Bez tēmas

Putekļu virpulis uz Marsa un virsurgājējs Curiosity

Kā putekļu virpulis palīdz Marsa virsurgājējam darboties labāk?
Foto:Ilustratīvs

Zinātnieki Marsu uzskata par labāko planētu cilvēku migrācijai. Starp Zemi un Sarkano planētu esot daudz līdzību. Tas ir ne tikai saistīts ar gandrīz vienādu dienas ilgumu – atšķirība starp Zemes un Marsa dienām ir tikai aptuveni 40 minūtes, kā arī uz Zemes un Marsa ir gandrīz vienādi vides apstākļi un notiek pat līdzīgas atmosfēras parādības.

Ņemsim par piemēru putekļu viesuļus, kas bieži ir novērojami karstos un tuksnešainos mūsu planētas reģionos, tās ir kā virpuļojošas gaisa kolonnas ar putekļiem, maziem akmeņiem un gružiem. To pašu parādību var novērot arī uz Marsa, un nesen visurgājējam “Curiosity” izdevās uzņemt video ar vēl vienu putekļu virpuli. Šie virpuļi līdzinās maziem tornādo, kas var kaitēt dzīvības formām Zemes. Bet vai putekļu virpuļi var kaitēt arī visurgājējiem?

Visurgājējs “Curiosity”

Putekļu virpulis uz Marsa

NASA savā oficiālajā mājaslapā ir kopīgojusi īsu video ar putekļu virpuli uz Marsa. Šo video ir iemūžinājis visurgājējs  “Curiosity”, kas 2011. gadā tika nosūtīts uz Sarkano planētu. Video bija uzņemts Geila krāterī, kurā visurgājējs šobrīd atrodas. 2020. gada 9. augusta rītā Šārpa kalna nogāzē, aptuveni viena kilometra attālumā no visurgājēja, izveidojās apmēram 5 metrus plats un vismaz 50 metrus augsts putekļu virpulis. Parasti putekļu virpuļi pazūd ļoti ātri, taču visurgājējam izdevās uzņemt video ar virpuļa aktivitāti četras minūtes un piecpadsmit sekundes.

Kā veidojas putekļu virpuļi?

Uz Zemes putekļu virpuļi parasti veidojas karstā laikā atmosfēras zemākajos slāņos. Lai izveidotos putekļu virpulis, ir nepieciešama divu gaisa plūsmu sadursme, kas paceļ gaisā sīkas smilšu, putekļu un gružu daļiņas. Dažreiz spirālveida gaisa plūsmu kustība var pat pacelt gaisā mazus akmeņus un aizmest tos vairāku metru attālumā. Kā redzat, putekļu virpuļi veidojas ne tikai uz Zemes, bet arī uz Marsa. Domājams, ka tie veidojas vienu un to pašu cēloņu dēļ, taču zinātniekiem par to vēl nav pierādījumu. Tas nozīmē, ka pastāv iespēja, ka atmosfēras parādības uz Sarkanās planētas notiek pavisam citu iemeslu dēļ.

wind mars

Varbūt kādu dienu “Curiosity” spēs atklāt Marsa atmosfēras parādību patiesos cēloņus. Uzņemot video ar putekļu virpuli, tas arī aktivizē savus REMS sensorus, ar kuriem nosaka atmosfēras parādību ietekmi uz gaisa spiedienu un temperatūru. Kādas izmaiņas tas pamanīja, joprojām nav zināms. Domājams, ka šie dati vēl nav sasnieguši Zemi, bet varbūt NASA darbinieki vēl nav gatavi dalīties ar informāciju par to.

Marsa izpēte

Pirmo reizi par putekļu virpuļu esamību uz Marsa zinātnieki uzzināja 20. gadsimta otrajā pusē. “Viking” programmas ietvaros, lai pētītu Sarkano planētu, tika palaistā ierīce, kas uzņēma putekļu virpuļa fotoattēlus, taču uzņemtajiem fotoattēliem bija ļoti slikta kvalitāte. Daudz labākas kvalitātes fotogrāfiju bija uzņēmis “Mars Global Surveyor”, kas tiek uzskatīta par vienu no labākajām NASA iekārtām Marsa izpētei. Pateicoties iegūtajiem datiem, bija iespējams uzzināt, ka putekļu virpuļi uz Marsa var būt 50 reizes platāki un līdz pat 10 reizes augstāki nekā uz Zemes. Īpaši lieli putekļu virpuļi var būt bīstami pētniecības transportlīdzekļiem, taču vairumā gadījumu, gluži pretēji, tie zināmā mērā palīdz.

Vai putekļu virpuļi ir bīstami?

Marsu vēl neapdzīvo cilvēki, un neviens nevar izsekot visurgājēju stāvoklim. Bet laika gaitā uz tiem var uzkrāties netīrumi un traucēt dažu ierīču darbībai. Piemēram, netīrumi var pielipt videokameru virsmai, un tās nevarēs neko uzņemt, kamēr netiks notīrītas. 2005. gadā izveidojās ļoti interesanta situācija – visurgājējs “Spirit” atradās putekļu viesuļa tuvumā, un vējš ar sīkām smilšu daļiņām notīrīja iekārtas saules paneļus no netīrumiem. Un pēc tam, kad putekļu viesulis attīrīja iekārtas “Opportunity” saules paneļus, tai parādījās daudz vairāk enerģijas un tā sāka darboties daudz ātrāk nekā iepriekš.

Nesen uz Marsu tika nosūtīta vēl viena iekārta – “Perseverance”. Jau nākamajā gadā tā sāks meklēt dzīvības pazīmes uz Sarkanās planētas. Šobrīd tā ir ceļā uz Marsu, un jūs varat sekot tai līdzi mājaslapā.

Visurgājējs “Perseverance”

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top