Visas ziņas

Par Starlink satelīta interneta izmantošanu Krievijā – naudas sods līdz 1 miljonam rubļu

Krievija Aizliedz Starlink internetu

Foto: Andy Holmes/Unsplash.com

2020. gada vasarā ASV tika uzsākta Starlink satelīta interneta beta testēšana. Paredzams, ka nākotnē šī tehnoloģija nodrošinās internetu uz mūsu planētas pat visattālākajos reģionos. Un tas viss pateicoties tam, ka ap Zemi lidos ap 12 000 kosmosa satelītu, kas sazināsies ar abonenta stacijām uz zemes.

Šādas iekārtas uzstādīt varētu arī attālākos Krievijas ciematos, taču Krievijā būs aizliegta ārvalstu operatoru pakalpojumu izmantošana. Pirmo reizi par to runāja 2019. gadā un ar katru brīdi aizlieguma ieviešana kļūst iespējamāka. 2020. gada beigās Krievijas valdība vēlreiz ierosināja sodīt cilvēkus par ārvalstu satelīta interneta izmantošanu. Nesen kļuva zināms, ka Starlink vai cita ārvalstu satelīta operatora pakalpojumu izmantošanas gadījumā juridiskām personām tiks uzlikts naudas sods no 500 tūkstošiem līdz 1 miljonam rubļu. Privātpersonas riskē saņemt iespaidīgus naudas sodus. Bet kāpēc viņi vēlas aizliegt satelīta internetu?

Naudas sodi par satelīta internetu

Saskaņā ar jauno likumprojektu Nr. 1086353-7, personām par ārvalstu satelīta interneta izmantošanu tiks uzlikts naudas sods no 10 līdz 30 tūkstošiem rubļu. Šobrīd likums tiek izskatīts, taču tas vēl nav pieņemts. Bet to var uzskatīt par pirmo soli uz StarLink, OneWeb un citu ārvalstu kompāniju satelīta interneta aizliegumu. Juridiskām personām, kā jau iepriekš teikts, naudas sods būs lielāks, un tas var sasniegt 1 miljonu rubļu.

Iespējamais aizliegums ir saistīts ar to, ka Krievijas dienesti nevar kontrolēt trafiku, kas iet caur StarLink un tā analogiem. Tāpēc esot jāaizliedz izmantot ārvalstu interneta sniedzēju pakalpojumus, un jāveido pieslēgumu tikai ar Krievijas operatoriem.

Satelīta internets Starlink

Šobrīd ap Zemi riņķo aptuveni 953 Starlink satelīti, un ar to pietiek, lai sistēma darbotos beta režīmā. Dažu ASV štatu iedzīvotāji jau ir saņēmuši aprīkojumu, kas ir nepieciešams pieslēgumam, un dalījās savās atsauksmēs. Starlink komplektā ietilpst satelītantena, Wi-Fi maršrutētājs un strāvas barošanas bloks. Var arī pasūtīt stiprinājumu komplektu, lai uzstādītu satelītšķīvjus uz jumta.

Satelīta interneta plusi

Neapšaubāma Starlink interneta priekšrocība ir ātrums. Testi parādīja, ka failus var lejupielādēt ar ātrumu 57 megabiti sekundē, un augšupielādes ātrums ir 17 megabiti sekundē. Vidējais aizkaves rādītājs (Ping) ir 31 milisekunde. Pēc FreeNews datiem, tas ir lielisks rādītājs pakalpojumu sniedzējam, kurš darbojas testa režīmā. Salīdzinājumam – HughesNet satelīta interneta lejupielādes ātrums ir aptuveni 27 megabiti sekundē, un Ping ir 500 milisekundes. Nākotnē ap mūsu planētu orbītā būs vairāk Starlink satelītu un līdz ar to pārklājuma zona ievērojami paplašināsies.

Starlink interneta liegums Krievijā

Starlink kompleksts – Foto: Reddit/Wandering-coder

Satelīta interneta mīnusi

StarLink aprīkojuma komplekts maksā 499 dolārus, bet ikmēneša maksājums ir 99 dolāri. Ņemot vērā to, ka ASV un citu valstu iedzīvotāji katru mēnesi par internetu maksā pat līdz 150 dolāriem, tad tā ir lieliska cena.

Bet Krievijā internets ir lētāks, tomēr samērā sliktas kvalitātes. Tāpēc satelīta interneta izmaksas Krievijas iedzīvotājiem var kļūt par vienu no galvenajiem mīnusiem. Tomēr ciematos būtu iespējams nopirkt vienu staciju un sadalīt samaksu starp iedzīvotājiem. Ja šī pieeja cilvēkiem nodrošinātu stabilu piekļuvi tīmeklim, tas nav tik slikts variants.

Starlink Krievijā

Bet atkal, vienkārši nopirkt StarLink aprīkojumu un izmantot ārzemju kompānijas pakalpojumus diez vai izdosies. No otras puses, pagaidām nav skaidrs, kādā veidā valdība grasās atklāt likuma pārkāpējus. Tehnoloģija, kas var ātri fiksēt savienojumu ar ārzemju satelītiem, pagaidām neeksistē vai par to nestāsta.

Par visticamāko izvēli var uzskatīt sava veida starpnieka izveidi starp Krievijas lietotājiem un ārvalstu pakalpojumu sniedzēju. Tas ir, viss pārraidītais trafiks iet caur atbildīgo sistēmu un, ja nepieciešams, tiks pārbaudīts. Protams, ir vēl viena iespēja izveidot pašiem savu Starlink analogu.

Tā lūk kaimiņzemes “tautas kalpi” izdomā muļķīgus likumus valsts iedzīvotājiem, lai tikai nezaudētu kontroli pār tautas prātiem un noturētu varu.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top