Visas ziņas

Ideāla planēta dzīvošanai, kāda tā ir?

Kuras Planētas ir piemērotas dzīvošanai

Foto: Brandon siu/ Unsplash.com

Šobrīd cilvēce zina tikai vienu apdzīvojamu planētu un tā protams ir planēta Zeme. Zinātnieki pastāvīgi meklē kosmosa objektus, kas vismaz nedaudz līdzinās tai. Galu galā, ja kādā no planētām ir līdzīga gaisa temperatūra, tāds pat spiediens un vides apstākļi kā uz Zemes, tad uz tās arī var pastāvēt dzīvība. Bet kurš teica, ka sauszemes apstākļi ir ideāli piemēroti dzīvo organismu pastāvēšanai tajā? Galu galā citu planētu vide var būt arī piemērotāka dzīvei. Zinātnieki to labi zina un tāpēc meklē potenciāli apdzīvojamas planētas pēc iepriekš noteiktiem parametriem. Kādai tad vajadzētu būt ideālajai planētai dzīvo organismu pastāvēšanai?

Labākā planēta, kur dzīvot

Pastāv iespēja, ka, izvēloties Zemi dzīvošanai, cilvēce ir pieļāvusi lielu kļūdu. Šobrīd zinātnieki meklē planētas, kuru vides apstākļi būtu pēc iespējas līdzīgāki apstākļiem uz Zemes. Pēc zinātnieku domām, lai visi dzīvnieki justos ērti, planētas vidējai temperatūrai būtu jābūt nedaudz augstākai par pašreizējo. Uz planētas tāpat ir arī jābūt ūdens resursiem. Savukārt planētas vecumam nevajadzētu būt mazākam par trim miljardiem gadu – ir vajadzīgs laiks, līdz uz tās parādītos dzīvība. Galu galā pat uz mūsu planētas dzīvie organismi neparādījās uzreiz.

Ideāla planētas temperatūra

Lielākā daļa dzīvnieku uz Zemes dzīvo siltos un mitros tropu mežos. Aukstajos reģionos dzīvo radību ir ļoti maz. Ja jūs tam neticat, atcerieties, cik daudz dzīvnieku dzīvo Austrālijā un cik maz dzīvo radību dzīvo Sibīrijā. Vidējā gaisa temperatūra uz Zemes ir aptuveni +14 grādi pēc Celsija. Tas nav slikti, taču pētnieki ir pārliecināti, ka pie vidējās temperatūras +19 grādiem pēc Celsija dzīvās radības jutīsies labāk. Tāpat uz planētas vajadzētu būt daudz ūdens, jo tas ir dzīvības avots un tas piedalās daudzos ķīmiskajos procesos.

Ideālais planētas vecums

Pašlaik Zemei ir 4,5 miljardi gadu. Bet dzīve uz tās radās ne uzreiz, jo tai trūka viena svarīga komponenta – skābekļa. Lai radītu skābekli ražojošās zilaļģes, dabai bija nepieciešami apmēram divi miljardi gadu. To saražotais skābeklis atmosfērā uzkrājās apmēram 1,7–1,9 miljardus gadu, un tikai pēc tam tā koncentrācija sasniedza pašreizējo līmeni. Kopumā mūsu planētai bija nepieciešami 3,7 miljardi gadu jeb 80% no pašreizējā vecuma, lai tajā parādītos mikrobi. Un tikai pēc tam parādījās dinozauri, pirmatnējie cilvēki un mēs. Izrādās, ka zinātniekiem vajadzētu interesēties par planētām, kurās dzīvības veidošanai ir bijis pietiekami daudz laika.

Ideālais planētas lielums

Tāpat dzīvības uzturēšanai uz planētas ir nepieciešama atmosfēra un magnētiskais lauks, kas aizsargā to no kosmiskā starojuma. Līdz ar to planētai ir jābūt pietiekami lielai, lai tā varētu noturēt atmosfēru miljardiem gadu. Pēc kosmosa pētnieku aprēķiniem, dzīvības uzturēšanai, ideālajai planētas masai jābūt par 10% lielākai par Zemes masu. Un, protams, blakus tai jābūt tādai zvaigznei kā Saule – galu galā tieši tās starojums ir dzīvības veidojošo ķīmisko procesu sākums.

Potenciāli apdzīvojamas planētas

Izrādās, ka zinātniekiem, kuri veic apdzīvojamo planētu meklēšanu, ir jāpievērš uzmanība planētu temperatūrai, ūdens pieejamībai, to vecumam, tuvumā esošās zvaigznes lielumam un citiem parametriem. Šobrīd pētnieki ir izvēlējušies 24 potenciāli apdzīvojamas planētas ārpus Saules sistēmas.

Teleskops “Kepler”

No 24 atklātajām planētām tikai 16 planētu vecums ir reģionā no 5-8 miljardiem gadu. Un tikai piecās no tām virsmas gaisa temperatūra svārstās ap 9-19 grādiem pēc Celsija. Tikai trīs planētas vairāk vai mazāk atbilst visiem iepriekš minētajiem kritērijiem. Lai pārliecinātos par to visu un sniegtu neapgāžamus pierādījumus, pētniekiem jāveic vēl daudz pētījumu. Lai veiktu dažus no tiem, pagaidām diemžēl nav pietiekami jaudīgas iekārtas.

Tomēr dzīvība var pastāvēt arī uz mums pietiekami tuvām planētām. Nesen Venēras atmosfēras augšējā daļā tika atklāta gāze, kuru lielos daudzumos spēj saražot tikai baktērijas. Vai uz Venēras ir baktērijas?

Vai eksistē melnās planētas?

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top