Tehnoloģijas

Pieaug Bitcoin spiediens uz tradicionālajiem finanšu tirgiem

Pieaug Bitcoin spiediens uz tradicionālajiem finanšu tirgiem

Pašlaik uz ASV Vērtspapīru un biržu komisijas (SEC) galda ir pieteikumi no septiņām dažādām aktīvu pārvaldīšanas sabiedrībām, lai izveidotu biržās tirgotus Bitcoin ieguldījumu fondus jeb ETF. Nozīmīgākā no tām ir pasaulē lielākā aktīvu pārvaldīšanas kompānija BlackRock, kas kopumā pārvalda aktīvus 9 triljonu dolāru vērtībā. Atbilžu sniegšanas termiņi ir visai tuvu – tostarp 14. augustā SEC bija jāsniedz atbilde uz pirmo – Ark Invest pieprasījumu, tomēr SEC nolēma termiņu pagarināt un atlika atbildes sniegšanu uz nākamā gada sākumu,  norāda Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā Polina Brottier.

ETF jeb biržā tirgotie fondi, ir ieguldījumu fondi, kas tiek kotēti biržā. Fonds var sastāvēt no viena vai vairākām aktīvu klasēm. Piemēram, tikai no nekustamajiem īpašumiem, kas nozīmē, ka fondu pārvaldošais uzņēmums ir dažādu nekustamo īpašumu īpašnieks un biržā tirgo fonda daļas tāpat kā akcijas. Tādejādi cilvēki var vienkāršā veidā ieguldīt nekustamajos īpašumos, paši neveicot tiešu nekustamā īpašuma iegādi.

Tāpat fonds var sastāvēt tikai no akcijām, sniedzot investoriem iespēju vienlaikus investēt dažādās akcijās diversificētā veidā. Piemēram, Baltijas biržā šobrīd tiek kotēti pieci fondi un starp tiem ir gan nekustamo īpašumu, gan akciju fondi.

Pēc līdzīga principa darbotos arī Bitcoin ETF – fonda pārvaldniekam piederētu noteikts apjoms BTC un šī fonda daļas tiktu tirgotas akciju tirgū tāpat kā parastās akcijas.

ASV Vērtspapīru un biržu komisijai iepriekš neveiksmīgi tika iesniegti vairāki kriptovalūtu ETF pieteikumi – līdz šim SEC ir noraidījusi septiņus pieteikumus. ASV pirmais pieteikums tika iesniegts 2019. gada oktobrī, ETF tirdzniecībai Ņujorkas biržā (NYSE). Pieteikums gan tika atsaukts un atkārtoti iesniegts ar pārskatīšanu 2021. gada aprīlī. SEC to noraidīja tā paša gada decembrī, divreiz aizkavējot to pirms lēmuma paziņošanas. Ārpus ASV Bitcoin ETF šobrīd jau tiek kotēti Kanādā un Brazīlijā.

Ja kāds vai pat visi no Bitcoin ETF pieteikumiem tiks apstiprināti un iekļauti ASV biržā, tas būs spēcīgs pozitīvs signāls visam tirgum un varam sagaidīt būtisku Bitcoin cenas pieaugumu. Tas nozīmēs, ka Bitcoin kļūst viegli pieejams institucionālajiem investoriem, tostarp pensiju fondiem, un kriptovalūtu tirgū ieplūdīs jauni finanšu resursi.

Informāciju sagatavoja: Polina Brotjē, Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top