Tehnoloģijas

Tumšās matērijas pundurgalaktikas palīdzēs atrisināt Visuma magnētisko lauku noslēpumu

Tumšās matērijas pundurgalaktikas palīdzēs atrisināt Visuma magnētisko lauku noslēpumu

Zinātniskie pētījumi liecina, ka magnētiskie lauki ir sastopami visur Visumā, un tiem ir svarīga loma tā organizācijā. Tomēr to izcelsme zinātniekiem joprojām ir noslēpums. Viena no interesantākajām teorijām liecina, ka šie lauki radušies pašā Visuma sākumā, t. i., tūlīt pēc Lielā sprādziena.

Starptautiska zinātnieku komanda ir atklājusi saikni starp magnētiskajiem laukiem un tumšo matēriju – matēriju, kas veido lielāko daļu mūsu Visuma masas. Pētnieki uzskata, ka iespējamais magnētisko lauku veidošanās mehānisms ir to mijiedarbība ar tumšo matēriju Visuma sākumstadijā.

Tumšā matērija, kurai nav tiešas mijiedarbības ar magnētiskajiem laukiem, tomēr var kalpot par sava veida “zondi” to izpētei. Zinātnieki ir pierādījuši, ka, palielinoties tumšās matērijas blīvuma perturbācijām, no šīs matērijas var veidoties minigalaksiādes. Šādu pundurgalaktiku atklāšana varētu sniegt pierādījumus par magnētisko lauku sākotnējo dabu un palīdzēt izprast redzamās Visuma daļas būtību.

“Magnētiskie lauki ir sastopami visur. Viena no iespējamām to veidošanās teorijām liecina, ka līdz šim novērotie lauki varētu būt radušies mūsu Visuma agrīnajā stadijā,” skaidro Pranjal Ralegankar no SISSA, pētījuma autors.

“Tomēr šim priekšlikumam trūkst skaidrojuma fizikas standarta modelī. Lai noskaidrotu šo aspektu un atrastu veidu, kā atklāt “oriģinālos” magnētiskos laukus, savā darbā mēs ierosinām metodi, ko var saukt par “netiešo”. Mūsu pieeja balstās uz jautājumu: kāda ir magnētisko lauku ietekme uz tumšo matēriju?”. Ir zināms, ka tiešas mijiedarbības nav. Tomēr, kā skaidro pētījuma autors, “pastāv netieša mijiedarbība, izmantojot gravitāciju”.

Izrādās, ka šis process samazina barioniskās matērijas blīvuma svārstības, bet atstāj pēdas, veidojoties pundurgalaktikām. Šie rezultāti uzsver hipotēzi, ka magnētiskie lauki radās ļoti agri, pirmajos mirkļos pēc Lielā sprādziena.

Ralegankar skaidro: “Pētījumā mēs atklājām negaidītu parādību. Barioni blīvuma palielināšanās izraisa tumšās matērijas perturbāciju palielināšanos. Tas izraisa to sabrukšanu mazos mērogos, veidojot tumšās matērijas pundurgalaktikas. No tā izriet, ka, lai gan barioni matērijas blīvuma svārstības izlīdzinās, tās atstāj pēdas pundurgalaktiku veidā.”

Šis pētījums paver jaunu nodaļu izpratnē par magnētisko lauku izcelsmi un attīstību kosmosā. Tumšās matērijas pundurgalaktiku atklāšana varētu būt būtisks solis Visuma magnētisko lauku noslēpuma atklāšanā un palīdzēt mums labāk izprast, kā veidojās un attīstījās mūsu Visums.

Avots: Phys

Click to comment

Leave a Reply

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

Lasītākas ziņas

To Top