Pētījums: Latvijā ir visaugstākais tiešsaistes pirātisms un viltojumu iegādes īpatsvars Baltijas valstīs
Latvijā viltotas preces pēdējā gada laikā apzināti iegādājušies 16 % iedzīvotāju, bet Igaunijā un Lietuvā tikai 10 % iedzīvotāju. Savukārt nelikumīgi saturam internetā piekļuvuši 17 % Latvijas iedzīvotāju, Lietuvā – 15 % un Igaunijā – 13 %, liecina Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) pētījuma “Eiropas pilsoņi un intelektuālais īpašums: Uztvere, informētība un rīcība”.
Eiropā vidēji viltojumus apzināti iegādājas 13 % iedzīvotāju, bet pirātisku saturu patērē 14 % iedzīvotāju. Vislielākais pieprasījums pēc viltotām precēm ir bijis Bulgārijā (24 %), Spānijā (20 %) un Īrijā (19 %). Savukārt viszemākais viltojumu patēriņš ir Somijā (8 %) un Horvātijā (9 %).
Tiešsaistes pirātisms visizplatītākais ir Maltā, kur to patērē 22 % iedzīvotāju. Tāpat pirātisku saturu salīdzinoši daudz izmanto Luksemburgā un Spānijā – abās valstī to skatās 21 % iedzīvotāju. Vismazākā piekrišana pirātiskam tiešsaistes saturam ir Somijā (9 %) un Vācijā (9 %).
Jāuzsver gan, ka Eiropas iedzīvotāju vidū pastāv salīdzinoši augsts šaubu līmenis par to, vai viņu iegādātā prece ir autentiska. Vidēji 39 % eiropiešu ir domājuši par to, vai viņi nav iegādājušies viltojumu, tostarp Latvijā 44 % patērētāju nebija pārliecināti, vai iegādātā prece ir oriģināla. Rumānijā par iegādāto preču autentiskumu šaubas ir izrādījuši pat 72 % iedzīvotāju.
Eiropieši kopumā iebilst pret pirātiska satura izmantošanu: 80 % apgalvo, ka viņi dod priekšroku likumīgiem avotiem, lai piekļūtu tiešsaistes saturam, ja ir pieejama iespēja par pieņemamu cenu. Tomēr lielākā daļa cilvēku (65 %) uzskata pirātismu par pieņemamu, ja saturs nav pieejams viņu abonementā. Labāka pieejamība cenas ziņā un plašāka satura izvēle no likumīgiem avotiem ir visbiežāk minētie iemesli, lai atteiktos no pirātiska satura.
Kopumā pētījuma ietvaros no 2023. gada 30. janvāra līdz 15. februārim visās ES dalībvalstīs tika veiktas 25 824 tiešsaistes intervijas ar iedzīvotājiem vecumā no 15 gadiem un vecākiem. Pētījuma mērķis bija apkopot informāciju par Eiropas patērētāju attieksmi pret intelektuālo īpašumu.
PAR EUIPO
EUIPO ir viena no lielākajām ES decentralizētajām aģentūrām, kas atrodas Alikantē, Spānijā. EUIPO, kas atzīta par novatoriskāko intelektuālā īpašuma biroju pasaulē, pārvalda Eiropas Savienības preču zīmes (ESPZ) un reģistrētā Kopienas dizainparauga (RKD) reģistrāciju, kura nodrošina intelektuālā īpašuma aizsardzību visās ES dalībvalstīs. Aģentūra arī sadarbojas ar ES valstu un reģionālajiem intelektuālā īpašuma birojiem un ir Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra mājvieta. Turklāt EUIPO ik pēc diviem gadiem organizē Eiropas dizaina balvu, lai atzītu izcilus rūpnieciskos dizainparaugus un to dizainerus.
Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centru izveidoja 2009. gadā, lai atbalstītu intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzību un īstenošanu un palīdzētu apkarot pieaugošos intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu draudus Eiropā. Novērošanas centru 2012. gada 5. jūnijā saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulu (ES) Nr. 386/2012 pievienoja EUIPO.