Visas ziņas

RTU izstrādā jauna veida aizsargmaskas un aizsargtērpus cīņai ar Covid – 19 (VIDEO)

Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki, nākot talkā cīņā ar Covid-19, izstrādā jauna veida aizsargmaskas, kas vienlaikus pilda arī respiratora funkciju. Tie ir pirmie šāda veida respiratori pasaulē, ziņo Latvijas Televīzijas raidījums «Rīta Panorāma».

RTU Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītājas Ingas Dāboliņas vadībā tiek pārbaudīti esošie un izstrādāti jauni individuālās aizsardzības līdzekļi, lai varētu efektīvāk cīnīties ar Covid-19 izplatību, piemēram, ir izdevies radīt sejas masku, kas varētu kalpot arī kā respirators, tādējādi daudz labāk pasargājot apkārtējos, tiekoties ar inficētu cilvēku.

«Ir apstiprināts dizaina paraugs izstrādātai maskai, kas kalpo arī kā respirators. Tā ir noslēgta tā, lai neiet garām gaiss, kas tiek izelpots. Šī respiratora maska pēc Dānijas laboratorijas atzinuma ir pirmā šāda pasaulē,» raidījumā stāstīja I. Dāboliņa un demonstrē masku, kas ir ergonomiska un labi pieguļ sejai.

Sadarbībā ar partneriem tiek pētīti arī jauna veida filtru materiāli. Ergonomikas elektrotehnoloģiju zinātniskās laboratorijas vadītāja rāda filtru no materiāla, kas izstrādāts no celulozes šķiedrām, no lūksnes šķiedrām, kā arī no sēņu hifām.

I. Dāboliņas vadībā tiek pētīti tirgū pieejamie aizsargtērpi mediķiem. «Lētākie nemaz nesargā, savukārt dārgākie ir ļoti smagi, tie ir ļoti grūti lietojami, ir smagi elpot. Rosinājums ir, ka būtu jāatgriežas pie tērpiem, kas ir no kokvilnas vai celulozes šķiedrām, kuri ir dezinficējami, kurus var autoklāvēt vai padarīt citādāk atkal tīrus un lietot atkārtoti,» skaidro zinātniece.

Valsts pētījumu programmā Covid-19 seku mazināšanai kopā ar partneriem no citām universitātēm un pētnieciskajiem institūtiem šobrīd tiek radīts arī kustības neierobežojošs un ērts aizsargtērps fizioterapeitiem, aprobējot RTU zinātnieču I. Dāboliņas un Evas Lapkovskas izstrādātu algoritmu. Algoritms palīdz speciālo uzdevumu veicējiem izvēlēties ergonomisku un auguma izmēriem atbilstošu īpašuzdevumu apģērbu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top