Visas ziņas

Ko mēs zinām par Facebook jauno kriptovalūtu

 

Ko mēs zinām par Facebook jauno kriptovalūtu

Pēdējo mēnešu laikā Telegram ir slepeni sacentusies ar galvenajām sociālajām platformām, strādājot pie vietējo tokenu izveides atvērtajā tīklā (TON). 2019. gada oktobrī Telegram gatavojas laist apritē jaunu tokenu. Tomēr ziņas par jauno Facebook kriptovalūtu padara informāciju par šiem tokeniem ne tik saistošu, jo, kā zināms, sociālo mediju tīkla gigants gatavo blokķēdes projektu, kas ir daudz nozīmīgāks jaunums.

Pēc vairākiem netiešiem pieņēmumiem, kas liecināja par to, ka Facebook komanda ir iesaistījusies finanšu tehnoloģijas jomā, The Information nāca klajā ar detalizētu ziņojumu saistībā ar gaidāmo jauno Facebook koinu. Facebook vadītājs drīz pēc tam apstiprināja dažas detaļas, norādot, ka sīkāka informācija, kas iezīmē jaunās kriptovalūtas pamatelementus, tiks publicēta 18. jūnijā. Lūk, kas ir zināms par jaunā tokena izveidi un pārvaldību, kā arī tā iespējamo ietekmi uz digitālo finanšu ekonomiku.

Projekta izveide

Saskaņā ar Aleksa Hīta (Alex Heath) un Džona Viktora (Jon Victor) publicēto informāciju, Facebook kriptoprojekts tika uzsākts aptuveni pirms gada, kad uzņēmums piesaistīja savai komandai PayPal bijušo prezidentu Deividu Markusu (David Marcus). E-maksājumu gigants kļūs par nozīmīgu darbaspēka avotu šai iniciatīvai, papildinot to arī ar dažiem Coinbase pārstāvjiem. Facebook 2019. gada sākumā projektā arī piesaistīja darba grupu, kas agrāk darbojās jaunajā blokķēdes tehnoloģijas uzņēmumā Chainspace. Tiek ziņots, ka par projekta galveno ekonomistu ir iecelts MIT profesors Kristians Katalini (Christian Catalini).

Kopumā tiek lēsts, ka projektā ir iesaistīti vismaz 100 darbinieku, un plānots piesaistīt vēl lielāku skaitu jaunu darbinieku. Neskatoties uz to, ka kopumā Facebook kompānija strādā, ievērojot atklātas darba telpas principu, šoreiz, strādājot pie šī blokķēdes tehnoloģijas projekta, darbiniekiem ir paredzēta atsevišķa ēka, kas nebūs citiem pieejama.

Lai arī iepriekšējie BBC paziņojumi liecina, ka Facebook topošās kriptovalūtas nosaukums varētu būt GlobalCoin, The Information ziņojumā nav norādīts jaunās digitālās valūtas iespējamais nosaukums. Citi avoti liecina, ka tokenu nosaukums varētu būt Libra.

Vēl ir zināms, ka maijā Šveicē tika reģistrēts uzņēmums Libra Networks, un Facebook nopirka preču zīmi no jaunās blokķēdes tehnoloģijas kompānijas ar līdzīgu nosaukumu. Džošs Konstine (Josh Constine) no TechCrunch ir izteicis savu hipotēzi par jauno koina nosaukumu, norādot, ka nosaukums ir veidots no vārdu saīsinājuma LIBOR, kas apzīmē Londonas starpbanku piedāvājuma likmes, kas ir starpbanku aizņēmumu etalons. Konstine, turpinot šo vārdu spēli, uzsvēra, ka: „LIBOR ir domāts bankām, bet Libra ir domāta cilvēkiem.”

The Information avots atklāja, ka Facebook izpilddirektors Marks Zakerbegs ir ļoti ieinteresēts jaunajā kriptoprojektā, savukārt Facebook finanšu nodaļas pārstāvji Šerils Sandbergs un Deivids Vehners ir skeptiski noskaņoti attiecībā uz jauno projektu.

Kā jau tika ziņots, Libra darba komanda Facebook vadībai prezentēja trīs iespējamos investīciju scenārijus, sākot no zemas līdz augstai saistībai, un Zakerbergs galu galā izvēlējās maksimālo investīciju piedāvājumu. Facebook izpilddirektora izvēle izveidot maksājumu sistēmu platformā ir solis virzībā uz ērtāku, personiskāku un mazāku grupu saziņas veida nodrošinājumu.

Koina īpašības un pielietojums

Jaunā bezrobežu valūta bez transakciju maksām, kas tiks izmantota Facebook ekosistēmā (Messenger, WhatsApp un Instagram), ir paredzēta galvenokārt jaunattīstības valstīm, kurās uzņēmums vēlas to galvenokārt tirgot, liecina The Information ziņojums.

Lai gan sociālās platformas pašreizējā lietotāju bāze pasaulē pārsniedz 2 miljardus cilvēku, ievērojama daļa no tās nāk no reģioniem, kuros tradicionālās finanšu iestādes nav pietiekami uzticamas, un maksa par pārrobežu pārskaitījumu maksājumiem bieži vien ir pārmērīga. Ja lietotāji savā viedtālruņu ziņapmaiņas lietotnē digitālo valūtu saistītu ar reālu vērtību, Libra varētu kļūt par spēles mainītāju tādās jomās kā pārrobežu maksājumi.

