Tehnoloģijas

Runas atpazīšanas sistēmas labāk saprot baltās rases cilvēkus

Runas atpazīšanas sistēmas labāk saprot baltās rases cilvēkus

Tas attiecas uz Amazon, Apple, Google, IBM un Microsoft izstrādātajām sistēmām

Stenfordas universitātes pētnieki konstatējuši, ka runas atpazīšanas sistēmas, kuras izstrādājušas pasaules piecas lielākās tehnoloģiju kompānijas, dažādu rasu pārstāvju runu atpazīst ar atšķirīgu precizitātes pakāpi.

Precīzāk sakot – Amazon, Apple, Google, IBM un Microsoft izstrādātās sistēmas, atpazīstot negroīdu rases pārstāvju runu – pieļauj daudz vairāk kļūdu, nekā eiropeīdu runas gadījumā.

Piecu kompāniju vidējās vērtības rāda, ka aptuveni 19% gadījumu sistēmas nepareizi atpazina balto cilvēku vārdus, melnādaino – 35% gadījumu. Turklāt pirmajā gadījumā sistēmas nespēj atpazīt apmēram 2% runas, bet otrajā – 20%.

Pētnieki šo situāciju skaidro ar to, ka atpazīšanas sistēmas tiek apmācītas, balstoties uz nepietiekami daudzveidīgiem datiem.

Izdevums The New York Times vērsās pie izstrādātājiem ar lūgumu sniegt komentārus.  Atsaucās tikai kompānija Google – paskaidrojot, ka “vairākus gadus strādā pie runas variāciju precīzas atpazīšanas problēmas un turpinās to darīt”.

Jāpiebilst, ka problēmu saasina pozitīva atgriezeniskā saikne. Tā kā sistēmas attīstībai un pilnveidošanai izmanto datus, kurus apkopo ekspluatācijas procesā, tad notiek automātiska optimizācija tiem, ko tās dzird biežāk un saprot labāk, proti – ar laiku atšķirība tikai palielinās.

Iepriekš rasu neobjektīvums tika konstatēts seju atpazīšanas mākslīgā intelekta sistēmās.

Avots: Pnas

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top