Visas ziņas

Kādas skaņas ar mikrofonu ir ierakstījis NASA Marsa visurgājējs?

Marsa visurgājējs Perseverance

Foto: Merlin74/shutterstock.com

2020. gada jūlijā kosmosa aģentūra NASA nosūtīja uz Marsu visurgājēju “Perseverance”. Tas ir lielākais jebkad izveidotais Marsa roveris un arī pirmais, kurā ir iebūvēti mikrofoni.

Sarkanās planētas plašumus tas sasniegs tikai 2021. gada februārī, un šobrīd tas lido Marsa virzienā īpašas kapsulas iekšpusē izslēgtā stāvoklī. Bet laiku pa laikam pētnieki ieslēdz dažādas visurgājēja ierīces un pārbauda aprīkojumu, lai pārliecinātos, ka tas darbojas. Pavisam nesen viņi aktivizēja visurgājejā iebūvēto mikrofonu un ierakstīja skaņas, kuras ir dzirdamas, lidojot uz tālo planētu. Audio ieraksts ir publicēts aģentūras NASA mājaslapā. Bet kādas skaņas roverī iebūvētais mikrofons var ierakstīt, ja kosmosā skaņas viļņi nevar izplatīties?

Kādas skaņas ir dzirdamas kosmosā?

Skaņas ierakstīšanas ierīces ir uzstādītas rovera korpusā. Ir gan jāatzīst, ka nav paredzēts ierakstīt skaņas, kas nāk no Marsa. Skaņas ierakstīšanas ierīce ir nepieciešama, lai pētnieki varētu kontrolēt rovera mehānismu darbību. Viens mikrofons ir uzstādīts uz kameras “SuperCam”, un tas ir nepieciešams, lai piefiksētu kameras veiktos klikšķus. Tos dzirdot, pētnieki zinās, ka kamera ir ieslēgta. Vēl viens mikrofons ir nepieciešams, lai ierakstītu skaņas, kuras visurgājejs radīs, nonākot planētas atmosfērā.

Skaņu ieraksti, ko ir uztvēruši “Perseverance” uzstādītie mikrofoni nenāk no kosmosa, jo tajā nevar pārraidīt skaņas viļņus. Tur ir pilnīgs klusums. Ierakstā dzirdamās skaņas, visticamāk, ir visurgājejā darbojošās dzesēšanas sistēmas troksnis.

 

“Perseverance” mērķi

Mikrofons bija ieslēgts lidojuma laikā, lai pārliecinātos, ka tas darbojas. Tiek uzskatīts, ka, pateicoties šādiem ierakstiem, pētnieki varēs laikus pamanīt bojājumus, ātri atrast to iemeslus un novērst.

Rovera “Perseverance” darbspēja kosmosa aģentūrai NASA ir ļoti svarīga, jo uz to gulstas liela atbildība. Pirmkārt, Marsa roveris ir vajadzīgs, lai meklētu vietas uz Marsa, kur varēja eksistēt dzīvie organismi. Otrkārt, roveris meklēs dzīvos mikrobus iežos. Treškārt, tas savāks un uzglabās iežu paraugus tālākai to izpētei uz Zemes.

“Perseverance” kamera

NASA pētnieki arī pārbaudīja “Hazcam” kameras darbību. Pēc kameras aktivizācijas, kas atrodas uz  ierīces korpusa, varēja uztvert siltumizolācijas fragmentus. Fotoattēls tika samontēts no vairākiem maziem gabaliņiem. Atliek vien cerēt, ka šī kamera arī turpmāk darbosies.

Kur atrodas “Perseverance”?

Ikviens var redzēt, kur tagad atrodas roveris “Perseverance”. Augusta beigās NASA izveidoja mājaslapu “Eyes on the Solar System”, kurā var uzzināt, kur šobrīd kosmosā atrodas kapsula. Tāpat arī šajā mājaslapā var apskatīt visu Saules sistēmu un noskaidrot, kur atrodas citi kosmosā nosūtītās ierīces.

Ir svarīgi atzīmēt, ka kapsulas iekšienē ir arī helikopters “Ingenuity”. Tas sver mazāk par 1,8 kilogramiem un spēj lidot vairāku desmitu metru augstumā un nolaisties uz līdzenas virsmas. Helikopteram nav īpašas misijas – pētnieki tikai vēlas noskaidrot, vai šāda veida helikopters var darboties Marsa apstākļos. Ja tas būs iespējams, inženieri varēs izstrādāt sarežģītāku helikopteru un ar to izpētīt citas sarkanās planētas vietas, uz kurām visurgājēji līdz šim nevarēja nokļūt.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top