Tehnoloģijas

Zinātnieki ir uztvēruši vēl vienu regulāru signālu no kosmosa

Signāls no kosmosa

2007. gadā tika saņemtas negaidītas ziņas – zinātnieki no kosmosa bija uztvēruši spēcīgus nezināmas izcelsmes signālus. Pēc pētnieku domām, daži no šiem signāliem izstaro vairāk enerģijas nekā 500 miljoni saules. Tomēr tie ilgst dažas milisekundes un vairumā gadījumu neatkārtojas. Sakarā ar neregulāru signālu parādīšanos un to ātru pazušanu zinātnieki joprojām nevar noteikt to avotu. Domājams, ka šos signālus izstaro tādi kosmosa objekti kā tālās zvaigznes un melnie caurumi. Varbūt tuvākajā laikā mēs uzzināsim atbildi uz vienu no galvenajiem kosmosa noslēpumiem, jo nesen zinātnieki ir atklājuši vēl vienu noslēpumainu signālu, kas atkārtojas.

Kosmosa noslēpumi

Šiem kosmosa noslēpumiem jau ir dots zinātnisks vārds. Tos sauc par “ātriem radio uzplaiksnījumiem”, bet angliski – par “Fast Radio Bursts” jeb īsumā – FRB. Pirmo noslēpumaino signālu 2007. gadā uztvēra zinātnieku grupa, kuru vadīja profesors Dankans Lorimers. Signāls bija ļoti īss un vairs neatkārtojās, tāpēc zinātniekiem vajadzēja pat 5 gadus, lai atklātu punktu, no kura tas nāk. Tiek uzskatīts, ka signāls tika nosūtīts no Mazā Magelāna mākoņa. Tam tika dots nosaukums FRB 010724, bet dažreiz to sauc par godu profesoram Lorimēram – Lorimēra uzplaiksnījums.

Zinātnieki ir iemācījušies daļēji atklāt signālu avotus, bet viņi joprojām nevar precīzi izskaidrot, kurš objekts tos sūta. Kopš pirmā noslēpumainā signāla atklāšanas zinātnieki ir reģistrējuši citus līdzīgus signālus, taču viens no tiem visvairāk viņus ieinteresēja. 2012. gadā Puertoriko esošais radioteleskops Arecibo uztvēra vēl vienu īsu signālu, kuram tika dots nosaukums FRB 121102. Viņi par to kādu laiku aizmirsa, bet 2016. gadā to atkal pamanīja – tas jau ir interesanti, vai ne?

Pētnieki norāda, ka nepastāv noteikta signāla modeļa no avota FRB 121102, kas tika atklāts 2012. gadā. Tika uzskatīts, ka tie rodas pilnīgi nejauši. Pirmais signāls tika atklāts 2012. gadā, 2016. gadā tas atkārtojās – bet nav vērojams noteikts signāla darbības cikls, nākamais signāls varētu parādīties, teiksim, 2025. gadā.

Signāli no kosmosa

Tomēr daži zinātnieki norāda, ka pastāv noteikts signālu parādīšanās modelis. Nesen Apvienotās Karalistes observatorijā darbinieki atklāja vēl vienu signālu no iepriekšminētā avota FRB 121102. Viņi veica pētījumu un uzzināja, ka kādu laiku signāli parādās bieži, un tad ir ilgs klusuma periods. Pēc ilgāka laika signāli atkal atkārtojās, un šis cikls notiek regulāri.
Pēc pētnieku domām, FRB 121102 darbības periods ilgst 90 dienas – šajā laika posmā FRB signāli rodas atkārtoti. Savukārt klusuma periods ilgst 67 dienas. Viens cikls ilgst 157 dienas un tad atkal un atkal atkārtojās. Ja pētnieku aprēķini ir pareizi veikti, tad šobrīd avots FRB 121102 laiku pa laikam sūta signālus – aktivitātes ciklam vajadzēja sākties 2. jūnijā.

Spriežot pēc pēdējiem novērojumu rezultātiem, četras dienas tas uzplaiksnī 1-2 reizes stundā. Tad tas izzūd 12 dienas. Pēc gandrīz divu nedēļu klusēšanas signāli atkārtojas, tad seko klusums, un šis cikls atkārtojas atkal un atkal.

Jo vairāk šādu signālu tiek atklāts, jo būs vieglāk noteikt, kurš objekts tos sūta. Visticamāk, šo signālu “zinātniskais” izskaidrojums ir sekojošs – tie var nākt no zvaigznēm, melnajiem caurumiem un citiem tālu esošiem kosmosa objektiem.

Teorija, ka signālus sūta citplanētieši, ir apšaubāma. Ja signāli nāktu no stingri noteikta punkta debesīs, jautājumu nebūtu. Bet šeit signāli nāk no pilnīgi dažādiem avotiem. Varbūt ap mums atrodās vairāki desmiti inteliģentu svešu civilizāciju, un viņi visi vēlas ar mums sazināties?

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top