Tehnoloģijas

RTU jaunā zinātniece meklē jaunas sēra dioksīda izmantošanas iespējas

RTU JAUNĀ ZINĀTNIECE MEKLĒ JAUNAS SĒRA DIOKSĪDA IZMANTOŠANAS IESPĒJAS

RTU Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes pētniece Krista Gulbe.

«Mēs strādājam ar sēra dioksīdu gan kā šķīdinātāju, gan kā reaģentu. Tas nozīmē, ka, izmantojot dažādas sēra dikosīda unikālas fizikāli ķīmiskās īpašības, mums ir iespēja uzlabot jau esošas un radīt jaunas metodes, lai iegūtu vērtīgus savienojumus gan farmācijā un medicīnā, gan agroķīmijā un materiālzinātnē,» Latvijas Televīzijas raidījumā «Rīta Panorāma» stāsta Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Materiālzinātnes un lietišķās ķīmijas fakultātes (MLĶF) jaunā zinātniece Krista Gulbe.

Viņai šogad Latvijas Zinātņu akadēmija (LZA) piešķīrusi Mārtiņa Strautmana un Alfrēda Ieviņa vārdbalvu ķīmijā par darbu «Sēra dioksīda fizikāli ķīmisko īpašību pielietojums jaunu organiskās sintēzes metožu izstrādē», kas izstrādāts MLĶF dekāna Māra Turka vadībā. Vairāk informācijas.

Sēra dioksīds ir gāze, kas lielā daudzumā nonāk atmosfērā, sadegot dažāda veida kurināmajam. Savukārt dabā sēra dioksīds rodas vulkānu izvirdumu rezultātā. Atklājot plašāku sēra dioksīda pielietojumu ražošanā, būtu iespējams samazināt tā radīto piesārņojumu atmosfērā. Savos pētījumos izstrādājam jaunas organiskās sintēzes metodes, izmantojot sēra dioksīdu ne tikai kā reaģentu, bet arī – šķīdinātāju, stāsta K. Gulbe.

K. Gulbes darbu raidījumā uzteic MLĶF dekāns M. Turks: «Krista vienmēr ir izcēlusies ar centību, jau no studiju laikiem, ļoti radoši strādā ar pašas jaunām idejām. Krista ir ļoti atsaucīga, ar viņu ir viegli komunicēt, viņa ļoti labi sadarbojas ar jauniešiem bakalaura līmenī, ir vadījusi arī vairākus bakalaura darbus.»

Ķīmijas studijas viņa izvēlējās kā izaicinājumu sev – jau no bērnības viņai ir paticis izzināt, pētīt un mācīties. Viņu ķīmija nebaidīja kā vairumu skolēnu, bet gan interesēja, jo lika domāt un risināt problēmas, kas ikdienas dzīvē nav sastopamas. «Ikdiena laboratorijā nav paredzama. Parasti es sāku dienu laboratorijā ar gatavu plānu, ko es vēlos izdarīt, izpētīt, kādu reakciju sagatavot, bet dienas beigās darba plāns ir pilnīgi cits. Tas nozīmē, ka darbs laboratorijā kā zinātniekam un ķīmiķim ir ļoti dinamisks un neparedzams. Ja cilvēks baidās no rutīnas darba birojā pie datora, tad zinātne noteikti ir īstā vieta, kur padarīt savu ikdienu interesantāku, dinamiskāku un aizraujošāku,» viņa stāsta raidījumā.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top