairāk nekā 1 miljons.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top