Tehnoloģijas

Šodien, ASV zonde OSIRIS-Rex nogādās uz Zemes kapsulu ar paraugiem no asteroīda Bennu (Video tiešraide)

Šodien, ASV zonde OSIRIS-Rex nogādās uz Zemes kapsulu ar paraugiem no asteroīda Bennu

Šodien notiks vēsturisks notikums: pirms 7 gadiem palaistā ASV zonde OSIRIS-Rex, kas lido garām Zemei, nolaidīs kapsulu ar virsmas paraugiem no asteroīda Bennu. Konteiners satur aptuveni 250 gramus, un paredzams, ka kapsula piezemēsies Jūtas tuksnesī netālu no Soltleiksitijas plkst. 17.55 pēc Latvijas laika.

Zonde nogādās kapsulu aptuveni 102 000 kilometru augstumā. Lieki piebilst, ka kapsula, nonākot atmosfērā, kļūs ļoti karsta, tāpēc viņai izveidots siltuma vairogs – tas ir izgatavots no oglekļa šķiedras un aprīkots ar ablatīvu aizsardzību (ablatīvu aizsardzību izmanto arī Ķīnas “Shenzhou” un amerikāņu SpaceX Dragon).

Kad lidaparāts būs ievērojami pietuvojies Zemes virsmai, atvērsies neliels bremzējošais izpletnis, un pēc tam atvērsies galvenais izpletnis. Jūtas tuksneša relatīvi mīkstai augsnei vajadzētu mīkstināt triecienu.

Paraugi no Bennu palīdzēs zinātniekiem pētīt Saules sistēmas asteroīdu daudzveidību. Pētnieki uzskata, ka mazo debess ķermeņu izpētes misijām ir pat lielāka lietišķā vērtība nekā Mēness vai Marsa izpētei.

Atgādinām, ka OSIRIS-Rex palaišana notika 2016. gadā, 2018. gada decembrī zonde sasniedza asteroīdu. Bennu orbītā zonde atradās divus gadus, un 2020. gada oktobrī kosmiskais aparāts pietuvojās asteroīda virsmai un ar manipulatora rokas palīdzību veica paraugu ņemšanu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top