Tehnoloģijas

Kā izskatās saulriets uz citām planētām?

 

Saulriets uz citām planētām

Foto: Reimund Bertrams / Pixabay

Lai redzētu patieso pasaules skaistumu, ir jāvēro, kā lēnām riet Saule, iekrāsojot debesis dažādās krāsās. Tagad iedomājieties, ka jūs vērojat to pašu saulrietu, atrodoties uz citām planetām, piemēram, Saturna, Venēras vai Marsa. Pateicoties planetaloga Geronimo Villanueva izveidotajam simulatoram, šī pieredze, kas iepriekš šķita iespējama tikai iztēlē, praktiski ir kļuvusi par realitāti. NASA Goddard kosmosa lidojumu centrā Grīnbeltā planetalogs ir izveidojis saulrieta izpētes simulatoru, kas parāda, kā saule riet uz Sarkanās planētas jeb Marsa un citām Saules sistēmas planētām.  Pateicoties izveidotajam simulatoram, mēs varam doties skaistā ceļojumā pa Saules sistēmu un ārpus tās – izbaudīt daudzveidīgu saulrieta krāsu paleti.

Kā saule apgaismo planētas

Pētījumos ir atklāts, kā saulriets izskatīsies, kad Zeme, Marss, Venēra, Urāns un Titāns (lielākais Saturna mēness) – attālināsies no Saules gaismas un zvaigznes spilgtums pazūdīs. Saules gaismas mijiedarbības rezultātā ar planētas atmosfēru saulrieti izskatās savādāk. Saules gaisma izkliedē atmosfērā esošās molekulas. Šis izkliedes process, kas ir arī zināms kā releja izkliede, kā izrādās, ir efektīvāks pie īsākiem viļņu garumiem, kas ir elektromagnētiskā starojuma daļa, ko var redzēt cilvēka acs.

Tāpēc saules gaisma uz Zemes ir pārsvarā ir zila, kā rezultātā debesis dienā ir zilas. Datorsimulācija parāda arī atšķirības debesu krāsā saulrieta laikā uz Zemes skaidrā, miglainā un mākoņainā dienā. Urānā saules gaisma mijiedarbojas ar ūdeņradi, hēliju un metānu, kas atrodas atmosfērā un absorbē gaismas garo viļņu sarkano daļu. Tā rezultātā saulriets uz Urāna ir debesszils, pakāpeniski pārvēršoties karaliski zilā krāsā ar tirkīza nokrāsu – NASA paziņojumā presei. Savukārt saulriets uz Marsa atmosfērā esošo putekļu ietekmē mainās no brūnganas uz zilganu nokrāsu.

 

Ar saulrieta simulatoru varēs apskatīt Urāna atmosfēru. Datormodelēšanas rīks ir paredzēts, lai palīdzētu zinātniekiem veikt gaismas pētījumus citās planētās, lai atklātu to atmosfēras ķīmisko sastāvu. Tāpat 2014. gadā pētnieki, kas strādāja NASA Kasini misijas ietvaros, pētīja, kāds izskatīsies saulriets uz Titāna. Šiem datiem vajadzētu palīdzēt pētniekiem izpētīt eksoplanētas ar miglainām debesīm un labāk izprast to atmosfēras sastāvu.

“Zvaigžņu karu” filma sākas ar saulrieta skatu uz planētas Tatuīnas. Vairāk nekā 40 gadus pēc šīs filmas laišanas klajā mēs zinām, ka, iespējams, kaut kur pastāv eksoplanēta, kas ir līdzīga Tatuīnai. Par laimi, tagad mēs varam sīki izpētīt planētas, kas griežas ap sauli. Turklāt ar jauno NASA simulatoru var ne tikai noteikt katras planētas atmosfēras sastāvu, bet arī efektu, kas rodas, saulei virzoties uz horizontu planētas rotācijas rezultātā.

Vasaras saulriets vienmēr aizrauj elpu, vērojot to no jebkuras Zemes nostūra. Iedomājieties, kādam vajadzētu izskatīties saulrietam uz Venēras, Marsa vai Urāna.

Saulrieta laikā saules staru fotoni virzās dažādos virzienos atkarībā no to enerģijas (viļņa garuma) un atmosfēras sastāva. Rezultātā rodas dažādu krāsu palete.

Uz Zemes saulrieta laikā debesīs dominē dzeltenas, oranžas un sarkanas nokrāsas gaisma. Bet uz Urāna, kur NASA plāno sākt misiju šajā vai nākamajā desmitgadē, saulriets būs pilnīgi atšķirīgs. Atmosfēras ķīmisko sastāvu, putekļu un dūmakas ietekme var mainīt saulrieta krāsu. Tas ir redzams arī uz Zemes, kur nav divu vienādu saulrietu, kā arī uz Marsa, kur putekļi efektīvi atspoguļo zilo krāsu, un saulriets liek debesīm pārvērsties no zilas līdz brūnai krāsai.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top