Blokķēdes tehnoloģijas atbalstītāja un Volstrītas veterāne Keitlīna Longa (Caitlin Long), kura bija viena no pirmajām, kas dalījās savā redzējumā par Facebook kriptovalūtu, ņemot vērā jaunākās ziņas, kādā no Forbes ziņojumiem norādīja, ka “Facebook kriptovalūta būs ļoti spēcīgs maksājumu instruments jaunattīstības valstīm”. Longa uzsvēra, ka, nodrošinot uzticamāku vērtību nekā centrālās bankas, Facebook stabilais koins piespiestu finanšu iestādes iesaistīties monetārajā disciplīnā.

Lai nodrošinātun šo vērtību, saskaņā ar The Information sniegto informāciju, Facebook koins tiks piesaistīts ne tikai vienai valūtai, bet vairāku valūtu grozam un zema riska vērtspapīriem. To neformālā sarunā ar reportieri no Vācijas žurnāla WirtschaftsWoche apstiprinājusi arī kompānijas finanšu pakalpojumu un maksājumu partnerības Ziemeļeiropai vadītāja Laura Makrakena (Laura McCracken), lai gan pagaidām nekas detalizētāk nav zināms par šāda veida valūtu groza sastāvu.

Informatīvajā ziņojumā arī tika norādīts, ka Facebook plāno nodrošināt fizisku infrastruktūru — bankomāta stila terminālus, lai lietotāji varētu veikt digitālo aktīvu un fiat valūtu maiņu. Turklāt, kā ziņots, Facebook darbiniekiem tiks dota iespēja daļu no algas saņemt koinos.

Pārvaldība un decentralizācija

Šobrīd daudzi zina, ka Facebook kontrolē platformas lietotāju datus. Līdz ar to daudzi varētu ar zināmu skepsi raudzīties uz pašreizējo Facebook vēlmi nodrošināt tiešsaistes maksājumu infrastruktūru, kas arī tiks kontrolēta. Prognozējot piesardzīgāko platfomas lietotāju skepsi un regulatoru uzraudzību, Facebook domā par decentralizētu maksājuma sistēmas izveidi un pārvaldību.

Saskaņā ar The Information ziņojumu, pēdējo mēnešu laikā sociālo tīklu uzņēmums ir runājis ar daudzām finanšu iestādēm un tehnoloģiju uzņēmumiem, lūdzot to līdzdalību neatkarīgā fondā, kura uzdevums būtu pārraudzīt jauno kriptomaksājumu sistēmu. Tiek ziņots, ka Sunita Parasuramana (Sunita Parasuraman), kas ir strādājusi par Facebook kases operāciju korporatīvo vadītāju, pārvaldīs fonda kasi.

Nav pārsteidzoši, ka transakciju validēšanas privilēģija Facebook sistēmas virsgrāmatā tiks piedāvāta tikai dažiem. Tiek ziņots, ka licence tīkla mezgla darbībai izmaksās $10 miljonus katra, kas arī nodrošinās tiesības deleģēt pārstāvjus fondam un piedalīties tīkla pārvaldībā. Paredzams, ka tīklā būs ap 100 mezgliem, iespējams, domājot par plašāku decentralizāciju, tiks pievienoti papildu mezgli. The Information  ziņo, ka Facebook izmantos licencēšanas maksas, lai noteiktu valūtas sākotnējo vērtību.

Vēl nav skaidrs, kā mezglu operatoriem tiks nodrošināta samaksa, ja nebūs darījumu maksas, The Information norāda, ka Facebook neplāno izmantot maksājumu sistēmu reklāmas tārgetingam.

Turklāt Longa prognozēja, ka Facebook dalīs uzkrāto procentu peļņu ar visiem sistēmas lietotājiem un tokenu īpašniekiem, lai izvairītos no pārmetumiem par to, ka Facebook darbojas tikai savās interesēs. Longa norāda, ka tas varētu pievērst sabiedrības uzmanību korporatīvās labklājības jautājumam ASV banku sistēmā: kā zināms, Federālā rezervju sistēma maksā savām dalībbankām 2.35% par virsrezervēm.

Regulas

Uzzinot, kādas grūtības var sagādāt regulatīvā kontrole, Facebook cieši sadarbojas ar finanšu iestādēm, lai nodrošinātu nepieciešamo regulatīvo atbilstību. Jaunā maksājumu sistēma pieprasīs stingru lietotāju identitātes pārbaudi un nodrošinās krāpšanas novēršanas mehānismus.

Kopumā šis projekts, iespējams, izcels daudzu pastāvošo finanšu noteikumu arhaisko raksturu un veicinās to pakāpenisku atjaunināšanu. Ceļš uz jaunās sistēmas izveidi nebūs viegls, jo tiks uzsāktas debates par datu privātumu un korporatīvās varas ietekmi naudas kontekstā.

Tas ir viss, kas pagaidām zināms par Facebook jauno kriptovalūtu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top