Tehnoloģiju ziņas

Tet investē 300 tūkstošus eiro gadā datu centru energoefektivitātes uzlabošanai

Tet investē 300 tūkstošus eiro gadā datu centru energoefektivitātes uzlabošanai

Informāciju un komunikāciju tehnoloģiju nozarē, datu centri ir vieni no lielākajiem elektroenerģijas patērētājiem, jo izmanto aptuveni 3% no kopējā pasaules elektroenerģijas patēriņa, bet līdz 2030. gadam varētu patērēt jau 4%. Šis elektroenerģijas patēriņš veicina klimata pārmaiņas, tāpēc uzņēmums Tet jau ilgstoši strādā, lai patēriņu pēc iespējas efektīvāk mazinātu.

Datu centru energoefektivitātes uzlabošanai uzņēmums katru gadu investē 300 tūkstošus eiro. Mērķis – uzlabot jaudas izmantošanas efektivitāti, patērējot mazāk elektroenerģijas iekārtu dzesēšanai un skaitļošanas jaudu dzēšanai, lai klientiem varētu piedāvāt konkurētspējīgākus pakalpojumus. Datu centru enerģijas izmantošanas efektivitāti Tet novērtē, izmantojot PUE rādītāju. Jau šobrīd Pērses ielas datu centram tas ir 1,38, kas ir ļoti tuvu labākajiem rādītājiem, kādus šobrīd var sasniegt efektīvākie datu centri pasaulē.

“Mūsu datu centriem ir vienota monitoringa sistēma, lai datus varētu uzkrāt, analizēt un sistēmu pilnveidot. Datu centros palielinām dzesēšanas temperatūras sliekšņus, jo jaunos serverus var dzesēt augstākā temperatūrā. Dzesēšanas tehnoloģijās izmantojam ārpusē pieejamo vēsāko gaisu, to speciāli neatdzesējot (free cooling tehnoloģijas), mainām arī kondicionēšanas iekārtas uz videi draudzīgākām  un energoefektīvākām. Uzskatām, ka zemu emisiju datu centra pakalpojums, kļūs par augošu vērtību klientu acīs un uzlabos uzņēmuma konkurētspēju,” stāsta Tet Datu centru biznesa attīstības vadītājs Māris Sperga.

Piecus serverus var aizstāt ar vienu

Ikdienā strādājot pie IT risinājumu izstrādes, Tet speciālisti dod priekšroku mākoņskaitļošanas pakalpojumiem, tai skaitā “Cloud first” stratēģijai, kas ļauj daudz efektīvāk izmantot gan skaitļošanas jaudas, gan ir būtiski energoefektīvāka. Šobrīd ap 39% datu centru jaudas izmanto tieši mākoņpakalpojumu sniegšanai. Tomēr ir klienti, kuri izvēlās savu IT infrastruktūru būvēt uz fiziskiem serveriem. Tet speciālisti ir secinājuši, ka, lai gan jaunie serveri tērē vairāk elektroenerģijas nekā vecie serveri, tomēr skaitļošanas jaudas proporcija pret patērēto enerģiju ir krietni lielāka. Tā rezultātā, 4 līdz 5 serverus, kas kalpojuši vairāk nekā 7 gadus, var aizstāt ar 1 līdz 2 serveriem, kas dod būtisku energoefektivitātes ietaupījumu.

Patēriņa mazināšanai – stingrāki noteikumi

Lai gan tīkla iekārtas un datu centri kļūst energoefektīvāki, to kopējais enerģijas patēriņš palielinās līdz ar uzņēmuma infrastruktūras paplašināšanos un datu plūsmas pieaugumu. Šobrīd kopumā digitālās tehnoloģijas patērē 5% līdz 9% no pasaules elektroenerģijas un, attīstoties mākslīgajam intelektam, lietu internetam un blokķēdes risinājumiem, tas tikai pieaugs. Šī iemesla dēļ energoefektīva mākoņdatošana ir izvirzīta par vienu no ES prioritātēm. Eiropas Komisija ir noteikusi, ka datu centriem jākļūst energoefektīvākiem un jāizmanto vairāk atjaunojamo energoresursu.

Nākamajā desmitgadē ES tiesību akti ierobežos saimnieciskās darbības, kas veicina klimata pārmaiņas, un sekmēs pielāgošanos klimata pārmaiņām. Jau tuvākajā laikā no uzņēmumiem sagaidīs skaidru rīcības plānu, kā nodrošināt uzņēmējdarbības modeļa un stratēģijas saderību ar pāreju uz mazizmešu ekonomiku. Tāpat ES institūcijas šobrīd strādā pie nosacījumiem un finansēšanas iniciatīvām, kā arī metodēm datu centru energoefektivitātes, klimatneitralitātes un vispārējās ilgtspējas novērtēšanai.

Tuvākajos gados Tet paplašinās patēriņa monitoringu

Uzņēmums jau ir veicis 1. un 2. tvēruma siltumnīcefekta gāzu emisiju aprēķināšanu par pagājušo gadu. Tuvākajā nākotnē ir paredzēts aprēķinu paplašināt, aptverot visus grupas uzņēmumus un pievienojot nepieciešamās 3. tvēruma emisiju kategorijas. Tāpat Tet ir pievienojis ESG riskus uzņēmuma risku novērtēšanas ietvaram, tostarp arī veicot klimata risku novērtējumu. Pagājušajā gadā noslēdzās vērienīgs tīkla reorganizācijas projekts, aizvietojot tehnoloģijas ar veiktspējīgākām un energoefektīvākām, kā rezultātā uzņēmuma elektrības gada patēriņš samazinājās par 2,5 GWh. Uzņēmums aktīvi monitorē atjaunīgās enerģijas pieejamību par izdevīgu cenu nepieciešamajos apjomos.

Tet apņemšanās mazināt savu ietekmi uz vidi ir noteikta uzņēmuma Ilgtspējas politikā, kura paredz pakāpenisku pāreju uz atjaunīgo elektrību pašu patēriņam kā uzņēmuma dekarbonizācijas galveno stratēģiju.

Par Tet:

Tet ir viens no lielākajiem tehnoloģiju uzņēmumiem Baltijā, kas rada inovācijas gan mājām, gan darbam, un to veido 1700 darbinieku liela komanda. Uzņēmums piedāvā uzticamus un kvalitatīvus TV, interneta, elektrības un e-komercijas pakalpojumus, kā arī integrētos IT&T risinājumus uzņēmumiem gan Latvijā, gan eksporta tirgos. Tet grupā ietilpst meitasuzņēmumi: Citrus Solutions, Telia Latvija, Helio Media un Baltijas Datoru akadēmija.

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top