Visas ziņas

Vai specdienesti var izsekot kriptovalūtu transakcijas?

Vai var drošības dienesti izsekot transakcijām

Aukstā kara laikā CIP (Centrālā izlūkošanas pārvalde) un Rietumvācijas specdienesti pārdeva šifrētas komunikāciju ierīces, kas bija ļoti populāras valdību un militāristu vidū visā pasaulē. Ierīcēs bija paredzētas lai izspiegot to lietotājus, ieviešot tajās “back door”.  Vai iespējams pilnībā izslēgt varbūtību, ka kriptovalūtas neizrādīsies specdienestu Trojas zirgs?

CIP var izsekot jūsu transakcijas kriptovalūtā?

Reti kurš zināja, ka CIP sadarbībā ar Rietumvācijas izlūkdienestu slepeni falsificēja ierīces. Back door (no angļu valodas  – “melnā ieeja”)  – tīšs algoritma defekts, kas ļauj negodprātīgiem izstrādātājiem vai izstrādātāja pasūtītājiem iegūt nesankcionētu piekļuvi datiem vai attālināti pārvaldīt ierīci, kas nodota trešajās rokās.

Kāda ir varbūtība, ka vienu vai vairākus no 5000 dažādiem kripto projektiem, kuri atrodami CoinMarketCap reitingā, neizstrādāja kāda no izlūkošanas aģentūrām, vai tas ir slepens militārs projekts – līdzīgi kā Crypto AG?

Pat atmetot domu par projektiem ar slēptām “back door”, blokķēdes kriminālistiskās analīzes firmas jau dara visu iespējamo, lai deanonimizētu kriptovalūtu lietotājus.  Turklāt pēdējā laikā tiesībaizsardzības institūcijas arvien biežāk arestē cilvēkus par kriptovalūtu mikseru izmantošanu naudas atmazgāšanai. Tieši tāpēc varas iestādēm var būt liela interese par anonīmām monētām un privātām transakcijām.

Bitkoinu mikseri – anonimizācijas platformas, kas padara praktiski neiespējamu transakciju izsekošanu kriptovalūtas blokķēdē. Vairums mikseru sasmalcina klienta līdzekļus sīkās daļās un sajauc ar citu klientu monētām. Rezultātā viņa makā ienāk summa, kas sastāv no ļoti daudzu dažādu avotu transakcijām.

Vai bitkoinu mikseri palīdz saglabāt transakciju anonimitāti?

Tādas firmas – kā Chainalysis un Ciphertrace – izmanto heiristikas pamatus un, pateicoties tam, veido pārsteidzoši precīzus minējumus par to, kā kriptovalūtas pārvietojas blokķēdē.

Šeit jāatzīmē, ka runa vairāk ir par mākslīgā intelekta matemātisko teoriju un informācijas teoriju, kuras viens no principiem ir informācijas daudzuma, tās īpašību mērīšana un datu pārraides sistēmu maksimālās sakarības. Viens no teorijas galvenajiem aspektiem ir matemātiskā statistika, kuru arī izmanto kriptoanalītiskās firmas.

Parasti tās pēta UTXO kopumu un veic pieņēmumus, kas balstīti uz ieejām, izejām un adrešu maiņu. Kriptovalūtu mikseri un anonīmās monētas – tādas kā Monero – šo informāciju slēpj. Protams – tas stipri apgrūtina blokķēdes analīzes un transakciju izsekošanas uzdevumu. Tas tiek darīts, apvienojot daudzus dažādus UTXO vienā transakcijā, vai – kā Monero gadījumā – tiek izmantotas progresīvākas kriptogrāfijas metodes.

Atkarībā no tā, cik sarežģītas kļūst transakciju sajaukšanas metodes, var paredzēt, ka reiz specdienesti vairs nespēs patstāvīgi atšķetināt noziegumu. Tātad viņiem būs nepieciešama to pašu kriptovalūtu kuratoru palīdzība. Tāpēc nedrīkst izslēgt iespēju, ka viņi ar spēku piespiedīs ieviest kriptovalūtu algoritmā savu “melno ieeju”.

Blokķēde ir izveidota, akcentējot caurskatāmību un audita vienkāršību, tāpēc, ja neizmantojat anonīmās monētas vai mikserus – tad jūs esat absolūti neaizsargāts. Protams, ne jūs, bet tie, ka izmanto kriptovalūtas ļaunos nolūkos.

Bet pagaidām kriptovalūtu blokķēdes viegli ļauj sasaistīt transakcijas ar personībām, kuras tās veic. Tāpēc jā – specdienesti var novērot kriptovalūtu operācijas, un to jau dara. Izņēmums ir anonīmās kriptovalūtas un speciālie mikseri, kas ļoti nepatīk varas iestādēm.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top