Tehnoloģijas

“SpaceX” jaunie skafandri, ko veidoja Holivudas dizainers

2020. gada maija beigas ieies vēsturē, jo “SpaceX” kļuva par pirmo privāto uzņēmumu, kas veiksmīgi nosūtīja astronautus uz Starptautisko kosmisko staciju. Tūkstošiem cilvēku no visas pasaules skatījās šī notikuma tiešraidi un daudzi droši vien pamanīja, ka kosmosa kuģa piloti nav tērpušies milzīgajos NASA skafandros, bet gan īpašos kompānijas “SpaceX” kostīmos.

Tērpu dizainers ir Hosē Fernandes, kurš jau vairāk nekā 20 gadus veido kostīmus supervaroņu filmām par Betmenu un Zirnekļcilvēku. Bet kā pēkšņi kosmosa industrijā parādījās cilvēks no kino industrijas?

Supervaroņa kostīms

Viss sākās 2016. gadā, kad kompānija “SpaceX” vērsās pie dizainera Hosē Fernandesa ar priekšlikumu piedalīties konkursā. Konkursa dalībniekiem bija jāizveido ērts un pievilcīgs tērps ceļojumam kosmosā. Pēc “Forbes” teiktā, sākotnēji Hosē nebija pazīstams ar kompāniju “SpaceX” un domāja, ka viņam tiek lūgts veidot kostīmu nākamajai zinātniskās fantastikas filmai. Bet nē – tika norādīts, ka ķiverei ceļojumam kosmosā vajadzētu būt ne tikai patīkamai acij, bet arī nodrošināt astronautiem pārvietošanās brīvību un maksimālu drošību.

Fernandes atklāja, ka reiz kompānijas “SpaceX” vadītājs Īlons Masks aprakstīja savu redzējumu par jaunajiem “SpaceX” skafandriem ar šādiem vārdiem:
“Smokingā vienmēr visi izskatās lieliski, neatkarīgi no tā formas un izmēra. Astronautiem jaunajā skafandrā ir jāizskatās daudz labāk nekā bez tā. Viņiem vajadzētu izskatīties kā varoņiem.”

Hosē Fernandesa filmas varoņu tērpu veidošanas pieredze ir ļoti liela. Savas karjeras laikā viņš ir veidojis kostīmus tādām filmām kā “Betmens pret Supermenu”, “Jaunais zirnekļcilvēks” un “Kapteinis Amerika: pilsoņu karš”. Vai atceraties spožos kostīmus no fantastiskas filmas “Trons: Mantojums”? Tas ir arī Hosē Fernandesa darbs.

2016. gadā, strādājot pie filmas “Betmens pret Supermenu” kostīmiem, Hosē izveidoja jaunu Betmena kostīmu aktierim Benam Affleksam, kurā varēja ērtāk grozīt galvu. Visās iepriekšējās filmās aktieriem supervaroņa tērpos nebija iespējams tik brīvi kustēties. Hosē Fernandes tērpu pielāgoja tā, lai aktierim būtu vieglāk kustēties, kas, iespējams, pozitīvi ietekmēja viņa spēli filmā. Viņš ir arī palīdzējis aktierim Hjū Džekmenam tērpa izveidē filmai “X-cilvēki”. Saka, ka iepriekšējos kostīmos viņam pat dažreiz bija nepieciešama filmēšanas komandas palīdzība, lai varētu pārvietoties.

Kompānijas “SpaceX” skafandrs

Visticamāk, ka bagātā pieredze filmas supervaroņu kostīmu veidošanā dizaineram palīdzēja iegūt Īlona Maska uzticību. “SpaceX” kosmosa skafandrs, kuru pirmo reizi izveidoja Hosē Fernandes, tika demonstrēts 2017. gadā. Īlons Masks ievietoja attēlu ar kostīmu savā Instagramā, un foto tika aplūkots ar lielu interesi. Vēlāk jauno kosmosa tērpu ērtības dēļ pozitīvi novērtēja arī NASA astronaute Sanita Viljamsa, kura apstiprināja, ka tas ir ļoti ērts. Viņa arī uzsvēra, ka ķivere ir viegli uzvelkama un atgādina motociklista ķiveri. Pēc viņas teiktā, visi iepriekšējie tērpi, kas viņai bija jāvelk, ērtības ziņā nebija tik labi.

Tomēr ir jāatzīmē, ka 2024. gadā Amerikas Savienoto Valstu astronautiem, kuri dosies misijā uz Mēnesi, ir paredzēti lieli xEMU skafandri. Ņemot vērā sarežģītos apstākļus misijā, kosmosa tērpu lielais izmērs ir diezgan pamatots.

20. gadsimtā astronautiem Bazam Oldrinam un Neilam Armstrongam, kuri spēra savus pirmos soļus uz Mēness, skafandri izskatījās pēc niršanas tērpiem. Salīdzinājumā ar tiem, jaunie “SpaceX” skafandri izskatās vienkārši un mūsdienīgi.

Pateicoties lielajai pieredzei, kas ir iegūta, strādājot pie supervaroņu filmām, Hosē Fernandesam izdevās izveidot astronautu ķiveres, kas ne tikai nodrošina plašāku skata leņķi, bet arī ļauj brīvāk kustināt galvu. Ķiveres aizmugure ir veidota no elastīga materiāla, to var skaidri redzēt 27. maijā uzņemtajā fotogrāfijā, kurā redzams, kā astronauts Dags Hērlijs iekāpj Tesla automašīnā, lai dotos uz kosmosa kuģi. Viņš varēja ērti iekāpt automašīnā, bet, ja viņš būtu ģērbies NASA kostīmā, diez vai viņam tas tik viegli izdotos.

Hosē Fernandes noteikti saņems iespaidīgu atalgojumu par izveidoto skafandru, bet, iespējams, ka kompānija “SpaceX” jau ir labi samaksājusi dizaineram par darbu. Kostīms noteikti izskatās skaists, taču, cik tas ir izturīgs, joprojām ir noslēpums. Ziņu avotos raksta, ka kostīms ir ugunsdrošs un hermētisks.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top