Tehnoloģijas

Kāda būtu mūsu pasaule, ja cilvēki dzīvotu miljons gadus?

Kāda būtu mūsu pasaule, ja cilvēki dzīvotu miljons gadus?

Foto: Warren Wong/Unsplash

Zinātnieki nesen atklāja dzīvas baktērijas, kas jau vairāk nekā simts miljonu gadu ir apraktas okeāna dzelmē. Protams, ir nedaudz nepareizi salīdzināt cilvēkus un baktērijas, taču noteikti katrs no mums kaut reizi dzīvē ir domājis, kāda būtu pasaule, ja cilvēki dzīvotu vismaz miljons gadu. Uzreiz nāk prātā divas domas. Pirmkārt, uz dzimšanas dienas tortes nevarēs novietot miljons sveču, tāpēc vajadzēs izdomāt kaut ko citu. Otrkārt, universitātēm būs jāierobežo mācībspēku pieņemšana uz laiku līdz simts gadiem, lai atjaunotu personālu un noteiktu jaunus izglītības un pētniecības standartus. Bet, ja dzīves ilgums būtu tik liels, vai tas neizraisītu planētas pārapdzīvotību un vai nebūtu citas, nopietnākas sekas?

Nekas nav mūžīgs

Iepriekšējās paaudzes ir teikušas, ka pat tad, ja mēs nevaram atlikt nāvi, mēs varam kontrolēt savu dzīvesveidu. Viņi arī uzskatīja, ka “nekas nepastāv mūžīgi “. Abi apgalvojumi no mūsu pašreizējā viedokļa ir neprecīzi. Attīstoties biozinātnei un tehnoloģijām, varam iedomāties nākotni, kur lielākā daļa slimību tiks izārstētas un dzīves ilgums būs ievērojami palielinājies. Bet kāda būs pasaule, ja tas notiks?

Ņemot vērā šo domu īstenot ilgtermiņa plānus, mēs varētu sasniegt vērienīgākus mērķus. Mēs varētu nolemt vairāk rūpēties par vidi un savstarpējo sadarbību, jo vides piesārņošanai vai militārajai darbībai ir ilgtermiņa negatīvas sekas. Ilgāka dzīves pieredze var padarīt mūs gudrākus un vairāk tendētus riskēt, jo uz spēles var likt vēl daudz ko vairāk. Būtu bezjēdzīgi sūtīt jaunus karavīrus karā.

Bet pat tad, ja būs izveidotas ģeniālas stratēģijas, cilvēka kā sugas izdzīvošana nebūt nav garantēta. Piemēram, labi zināmā korelācija starp smadzeņu lielumu un ķermeņa masu nepadarīja dinozaurus pietiekami gudrus, lai spētu izdzīvot.

Palielināts dzīves ilgums radīs Zemes pārapdzīvotības risku. Pie pašreizējās dzimstības līmeņa, cilvēku skaits varētu pieaugt līdz nepieņemamam simts triljonu līmenim. Lai novērstu šādu notikumu attīstību, būtu nepieciešama valdības politika, lai dzimstību ierobežotu līdz vēlamajam līmenim. Bet vai dzīvei pēc miljons gadiem ir savas priekšrocības?

Labas ziņas, sliktas ziņas

Labā ziņa ir tā, ka miljons gadu laikā mēs spēsim pārvarēt lielus attālumus. Lai sasniegtu apdzīvotu planētu Proxima Centauri ar kosmosa kuģi, kas pārvietojas ar NASA kosmosa kuģa New Horizons ātrumu, būtu nepieciešami tikai 100 000 gadu. Pasažieriem, kuri dzīvotu miljons gadu, šāds brauciens izskatīsies tieši tāpat kā desmit gadus ilgs robotizētu transportlīdzekļu ceļojums uz Plutonu. Protams, kosmosa kuģim visā garajā ceļojumā būs jānodrošina ilgtspējīga ekosistēma un ērti dzīves apstākļi.

Kā raksta “Scientific American” raksta autors, pēc miljons gadiem mums tuvākā zvaigzne nemaz nebūs Proxima Centauri, un tāpēc mērķi būs pilnīgi citi. Debesis naktī izskatīsies savādāk, kad parādīsies jaunas zvaigznes. Šajā periodā mūsu galaktikā notiks desmitiem tūkstošu supernovas sprādzienu un citu procesu. Atgādināsim, ka supernovas uzliesmojums netālu no mūsu planētas var nopietni apdraudēt Zemes biosfēru.

Tā kā modernās tehnoloģijas pastāvīgi attīstās, pēc miljons gadiem biotops uz Zemes izskatīsies citādi – iedomājieties, kāda varētu būt nobriedusi tehnoloģiskā civilizācija pēc miljons gadiem? Vai dzīvās būtnes spēs izdzīvot destruktīvo spēku ietekmē, ko radīs tehnoloģijas? Viens no veidiem, kā uzzināt atbildi uz šiem jautājumiem, ir meklēt vēsturisko informāciju, ko ir atstājušas senās vai arī kādas citas civilizācijas. Ir svarīgi saprast, ka nekas Visumā nepastāvēs mūžīgi, galu galā Saule izdzisīs, un pazudīs arī dzīvība uz Zemes.

Tuvākajā nākotnē

Tomēr tuvākajai nākotnei nav jābūt tik drūmai. Tiešais mūža pagarināšanas ieguvums ir iespēja redzēt mūsu tuviniekus vēl ilgāku laiku dzīvus. Nāve ir neizbēgama, taču, kā norādīja grieķu filozofs Epikurs, no nāves nav jābaidās. Turklāt vairāki pētnieki uzskata, ka nāve nepastāv, un mūsu Visums ir tikai viens no daudziem.

Būtībā varam iedomāties arī dzīvi, kas ilgst miljards gadu, kad zvaigznes debesīs ieslēgsies un izslēgsies kā spuldzes. Ņemot vērā šo ilgtermiņa perspektīvu, mūsu pašreizējās rūpes par pasauli šķitīs tikpat naivas kā pirmā doma jaundzimuša bērna galvā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top