Tehnoloģijas

Pasaulē lielākā fotokamera – kam tā ir paredzēta?

Pasaules lielaka fotokamera

Šodien sociālajos tīklos mēs ievietojam miljardiem fotogrāfiju dienā, taču, kā zinām, fotokameras tika izgudrotas salīdzinoši nesen, 19. gadsimta beigās. Tehnoloģiju ražotāji pastāvīgi strādā pie optisko tehnoloģiju pilnveidošanas, jo fotokameras ir nepieciešamas ne tikai selfiju uzņemšanai, bet arī nopietnu uzdevumu veikšanai dažādās zinātnes jomās.

Šodien astronomiem ir nepieciešamas labas fotokameras, kas vienlaikus var ļoti detalizēti uztvert miljoniem kosmosa objektu. Ar jaudīgas tehnikas palīdzību viņi var atklāt vēl vairāk kosmosa objektu un varbūt pat uztvert signālus no ārpuszemes civilizācijām. Amerikāņu zinātnieki ir izstrādājuši fotokameru, kuru vēlas uzstādīt 8,4 metru augstajā Vera Rubin teleskopā. Pētnieki nesen pārbaudīja vēl nesamontētu fotokameru un uzņēma attēlus ar 3200 megapikseļu izšķirtspēju. Lai parādītu šos fotoattēlus to sākotnējā izmērā, ir nepieciešami 378 4K formāta televizori.

Lielākā teleskopa kamera

Par lielāko kameru tika ziņots tehnoloģiju ziņu portālā ZDNet. Lielā izmēra fotokamera apvidus automašīnas izmērā būs gatava tikai 2021. gadā. Fotokamera sastāvēs no 189 atsevišķiem sensoriem mazu kvadrātu formā. Šiem sensoriem ir 16 megapikseļu izšķirtspēja – tāpat kā daudzos mūsdienu viedtālruņos. Sensori būs papildus samontēti 21 blokā pa 9 gabaliem. Tiek lēsts, ka katra šāda bloka izmaksas ir 3 miljoni ASV dolāru.

Bloki atradīsies minimālā attālumā viens no otra, nedaudz vairāk par cilvēka mata biezumu.  Pirms to uzstādīšanas pētnieki veselu gadu veidoja sistēmu precīzas to pozīcijas aprēķināšanai.

Pasaules lielakās fotokameras iespējas

Pasaules lielakās fotokameras iespējas

“Vera Rubina” teleskopa iespējas

Pārbaužu laikā pētnieki neizmantoja objektīvu – tā vietā fotokamerai izveidoja “aci” 0,15 milimetru biezumā.
Izstrādātāji norāda, ka Vera Rubin teleskops būs ļoti jutīgs pret gaismu. Kamera varēs fiksēt sīkas sveces liesmu no vairāku tūkstošu kilometru attāluma. Tas būs ļoti noderīgi, kā apgalvo pētnieki, sistēma pat varēs fiksēt galda tenisa bumbiņas izmēra objektu no 25 kilometru attāluma. Protams, pētnieki ar tik jaudīgu kameru uzņems daudz nopietnāka satura fotoattēlus. Viņi meklēs jaunas planētas un pētīs tās, pamatojoties uz uzņemtajiem fotoattēliem. Iespējams, ka teleskops palīdzēs atrast pat svešzemju civilizāciju pēdas.

Pētnieki cer, ka Vera Rubin teleskops spēs veikt nepārtrauktus novērojumus vismaz desmit gadus. Observatorija varēs fiksēt vairāk nekā divdesmit miljardus galaktiku un citus kosmosa objektus. Patiesībā šobrīd pat ir grūti iedomāties, kādi atklājumi tiks veikti ar šo teleskopu. Tikmēr atliek gaidīt un sekot līdzi citiem pētījumiem.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top