Visas ziņas

“Bloomberg” žurnālisti pieļauj, ka varētu zust tradicionālās naudas vērtība

Nauda 2020. gadā

Ziņu izdevumā “Bloomberg” publicēts raksts par to, ka tradicionālā valūta sāk zaudēt savu vērtību. Kā izrādās, tradiconālās naudas vērtības krišanās varētu kalpot par pamudinājumu investoriem pāriet uz bitkoinu. Pēc žurnālistu domām, valdību veiktie triljonu dolāru ieguldījumi ekonomikā var nopietni mazināt cilvēku uzticēšanos tradicionālajai valūtai. Tas nozīmē, ka būs jādomā par tradicionālās naudas aizstājēju.

Kā krīze ietekmēs bitkoinu?

Koronavīrusa izplatības dēļ daudzās pasaules valstīs ir ieviesti stingri karantīnas pasākumi. Daudzās valstīs ir atļauts iziet vien no mājas, lai tikai iegādātos pārtikas preces, daudziem tiek uzlikti naudas sodi par to, ka netiek izmantotas sejas maskas. Turklāt cilvēki ir pārtraukuši savu darbu birojos un darbs tiek turpināts attālināti, atrodoties mājās.

Līdz ar to ir saprotams un acīmredzams, ka karantīnas noteikšana ir nopietni kaitējusi uzņēmējdarbības attīstībai un ir izraisījusi rekordlielu bezdarba pieaugumu ASV. Iedzīvotāju atbalstam federālās rezerves sistēma katram iedzīvotājam sāka izmaksāt vairāk nekā tūkstoš dolāru mēnesī. Nauda šīm izmaksām, protams, tika papildus drukāta.

Daudziem amerikāņiem ir pamatots jautājums: ja valdība var atļauties radīt naudu no gaisa, kāpēc viņiem joprojām būtu jāmaksā nodokļi vai vienkārši jātic valdībai? Tas pats attiecas uz citu valstu pilsoņiem, kurus ietekmē šīs darbības.

Pēc “Bloomberg” pārstāvju teiktā, divpadsmit pasaules lielākās ekonomikas kopš 2008. gada krīzes ir pieaugušas vismaz divas reizes līdz iespaidīgam līmenim – 80 triljoniem ASV dolāriem.
Šis skaitlis ir ļoti iespaidīgs, gandrīz vai abstrakts. Daudzi cilvēki jau ir aizdomājušies par tradiconālās naudas vērtību un tās nozīmi.

Rakstā ir minēts nozīmīgs secinājums – dolāram nav reālas vērtības, to uztur tikai ticība Amerikas Savienotajām Valstīm un Amerikas valdības parāda saistības. Arī pasaulslavenais investors Vorens Bafets jau sen ir izteicis kaut ko līdzīgu. Izrādās, ka ASV dolārs visu šo laiku ir bijis “nevērtīgs aktīvs”. Vai vismaz tas tā varētu būt saskaņā ar žurnālistu secinājumiem.

Jaunas naudas drukāšana vienmēr rada inflāciju. Tagad, kad pandēmijas intensitāte pakāpeniski tomēr samazinās, daudzi uzdod būtisku jautājumu: cik spēcīga būs inflācija Amerikas Savienotajās Valstīs un pārējā pasaulē? Vai Amerikas ekonomika var sabrukt tāpat kā Venecuēlas ekonomika?

Tā piemēram, pastāvīga jaunas naudas izdošanas Zimbabvē ir radījusi arī zināmas sekas – ir radies simtiem miljonu liels naudas apjoms, kurai ir zudusi vērtība. Starp citu, pēc Pītera Dittusa, bijušā Starptautisko norēķinu bankas ģenerālsekretāra teiktā, jau pēc iepriekšējās krīzes 2008. gadā valdība bija iepludinājusi naudu akciju tirgū un citās ASV ekonomikas jomās. Iespējams, ka jaunas naudas emisija arī nākamajos gados izraisīs strauju tradicionālo aktīvu pieaugumu.

Atgriezīsimies pie “Bloomberg” raksta, kurā žurnālisti minēja klasiskās valūtas galvenās iezīmes. Viņi izcēla trīs nozīmīgus punktus. Nauda ir norēķinu vienība, apmaiņas līdzeklis un līdzeklis, kā ietaupīt kapitālu.

Galvenais ASV akciju indekss S & P500 pēc pēdējās finanšu krīzes ir pieaudzis vairāk nekā četras reizes. Pagaidām ASV dolārs strauji zaudē savas pozīcijas. Valūtas vērtība samazinās, tāpēc uzkrājumu veikšana nav izdevīga. Investoriem būs nepieciešami “ticamāki” aktīvi – dārgmetāli un, protams, arī kriptovalūta. Bitkoinu un zeltu vajadzības gadījumā nevar “izdrukāt”, tas ir, to maksimālais apjoms ir ierobežots. Un tieši tas – starp citām priekšrocībām – padara kriptovalūtu pievilcīgu daudzu cilvēku acīs. Mūsdienās šī priekšrocība šķiet īpaši būtiska.

Bitkoina nozīme

Žurnālistu secinājumi izklausās loģiski. Masveida tradicionālās valūtas drukāšana patiešām pakāpeniski pazemina tās vērtību, kas īpaši ietekmēs daudzus valsts iedzīvotājus. Cits jautājums ir, kādus secinājumus viņi izdarīs no esošās situācijas un vai vispār izdarīs. Tomēr tradicionālā nauda ir pastāvējusi jau ļoti ilgu laiku, savukārt, bitkoins un citas kriptovalūtas ir salīdzinoši jauna parādība. Domājams, ka lielākā daļa cilvēku labprātāk neuzņemsies risku un vēlēsies izmantot tradicionālo valūtu, lai arī tā pašlaik zaudē savu vērtību, nevis centīsies izprast sarežģīto blokķēdes tehnoloģiju un citus sīkumus no kriptovalūtas pasaules. Tāpēc ir iespējams, ka lielākajai daļai cilvēku situācija pēc uzvaras pār pandēmiju nemainīsies. Izņēmums būs tikai neliela daļa iedzīvotāju.

Avots: Bloomberg

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top