Šonedēļ ilgi gaidītais kripto nozares notikums – ceturtā Bitcoin dalīšana
Kriptopasaulē ilgi gaidītais Bitcoin (BTC) dalīšanas jeb ieguves samazināšanas notikums ir pavisam tuvu – plānots, ka tas notiks šajā nedēļas nogalē (19./20. aprīlis). 16 gadu laikā šī būs jau ceturtā reize, kad Bitcoin ieguvēju atlīdzība par viena blokķēdes bloka ieguvi tiks samazināta uz pusi.
Bitcoin dalīšana ir ieprogrammēta Bitcoin kodā kā jaunu monētu emisijas kontroles mehānisms. Ik pēc četriem gadiem uz pusi tiek samazināts iegūstamo vienību jeb BTC monētu skaits.
Bitcoin parādījās pēc finanšu krīzes 2009. gadā, un tobrīd ieguvēji par viena bloka izstrādi varēja nopelnīt 50 Bitcoin monētas. Četrus gadus vēlāk, 2012. gadā, ieguves atlīdzība tika samazināta līdz 25 BTC, 2016. gadā līdz 12,5 BTC, savukārt šobrīd atlīdzībā par bloka izstrādi iespējams iegūt vairs tikai 6,25 BTC. Aprīlī notiks kārtējā dalīšana un atlīdzība tiks samazināta vēl vairāk – līdz 3,125 BTC, savukārt vēl pēc četriem gadiem – 2028. gadā – tā saruks līdz 1,5625 BTC.
Bitcoin dalīšanas ietekme uz kripto nozari
Bitcoin dalīšanas notikumam ir ļoti daudzpusīga ietekme uz visu kriptovalūtu nozari. Pirmkārt, tā ir Bitcoin cena – atlīdzības samazināšana uz pusi vēsturiski vienmēr ir izraisījusi cenas kāpumu. Samazinoties monētu ieguvei, samazinās jaunu monētu ienākšana tirgū. Ja pieprasījums paliek nemainīgs vai pat palielinās, loģiska tirgus reakcija ir cenas kāpums. Ja uz situāciju raugāmies tīri matemātiski, Bitcoin cenai vajadzēja dubultoties ik pēc četriem gadiem.
Vēsture gan parāda, ka BTC cenas pieaugums ir bijis krietni vien lielāks. Tāpēc ir svarīgi ņemt vērā arī daudzus citus BTC cenu noteicošos faktorus. Katrs Bitcoin dalīšanas notikums ir nācis ar pastiprinātu ažiotāžu medijos un publiskajā telpā, uzkurinot vispārējo tirgus noskaņojumu. Papildus jāņem vērā arī tādi faktori kā normatīvās vides attīstība, institucionālo investoru ieinteresētība, tradicionālās finanšu sistēmas pielāgošanās un atvērtība, u. c.
“Karstās” dienas pēc Bitcoin dalīšanas
Bitcoin dalīšanas mehānisma pamatā ir deficīta princips, un tas patīk investoriem, kuri meklē ierobežotas pieejamības aktīvus. Šādu aktīvu piedāvājums laika gaitā samazinās, bet pieprasījums palielinās. Vēsturiski Bitcoin ir piedzīvojis ievērojamu cenu pieaugumu vismaz 5–6 mēnešu periodā pēc katra ieguves samazinājuma.
Iepriekšējās reizes BTC savu cenas maksimumu sasniedza tikai pēc Bitcoin dalīšanas notikuma. Savukārt šajā četru gadu ciklā BTC pirmo reizi vēsturē savu cenas maksimumu sasniedza jau pirms Bitcoin dalīšanas. Atliek tikai minēt, vai šāds rezultāts ir iesildīšanās pirms jaunām cenas virsotnēm vai arī šis cikls patiešām būs īpašs un vēsturiski prognozējamā BTC cenas dinamika kļūs neprognozējamāka.
Pēc katras Bitcoin dalīšanas ir būtiski palielinājies BTC apjoms, ko iegādājas institucionālie investori, un šobrīd institucionālo investoru īpašumā jau ir lielākā daļa no apgrozībā esošajiem BTC. Tāpat pēc katras dalīšanas vienmēr ir novērojams būtisks BTC elektronisko adrešu jeb elektronisko maciņu skaita pieaugums, kas arī apliecina intereses pieaugumu no lietotāju puses.
Vienmēr gan jāņem vērā mainīgie tirgus apstākļi, tehnoloģiju un normatīvā regulējuma attīstības tendences. Lai gan šobrīd ir novērojams vispārējs optimisms par kriptovalūtu cenas dinamiku 2024. gadā, tomēr jāņem vērā investoriem labi zināmā frāze, ka vēsturiskie rezultāti negarantē tādus pašus ieņēmumus arī nākotnē. Tas, ka visi iepriekšējie Bitcoin cikli ir attīstījušies ļoti līdzīgi, nevar būt par pamatu tam, lai viennozīmīgi prognozētu tādu pašu iznākumu arī šajā četru gadu periodā. Ne velti arī šobrīd analītiķu vidū ir gan optimisti, gan arī pesimisti, kuri prognozē BTC cenas krišanos. Kurām prognozēm būs lemts piepildīties, uzzināsim nākamo mēnešu laikā.
Informāciju sagatavoja: Polina Brotjē, Binance pārstāve Latvijā un Igaunijā