Visas ziņas

SEC publicējusi jaunu rokasgrāmatu kriptovalūtu tokenu tiesiskā statusa novērtēšanai

ASV Vērtspapīru un biržu komisija (SEC) publicējusi jaunu rokasgrāmatu kriptovalūtu tokenu emitentiem, kuru var uzskatīt par neoficiālu instrukciju tam – kā noteikt, vai emitējamie aktīvi nonāk vērtspapīru kategorijā. Dokumenta izstrādi pēdējos sešus mēnešus veica resora Stratēģiskais inovāciju un tehnoloģiju centrs (FinHub).

Dokumentā tostarp norādīts, ka, novērtējot sava finanšu instrumenta tiesisko statusu, tokenu emitentiem ieteicams pievērst uzmanību tādiem faktoriem – kā ienākumu sagaidīšana, centralizētu struktūru pieejamība, kas atbild par konkrētu uzdevumu izpildi, kā arī spēja izveidot un atbalstīt digitālo aktīvu tirgus.

Šai kontekstā SEC atsaucas uz plašākam finanšu instrumentu lokam piemērojamo Haui testu. No tā rokasgrāmatā ietverti tādi faktori – kā aktīva cenas atkarība no projektu organizatoru darbībām, pamatota ienākumu sagaidīšana, iespējamās lietošanas jomas, korelācija starp tokena sākotnējo pārdošanas vērtību un tā tirgus kursu.

Interesanti, ka Haui testa kontekstā tikai vienam punktam par “pamatotu ienākumu sagaidīšanu no trešo personu darbībām” dokumentā atvēlētas vairākas lappuses. Kā norāda autori – tieši šis aspekts parasti ir lielākā problēma, analizējot digitālos aktīvus.

Komisija arī paskaidro, ka investoru rokās jau esošo tokenu izplatītājiem vajadzētu reģistrēt savas kampaņas, un to – vai iespējams vēlākā posmā pārskatīt aktīva statusu, kas sākotnēji emitēts kā vērstpapīrs.

Tātad digitālā tokena tiesiskā pārskatīšanas procesā SEC piemēro šādus kritērijus:

  • Dalītā reģistra tīkls un digitālais aktīvs ir izstrādāts un funkcionē, proti – lietotāji var nekavējoties iesaistīt tokenu, lai izpildītu kādu funkciju;
  • Tokenam ir konkrēta lietošanas joma, kas neaprobežojas ar tirgus spekulācijām;
  • Tokenam ir ierobežotas izaugsmes perspektīvas;
  • Gadījumā, ja tiek izmantots kā valūta, tokens spēj izpildīt vērtības saglabāšanas līdzekļa funkciju.

Vēlreiz atzīmēsim, ka dokuments nav oficiāla rokasgrāmata, un tātad tā nav juridiski saistoša. Tā arī diezin vai dod principiāli jaunu juridiska rakstura informāciju, vien dziļāk atklājot jau iepriekš SEC pārstāvju paziņoto pozīciju šai jautājumā.

Tostarp tai pievērš uzmanību arī kriptovalūtu kopienā zināmais advokāts Prestons Berns. Saskaņā ar viņa sacīto – ikviens jurists, kurš pastiprināti nodarbojas ar tokensale, droši vien varētu sniegt tādus padomus jau dažus pēdējos gadus.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top